język

Artykuły - Język (690)

 • "Czarny, włochaty język". Przepisali jej lek na trądzik, oto ohydny skutek uboczny!

  "Czarny, włochaty język". Przepisali jej lek na trądzik, oto ohydny skutek uboczny!

  W wypadku samochodowym pewna kobieta doznała uszkodzenia obu nóg. Po tygodniu zauważyła jednak osobliwy problem w... jamie ustnej.
 • Boli cię język?

  Boli cię język?

  Twój język jest obrzęknięty, zaczerwieniony i bolesny? Może być wiele przyczyn problemu, począwszy od złej higieny jamy ustnej na chorobach autoimmunologicznych kończąc. Ten mały, zwinny mięsień wbrew pozorom pełni kluczową rolę – pozwala ci właściwie jeść, odróżniać smaki czy mówić. Nie zaniedbuj go!
 • Etapy rozwoju językowego dzieci

  Etapy rozwoju językowego dzieci

  Kształtowanie się umiejętności językowych u dziecka jest procesem przebiegającym etapami. Składniowy system języka dziecka pojawia się dość wcześnie. Mówienie o sobie w trzeciej osobie (on, ona) zamiast w pierwszej (ja) jest zjawiskiem rozwojowym u dzieci w drugim roku życia.
 • Nasze języki są w stanie wyczuć smak wody

  Nasze języki są w stanie wyczuć smak wody

  Powszechnie wiadomo, że nasz język jest w stanie wyczuć pięć różnych smaków. Ale czy woda ma własny smak? Czy jesteśmy w stanie ją wyczuć podczas picia? Naukowcy są coraz bliżej rozwikłania tej zagadki.
 • Taką chorobę widać gołym okiem

  Taką chorobę widać gołym okiem

  Ludzkie usta to siedlisko wszelkich bakterii. Nawet codzienne mycie zębów i regularne używanie nici dentystycznej może nie wystarczyć, aby zapobiec chorobom jamy ustnej. Ich konsekwencje może odczuć cały organizm. Wszystko dlatego, że zapominamy o języku.
 • Rudnevs w szpitalu. Żona prawie odgryzła mu język

  Rudnevs w szpitalu. Żona prawie odgryzła mu język

  Szokujące informacje podaje niemiecki dziennik "Bild". Według gazety, były piłkarz Lecha Poznań, a obecnie HSV Hamburg, Artjoms Rudnevs, trafił do szpitala z niemal odgryzionym językiem. Za sprawą małżonki!
 • Języki Europy niezmiennie na topie

  Języki Europy niezmiennie na topie

  Obserwujemy nasilający się trend nauki języków obcych. Ludzie są coraz bardziej otwarci na kontakty zagraniczne, chętnie podróżują, poznają egzotyczne kultury. Bez wątpienia jednym z powodów inwestycji w naukę języka jest znalezienie dobrej pracy. Coraz więcej osób stawia na naukę języków azjatyckich lub skandynawskich, jednak warto pamiętać o językach zachodnioeuropejskich, którymi mówi niemal cały świat.
 • Quizy powtórkowe

  Quizy powtórkowe

  Chcesz sprawdzić swoją wiedzę z lektur, zrobić szybką powtórkę z ortografii, czy zweryfikować swoje wiadomości z języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie? Rozwiąż przygotowane przez nas quizy.
 • Jak wygląda język reklamy? Czy strategię można dotknąć? Jak efektywnie realizować globalny e-mail marketing?

  Jak wygląda język reklamy? Czy strategię można dotknąć? Jak efektywnie realizować globalny e-mail marketing?

  Jak wygląda język świata reklamy i marketingu? Czy jesteś pewien, że twoja firma jest w internecie? Czy strategię można dotknąć? Jak rewolucja beaconowa zmieni rynek handlu detalicznego? - już 12 marca odpowiedzi na te pytania usłyszą uczestnicy IX Kongresu Online Marketing.
 • Otyłość zmienia zmysł smaku

  Otyłość zmienia zmysł smaku

  Niedawne badania wykazały, że otyłość może prowadzić do zmian w mózgu. Najnowsze rewelacje wskazują, że poważna nadwaga zmienia zmysł smaku, deformując sposób, w jaki nasz język reaguje na różne potrawy.

Filmy - Język (3)

 • Jego głupota nie zna granic

  Gdyby głupota miała skrzydła, bohater tego video latałby w przestworzach. Ten młody spawacz twierdzi, że nie boi się żadnych wyzwań. Nic więc dziwnego, że kiedy kolega poprosił go, aby polizał lodowato zimną rurę, zrobił to bez wahania. Niestety, ku jego zaskoczeniu (i rozbawieniu znajomych) jego język przywarł do zmarzłego metalu. Niemalże rozpaczliwe próbował on odsunąć głowę od problematycznego przewodu. To tylko pogorszyło sprawę – unieruchomiony narząd smaku zaczął krwawić. Chrypiąc niewyraźnie, chłopak prosił o pomoc. Męczył się tak przez kilka minut, zanim jego koledzy znaleźli sposób, by go uwolnić. Poszkodowanemu udało się odczepić język od rury dopiero wtedy, kiedy spryskano ją nabłyszczającym środkiem do polerowania. Spytany o to, czy po takim doświadczeniu przestanie brać udział w zwariowanych zakładach, odpowiedział, że nie. Przyznał, że lizanie przewodu nie było jego najlepszym pomysłem, jednakże wywołało ono sporo śmiechu, dlatego warto było to zrobić.
 • To nasz najsprawniejszy narząd! Dzięki niemu...

  Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy - ale to niezaprzeczalny fakt. Nasz język to organ, który znajduje się w nieustannym ruchu. Mimo to mięśnie języka nigdy się nie męczą! Tę wyjątkową cechę postanowili wykorzystać naukowcy. Stworzyli oni przełomowe urządzenie, które może odmienić życie tysięcy ludzi...
 • Czyści buty językiem! Szaleniec?

  A może zrobił to celowo, żeby zaszokować innych - i teraz cieszy się, że stał się sensacją Internetu...?