język

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
język ,

Artykuły - Język (506)

 • Język prawdę ci powie

  Język prawdę ci powie

  "Pokaż język, a powiem ci, jak twoje zdrowie" - powie doświadczony lekarz. Istotnie, z naszego języka można wyczytać, co dzieje się z naszym organizmem.
 • Dlaczego puchnie mi język?

  Dlaczego puchnie mi język?

  Spuchnięty język to duży dyskomfort. Daje uczucie pełności w ustach, utrudnia przełykanie i jedzenie. Jeśli obrzęk narasta, konieczna jest szybka wizyta w przychodni lub na pogotowiu, bo może to spowodować groźne kłopoty z oddychaniem.
 • Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Miliony Amerykanów mają problem z oddychaniem podczas snu. Powodem takiego stanu rzeczy może być otłuszczony język.
 • Co się stało z językiem tego mężczyzny?

  Co się stało z językiem tego mężczyzny?

  Podczas rutynowego badania pacjenta w Singapurze, lekarze dokonali zaskakującego odkrycia: jedwabisty, gładki język, pozornie pozbawiony kubków smakowych.
 • Zadbaj o język

  Zadbaj o język

  ​Jeśli zauważysz charakterystyczny białawy nalot na języku lub policzkach, może to oznaczać, że masz pleśniawki. Kolor języka może wskazywać na inne choroby.
 • Boli cię język? Sprawdź, co ci dolega

  Boli cię język? Sprawdź, co ci dolega

  Dzięki bogatemu unerwieniu i unaczynieniu język jest wyjątkowo wrażliwy na bodźce smakowe i dotykowe. Ale gdy boli, może to oznaczać chorobę.
 • "Czarny, włochaty język". Przepisali jej lek na trądzik, oto ohydny skutek uboczny!

  "Czarny, włochaty język". Przepisali jej lek na trądzik, oto ohydny skutek uboczny!

  W wypadku samochodowym pewna kobieta doznała uszkodzenia obu nóg. Po tygodniu zauważyła jednak osobliwy problem w... jamie ustnej.
 • Boli cię język?

  Boli cię język?

  Twój język jest obrzęknięty, zaczerwieniony i bolesny? Może być wiele przyczyn problemu, począwszy od złej higieny jamy ustnej na chorobach autoimmunologicznych kończąc. Ten mały, zwinny mięsień wbrew pozorom pełni kluczową rolę – pozwala ci właściwie jeść, odróżniać smaki czy mówić. Nie zaniedbuj go!
 • Etapy rozwoju językowego dzieci

  Etapy rozwoju językowego dzieci

  Kształtowanie się umiejętności językowych u dziecka jest procesem przebiegającym etapami. Składniowy system języka dziecka pojawia się dość wcześnie. Mówienie o sobie w trzeciej osobie (on, ona) zamiast w pierwszej (ja) jest zjawiskiem rozwojowym u dzieci w drugim roku życia.

Filmy - Język (4)

 • Szczyt głupoty. Oto jak kończą się eksperymenty

  Chłopak chciał przekonać się na własne oczy, co się stanie, gdy przyłoży język do słupa podczas ostrych mrozów.
 • Pokazała wszystkim co potafi robić językiem

  Dziewczyna chciała zaprezentować światu, co potrafi robić językiem. Robi wrażenie?
 • Jego głupota nie zna granic

  Gdyby głupota miała skrzydła, bohater tego video latałby w przestworzach. Ten młody spawacz twierdzi, że nie boi się żadnych wyzwań. Nic więc dziwnego, że kiedy kolega poprosił go, aby polizał lodowato zimną rurę, zrobił to bez wahania. Niestety, ku jego zaskoczeniu (i rozbawieniu znajomych) jego język przywarł do zmarzłego metalu. Niemalże rozpaczliwe próbował on odsunąć głowę od problematycznego przewodu. To tylko pogorszyło sprawę – unieruchomiony narząd smaku zaczął krwawić. Chrypiąc niewyraźnie, chłopak prosił o pomoc. Męczył się tak przez kilka minut, zanim jego koledzy znaleźli sposób, by go uwolnić. Poszkodowanemu udało się odczepić język od rury dopiero wtedy, kiedy spryskano ją nabłyszczającym środkiem do polerowania. Spytany o to, czy po takim doświadczeniu przestanie brać udział w zwariowanych zakładach, odpowiedział, że nie. Przyznał, że lizanie przewodu nie było jego najlepszym pomysłem, jednakże wywołało ono sporo śmiechu, dlatego warto było to zrobić.
 • To nasz najsprawniejszy narząd! Dzięki niemu...

  Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy - ale to niezaprzeczalny fakt. Nasz język to organ, który znajduje się w nieustannym ruchu. Mimo to mięśnie języka nigdy się nie męczą! Tę wyjątkową cechę postanowili wykorzystać naukowcy. Stworzyli oni przełomowe urządzenie, które może odmienić życie tysięcy ludzi...