turystyka - Jerozolima

Artykuły - Jerozolima (8)

 • Coś dla ducha, coś dla ciała

  Coś dla ducha, coś dla ciała

  Izrael można przemierzyć od krańca do krańca w kilka godzin, ale warto zatrzymać się po drodze choćby po to, by wypić sok z granatów pod ruinami wieży templariuszy, zjeść szakszukę na via dolorosa czy przepłynąć łodzią po jeziorze galilejskim, wsłuchując się w szum fal, które dwa tysiące lat temu były świadkami narodzin chrześcijaństwa.
 • Jerozolima: Festiwal Świateł

  Jerozolima: Festiwal Świateł

  Ćwierć miliona turystów obejrzy odbywający się przez tydzień w Jerozolimie Festiwal Świateł, który otwiera letni sezon w mieście uważanym za święte przez wyznawców judaizmu,chrześcijaństwa i islamu.
 • Jerusalem okiem chrześcijanina

  Jerusalem okiem chrześcijanina

  Święte Miasto, Złote Miasto, Miasto Pokoju, Miasto Dawidowe, Syjon - Jerozolima niejedno ma imię. Pielgrzymują do niej ludzie z całego świata. Które miejsca najczęściej odwiedzają chrześcijanie?
 • Jerozolima okiem Żyda

  Jerozolima okiem Żyda

  Święte Miasto, Złote Miasto, Miasto Pokoju, Miasto Dawidowe, Syjon - Jerozolima nie jedno ma imię. Pielgrzymują do niej ludzie z całego świata. Które miejsca najczęściej odwiedzają Żydzi?
 • Kalwaria Zebrzydowska - polska Jerozolima

  Kalwaria Zebrzydowska - polska Jerozolima

  Główne uroczystości Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczną się w Wielką Środę. Misteria wystawiane są tu od prawie 400 lat.
 • Jerozolima: Miasto przeklęte świętością

  Jerozolima: Miasto przeklęte świętością

  Przed rokiem na Wzgórzu Oliwnym spotkałem polskiego Żyda i Palestyńczyka, który skończył w Polsce studia. Choć wiał już chłodny wiatr rozmawialiśmy do późnej nocy o ich mieście. Na koniec spytałem o czym zapominają autorzy tekstów o Jerozolimie. Popatrzyli na siebie i po raz pierwszy chyba tego wieczoru zgodzili się. O tym, że to nasze wspólne miasto. Także Twoje. To jest jego siła i przekleństwo.
 • Kraków: Festiwal Kultury Żydowskiej

  Dwunasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 22 - 30 czerwca w całości zostanie poświęcona tradycyjnej i współczesnej, żydowskiej kulturze i sztuce Jerozolimy, Nowego Jorku i Krakowa.
 • Jerozolima: Palestyński zamach w autobusie - co najmniej 17 zabitych

  Jerozolima: Palestyński zamach w autobusie - co najmniej 17 zabitych

  Według najnowszych doniesień, w dzisiejszym porannym zamachu w dzielnicy Pat w południowej części Jerozolimy zginęło co najmniej 17 osób. Ponad 30 osób odniosło poważne obrażenia. Wielu rannych jest w stanie krytycznym, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć. Palestyński zamachowiec-samobójca w godzinie porannego szczytu komunikacyjnego wysadził się w powietrze w zatłoczonym autobusie. Eksplozja nastąpiła w momencie, gdy autobus przejeżdżał przez jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w centrum dzielnicy Pat. Wiadomo, że w autobusie linii 32 było m.in. sporo młodzieży szkolnej. Eksplozja była tak potężna, że z autobusu pozostał wrak poskręcanego metalu. Policja zamknęła rejon zamachu, sprawdzając czy nie ma w pobliżu innych zamachowców lub ładunków wybuchowych. Do zamachu przyznali się islamiści z Hamasu.