jen

Artykuły - Jen (270)

 • Dolar na czele walut światowych

  Dolar na czele walut światowych

  Wiara w dolara ciągle silna jest, i basta. Złoto i diamenty są trwalsze, ale moc Ameryki w oczach ludów nie gaśnie, więc także papier ze znakami Rezerwy Federalnej jest w cenie, pełniąc rolę najważniejszej waluty rezerwowej świata.
 • Jen traci status bezpiecznego schronienia

  Jen traci status bezpiecznego schronienia

  Minęło ponad 30 lat od chwili pęknięcia bańki spekulacyjnej w Japonii, które powstrzymało marsz gospodarki tego kraju na sam szczyt światowej ekstraklasy gospodarczej. Wyjątkiem był kurs jena, który jeszcze przez długi czas zyskiwał na wartości i cieszył się statusem waluty bezpiecznego schronienia.
 • Notowania jena i franka szwajcarskiego najwyższe od miesięcy

  Notowania jena i franka szwajcarskiego najwyższe od miesięcy

  Waluty tzw. bezpiecznego schronienia, takie jak japoński jen i frank szwajcarski, osiągnęły w piątek najwyższe od kilku miesięcy notowania po amerykańskich nalotach na lotnisko w Bagdadzie, w których zginęli irański generał i jeden z dowódców irackiej milicji - podała agencja Reutera.
 • Błysk i krach na rynkach walut

  Błysk i krach na rynkach walut

  Rynek finansowy dalej cierpi z braku płynności, co w nocy doprowadziło do gwałtownych zmian na FX. Tzw. frash crash przyniósł silne umocnienie jena przy jeszcze nieotwartym po świątecznej przerwie japońskim rynku. Podtrzymywany strach o hamowanie globalnego ożywienia coraz mocniej zatruwa rynki.
 • Każdy na coś czeka

  Każdy na coś czeka, ale nie każdy ma na co czekać. Główne wydarzenia tego tygodnia to posiedzenia Banku Japonii i Fed. Atmosfera wyczekiwania dotyczy także innych walut: NZD czeka na dzisiejszą aukcję mleka i jutrzejsze posiedzenie RBNZ.
 • Oszczędzający w funtach szterlingach tracą. Jak długo to potrwa?

  Oszczędzający w funtach szterlingach tracą. Jak długo to potrwa?

  Stabilna brytyjska waluta nie oparła się emocjom związanym z referendum o Brexicie. Już od momentu zapowiedzi głosowania funt szterling tracił na wartości. Obecnie wobec dolara jest najtańszy od ponad 30 lat.
 • Banki centralne w świecie science fiction

  Banki centralne w świecie science fiction

  Za nami zeszłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, więc czas skoncentrować się na posiedzeniu Banku Japonii, które odbędzie się w tym tygodniu.
 • Waluty: Chiński juan czwartą walutą świata

  Waluty: Chiński juan czwartą walutą świata

  Chiński juan (RMB) awansował na czwarte miejsce wśród najbardziej popularnych walut w globalnych płatnościach, wyprzedzając japońskiego jena.
 • Japonia zagłosowała za słabym jenem

  Koalicja rządząca pod przewodnictwem premiera Shinzo Abe w niedzielnych wyborach parlamentarnych zdobyła ponad 2/3 głosów, tym samym zapewniając sobie mandat do dalszego prowadzenia reflacyjnej polityki. Wynik wyborów w dłuższym terminie jest negatywny dla jena, jednakże dziś rano presja sprzedaży jeszcze się nie pojawiła.
 • 
Jen pikuje po podwójnej niespodziance BoJ i GPIF

  Jen pikuje po podwójnej niespodziance BoJ i GPIF

  W nocy Bank of Japan zaskoczył wszystkich podniesieniem docelowego poziomu bazy monetarnej z dotychczasowych 70 bilionów jenów na 80 bilionów.