kapitulacja Niemiec

Artykuły - Kapitulacja Niemiec (3)

 • 71 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację

  71 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację

  71 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego. Polscy historycy różnią się w ocenie aktu kapitulacji Niemiec.
 • 8 czy 9 maja: Kiedy Niemcy podpisały kapitulację?

  8 czy 9 maja: Kiedy Niemcy podpisały kapitulację?

  70 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji (a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego).
 • Gregor Dallas: Zatruty pokój. "Nie dla nas było to Zwycięstwo"

  Gregor Dallas: Zatruty pokój. "Nie dla nas było to Zwycięstwo"

  Kiedy skończyła się wojna? Na pewno nie 9 maja 1945 r. - jak zażyczył sobie Stalin i jak do dziś powtarzają nieodporne na skutki długotrwałej stalinowskiej indoktrynacji zastępy pożytecznych idiotów ze Wschodu i Zachodu. Ale czy w ogóle da się ustalić jeden dzień, który w świadomości Europejczyków stałby się powszechnie akceptowaną datą końca wojny - takie wątpliwości roztrząsa brytyjski historyk Gregor Dallas.