karakorum

Artykuły - Karakorum (10)

 • Piotr Pustelnik: Jak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum?

  Piotr Pustelnik: Jak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum?

  Mija dziesięć lat od ważnej daty dla rodzimego himalaizmu. 27 kwietnia 2010 roku Piotr Pustelnik zdobył Annapurnę, kompletując Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tej sztuki jako trzeci Polak w historii. Przed nim na wierzchołkach czternastu ośmiotysięczników stanęli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki.
 • Polscy himalaiści bez poważniejszych urazów po wypadku podczas ataku na Mitre Peak

  Polscy himalaiści bez poważniejszych urazów po wypadku podczas ataku na Mitre Peak

  Polscy himalaiści Jacek Czech i Dominik Malirz nie doznali poważniejszych urazów podczas upadku przy próbie ataku na Mitre Peak (6010 m) w Karakorum. „Czuję się dobrze” – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym Czech, przebywający w szpitalu w Skardu w Pakistanie.
 • Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Był jednym z najwybitniejszych himalaistów, jakich widział świat. Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, w wypadku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Drugi, po Reinholdzie Messnerze, zdobywca korony Himalajów i Karakorum w historii.
 • Trzy oszustwa, które zatrzęsły Himalajami i Karakorum

  Trzy oszustwa, które zatrzęsły Himalajami i Karakorum

  Historia podboju gór wysokich pełna jest bohaterskich opowieści, batalii człowieka z ograniczeniami własnego organizmu i nieprzejednanej siły natury. Ale tam gdzie kuszą sława, pieniądze i uznanie tłumów rodzą się też mniej szlachetne instynkty. I pokusa - żeby sfingować wybitne osiągnięcie.
 • Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Trzydzieści dwa lata temu - 18 września 1987 roku - Jerzy Kukuczka zdobył Sziszapangmę, ostatni z brakujących szczytów w koronie Himalajów i Karakorum. Przed nim sztuki tej dokonał tylko Reinhold Messner. “Nie jesteś drugi, jesteś wielki” - skwitował wyczyn Polaka słynny Tyrolczyk.
 • Olek Ostrowski. Kim jest zaginiony 27-latek?

  Olek Ostrowski. Kim jest zaginiony 27-latek?

  Narciarz wysokogórski, sportowiec, ratownik GOPR, dla którego narty i góry stały się sposobem na życie - kim jest zaginiony w Karakorum Olek Ostrowski?
 • Olek Ostrowski: Co się stało z polskim narciarzem?

  Olek Ostrowski: Co się stało z polskim narciarzem?

  Już kilka godzin trwa akcja ratowniczo-poszukiwawcza polskiego narciarza w Karakorum. Olek Ostrowski zaginał podczas wycofywania się po nieudanej próbuje ataku szczytowego na ośmiotysięcznik Gaszerbrum II.
 • Radość z sukcesu przyćmiła śmierć hiszpańskiego alpinisty

  Piotr Pustelnik przyznał, że dopiero teraz cieszy się jak dziecko ze zdobycia Korony Himalajów i Karakorum - wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Zaczyna docierać do niego, co osiągnął jako alpinista.
 • Rudowłosy

  Rudowłosy

  Twórca największego na świecie imperium nie wyglądał jak typowy Azjata ani nie miał wielu cech, które mu przypisujemy. Warto o tym pamiętać, wybierając się do kina na film "Czyngis-chan".
 • Wypadek polskiej alpinistki w Karakorum

  Wypadek polskiej alpinistki w Karakorum

  Anna Czerwińska, polska alpinistka wspinająca się na leżący w Karakorum szczyt Gasherbrum I, została przetransportowana helikopterem do szpitala w Skardu w Pakistanie. 56-letnia Czerwińska doznała kontuzji barku.

Filmy - Karakorum (1)

 • Jeden z ostatnich wywiadów z Tomkiem Kowalskim

  5 marca na Broad Peak w Karakorum stanęło czterech polskich wspinaczy: 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek, 58-letni Maciej Berbeka i 27-letni Tomasz Kowalski. Ci ostatni niestety już nie wrócili. Zobaczcie jeden z ostatnich wywiadów z Tomkiem Kowalskim, przeprowadzony tuż przed wyprawą.