język

Artykuły - Język (504)

 • Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Miliony Amerykanów mają problem z oddychaniem podczas snu. Powodem takiego stanu rzeczy może być otłuszczony język.
 • Co się stało z językiem tego mężczyzny?

  Co się stało z językiem tego mężczyzny?

  Podczas rutynowego badania pacjenta w Singapurze, lekarze dokonali zaskakującego odkrycia: jedwabisty, gładki język, pozornie pozbawiony kubków smakowych.
 • Zadbaj o język

  Zadbaj o język

  ​Jeśli zauważysz charakterystyczny białawy nalot na języku lub policzkach, może to oznaczać, że masz pleśniawki. Kolor języka może wskazywać na inne choroby.
 • Boli cię język? Sprawdź, co ci dolega

  Boli cię język? Sprawdź, co ci dolega

  Dzięki bogatemu unerwieniu i unaczynieniu język jest wyjątkowo wrażliwy na bodźce smakowe i dotykowe. Ale gdy boli, może to oznaczać chorobę.
 • "Czarny, włochaty język". Przepisali jej lek na trądzik, oto ohydny skutek uboczny!

  "Czarny, włochaty język". Przepisali jej lek na trądzik, oto ohydny skutek uboczny!

  W wypadku samochodowym pewna kobieta doznała uszkodzenia obu nóg. Po tygodniu zauważyła jednak osobliwy problem w... jamie ustnej.
 • Boli cię język?

  Boli cię język?

  Twój język jest obrzęknięty, zaczerwieniony i bolesny? Może być wiele przyczyn problemu, począwszy od złej higieny jamy ustnej na chorobach autoimmunologicznych kończąc. Ten mały, zwinny mięsień wbrew pozorom pełni kluczową rolę – pozwala ci właściwie jeść, odróżniać smaki czy mówić. Nie zaniedbuj go!
 • Etapy rozwoju językowego dzieci

  Etapy rozwoju językowego dzieci

  Kształtowanie się umiejętności językowych u dziecka jest procesem przebiegającym etapami. Składniowy system języka dziecka pojawia się dość wcześnie. Mówienie o sobie w trzeciej osobie (on, ona) zamiast w pierwszej (ja) jest zjawiskiem rozwojowym u dzieci w drugim roku życia.
 • Nasze języki są w stanie wyczuć smak wody

  Nasze języki są w stanie wyczuć smak wody

  Powszechnie wiadomo, że nasz język jest w stanie wyczuć pięć różnych smaków. Ale czy woda ma własny smak? Czy jesteśmy w stanie ją wyczuć podczas picia? Naukowcy są coraz bliżej rozwikłania tej zagadki.
 • Taką chorobę widać gołym okiem

  Taką chorobę widać gołym okiem

  Ludzkie usta to siedlisko wszelkich bakterii. Nawet codzienne mycie zębów i regularne używanie nici dentystycznej może nie wystarczyć, aby zapobiec chorobom jamy ustnej. Ich konsekwencje może odczuć cały organizm. Wszystko dlatego, że zapominamy o języku.
 • Rudnevs w szpitalu. Żona prawie odgryzła mu język

  Rudnevs w szpitalu. Żona prawie odgryzła mu język

  Szokujące informacje podaje niemiecki dziennik "Bild". Według gazety, były piłkarz Lecha Poznań, a obecnie HSV Hamburg, Artjoms Rudnevs, trafił do szpitala z niemal odgryzionym językiem. Za sprawą małżonki!

Filmy - Język (8)

 • Umiesz zwinąć język w trąbkę?

  Dlaczego jedni potrafią zwinąć język w trąbkę, a inni nie? Czy zależy to od genów? Powiedziała o tym blogerka Aleksandra Stanisławska. Czym jest „wdowi kieł” i czy jest dziedziczny? – U kobiet można zaobserwować na linii włosów taki ząbek i kiedyś wierzono, że mąż takiej kobiety szybko umrze – zaznaczyła. O czym jeszcze decydują nasze geny? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Dziecko próbuje znaleźć wspólny język z psem

  Ta mała dziewczynka wie, że jej piesek już niedosłyszy. Jednak postanowiła zachować się jak prawdziwa przyjaciółka i... zaczyna rozmawiać ze zwierzakiem na migi. Miłość dziecka do psa jest ponad wszystko. (STORYFUL/x-news)
 • Ten pies próbuje otworzyć drzwi balkonowe… językiem

  Bokser o imieniu Lilly koniecznie chciał dostać się do domu. Czworonóg nie potrafił jednak otworzyć drzwi balkonowych. Czy udało mu się to za pomocą języka? (STORYFUL/x-news)
 • Szczyt głupoty. Oto jak kończą się eksperymenty

  Chłopak chciał przekonać się na własne oczy, co się stanie, gdy przyłoży język do słupa podczas ostrych mrozów.