Kair

Artykuły - Kair (98)

 • W Kairze odkryto ogromny posąg Ramzesa Wielkiego

  W Kairze odkryto ogromny posąg Ramzesa Wielkiego

  W slumsach Kairu, głęboko pod warstwą błota i ziemi, archeologowie znaleźli posąg faraona Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców Egiptu. Rzeźba ma prawie 8 m wysokości i liczy sobie blisko 3000 lat.
 • Egipt: Wydano 230 wyroków dożywocia

  Egipt: Wydano 230 wyroków dożywocia

  W środę egipski sąd skazał na kary dożywotniego więzienia 230 aktywistów biorących udział w rewolcie przeciwko prezydentowi Hosni Mubarakowi w 2011 roku.
 • Egipt: Fatah i Hamas rozpoczęły rozmowy

  Egipt: Fatah i Hamas rozpoczęły rozmowy

  Palestyńskie frakcje - umiarkowany Fatah i radykalny Hamas - rozpoczęły w Kairze rozmowy w celu utrzymania kruchego porozumienia w sprawie rządu jedności - piszą agencje. Rozmowy mają trwać dwa dni.
 • Zamach na policyjny radiowóz w Kairze

  Zamach na policyjny radiowóz w Kairze

  Ładunek wybuchowy rzucony z samochodu zniszczył policyjny radiowóz w centrum Kairu. Napastnicy ostrzelali następnie policyjny pojazd, ale nie wiadomo na razie, czy ktoś zginął lub został ranny.
 • Pięć osób rannych w zamachu na autobus w Kairze

  W zamachu bombowym na autobus miejski w kairskiej dzielnicy Nasr City w czwartek rano lekko rannych zostało co najmniej pięć osób - poinformowali przedstawiciele sił bezpieczeństwa. Był to drugi atak w Egipcie w tym tygodniu.
 • Egipt: Bractwo Muzułmańskie uznane za organizację terrorystyczną

  Egipt: Bractwo Muzułmańskie uznane za organizację terrorystyczną

  Egipski rząd oficjalnie uznał Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się obalony w lipcu prezydent Mohammed Mursi, za organizację terrorystyczną. Władze oskarżyły Bractwo o wtorkowy zamach bombowy przed budynkiem policji, w którym zginęło 16 osób.
 • Egipt po przejściach potrzebuje rąk do pracy

  Egipt po przejściach potrzebuje rąk do pracy

  W Egipcie nie jest trudno o pracę w szkołach językowych, kurortach i przemyśle naftowym. Mile widziani są cudzoziemcy z dyplomem wyższych uczelni, nawet bez żadnego doświadczenia zawodowego, dlatego Afryka Północna to dobre miejsce na zawodowy start.
 • Egipt po rewolucji. Tego nie zobaczysz w kurortach

  Egipt po rewolucji. Tego nie zobaczysz w kurortach

  Świat arabski znany z telewizji - wydaje nam się straszny i złowrogi, widziany przez pryzmat kurortów turystycznych - plastikowy i nieautentyczny. O prawdziwym świecie arabskim wiemy bardzo niewiele, mówi Katarzyna Górak-Sosnowska z katedry Arabistyki UW.
 • Starcia w Egipcie. Ofiara śmiertelna w centrum Kairu

  Starcia w Egipcie. Ofiara śmiertelna w centrum Kairu

  Po dzisiejszych modłach w centrum Kairu i w kilku innych miastach Egiptu doszło do demonstracji. W okolicach kairskiego placu Tahrir szturmowanego przez zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego zginął jeden z demonstrantów.

Filmy - Kair (4)

 • Córka milionera zrobiła burdę na lotnisku

  To dość dziwne wideo zostało zakręcone na lotnisku w Kairze. Rozwścieczona kobieta, dowiedziawszy się o opóźnieniu lotu, zaatakowała policjanta. Lokalne źródła donoszą, że awanturująca się kobieta jest 40-letnią córką egipskiego milionera. Krzycząc na oficera policji, wciąż podkreślała, że ten nie wie, z kim ma do czynienia.
 • Kobiety w Egipcie przełamują kolejne tabu. Będzie rewolucja?

  Poruszanie się na rowerze po zakorkowanych ulicach Kairu jest prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza dla kobiety. Wielu mieszkańców egipskiej stolicy uważa, że przedstawicielki płci pięknej w ogóle nie powinny jeździć na rowerze. Jednak Jasmin nie bierze sobie takich uwag do serca. - Dzięki temu oszczędzam czas i pieniądze. Z powodu korków jazda samochodem po Kairze trwa trzy razy dłużej niż jazda rowerem – twierdzi młoda cyklistka. Inna kwestia, że w Egipcie rower w ogóle nie jest popularnym środkiem transportu. Zazwyczaj korzystają z niego ubodzy robotnicy. Za taki stan rzeczy odpowiada głownie natężony ruch i nieustanne korki. Większość ludzi po prostu boi się jeździć rowerem i bez zastanowienia wybiera cztery kółka. Organizacja „Go Bike” chce spopularyzować poruszanie się na rowerze, walcząc miedzy innymi o ścieżki rowerowe. – Kiedy powstaną ścieżki rowerowe, wszystko się zmieni – twierdzi Mohamed Sami z organizacji „Go Bike”. – Ponad 40% mieszkańców zacznie jeździć na rowerze – dodaje.
 • Wstrząsające nagrania z ulic Kairu

  Egipskie siły rządowe postanowiły rozpędzić zwolenników obalonego prezydenta Mursiego. Na ulicach Kairu panuje chaos. Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Napływają sprzeczne dane dotyczące zabitych i rannych.
 • Znaleźli genialny sposób na korki!

  Poruszanie się po Kairze - metropolii, w której granicach mieszka prawie 18 milionów ludzi - to prawdziwy koszmar. Metro jest przepełnione, a i tak liczba samochodów na tutejszych ulicach przekracza liczbę pasażerów tego ostatniego. W tej sytuacji coraz więcej Egipcjan decyduje się na podróżowanie do pracy... wodną taksówką. Szlakiem komunikacyjnym jest w tym wypadku oczywiście Nil. Ci, którzy spróbowali tego rodzaju transportu, twierdzą, że za nic w świecie nie przesiedliby się już do auta...