Jednolity Plik Kontrolny

Synonimy:
JPK,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Jednolity Plik Kontrolny (0)

 • "Rzeczpospolita": NIK chwali zmiany w VAT

  "Rzeczpospolita": NIK chwali zmiany w VAT

  Uszczelnienie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty. Do budżetu wpłynęło 30 mld zł więcej - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".
 • Dużo zamieszania z JPK na żądanie. Oto nowe obowiązki firm

  Dużo zamieszania z JPK na żądanie. Oto nowe obowiązki firm

  Niektóre biura rachunkowe straszą swoich klientów, że do 1 lipca trzeba kupić specjalny program do wystawiania faktur. Po co? Bo wchodzi w życie JPK na żądanie - pada odpowiedź.
 • Zwrot towaru a jednorazowa wartość transakcji

  Zwrot towaru a jednorazowa wartość transakcji

  Skoro jednorazowa wartość transakcji przekroczyła 15.000 zł, to w świetle ustawy o PDOP i PDOF, aby zaliczyć jej wartość do kosztów podatkowych, podatnik zobowiązany był dokonać płatności tej transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego.
 • Centralny Rejestr Faktur, czyli JPK drugiej generacji

  Centralny Rejestr Faktur, czyli JPK drugiej generacji

  Obecnie trwają intensywne prace nad zwiększeniem funkcjonalności tej aplikacji i utworzeniem kolejnego modułu - Centralnego Rejestru Faktur, który będzie zbierał informacje o fakturach wystawionych przez wszystkie podmioty obrotu gospodarczego, przesyłane do MF za pomocą plików elektronicznych.
 • Księgowi zdjęli JPK z głowy przedsiębiorców

  Księgowi zdjęli JPK z głowy przedsiębiorców

  Z podsumowania Ministerstwa Finansów wiadomo, że prawie 95 proc. firm złożyło w terminie pierwsze w historii obowiązkowe sprawozdanie JPK_VAT za styczeń 2018. Urzędnicy już za to dziękowali przedsiębiorcom. Jednak według Tax Care nie byłoby to możliwe bez pracy i zaangażowania tysięcy polskich księgowych. - Im też należą się podziękowania - mówi Bożena Stemplewska, dyrektor obszaru księgowości Tax Care.
 • Fiskus czekał na JPK VAT

  Fiskus czekał na JPK VAT

  Ponad 1 milion 700 tysięcy Jednolitych Plików Kontrolnych przesłali fiskusowi polscy przedsiębiorcy. JPK to inaczej elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży przedsiębiorcy, która ma pomóc w lepszej ściągalności podatku. W tym roku obowiązkiem ich składania zostały objęte również mikroprzedsiębiorstwa. Termin wysyłania upłynął wczoraj.
 • Ostatnie godziny na wysłanie pliku JPK

  Ostatnie godziny na wysłanie pliku JPK

  Dziś o północy mija termin, w którym prawie 1,7 mln przedsiębiorców powinno wysłać do skarbówki plik JPK_VAT, będący elektroniczną ewidencją rozliczeń VAT. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z grzywną wynoszącą nawet 8 tys. zł. Przedsiębiorca, który uważa, że JPK go nie dotyczy, może zapłacić nawet 42 tys. zł - ostrzega Tax Care.
 • JPK: Pamiętaj, wysyłamy tylko wersję (3)

  JPK: Pamiętaj, wysyłamy tylko wersję (3)

  Do dziś mikroprzedsiębiorcy po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT), który przesyła się wyłącznie elektronicznie. W tym celu resort cyfryzacji zachęca, by założyć Profil Zaufany, który ułatwi to zadanie. Za jego brak, przewidziane są sankcje od 210 zł do 42 000 zł w przypadku wykroczenia, i od 700 zł do nawet wielomilionowych kar, jeśli czyn zostanie uznany za przestępstwo skarbowe.
 • Już ponad milion plików JPK_VAT

  Już ponad milion plików JPK_VAT

  Do systemu resortu finansów trafiło już ponad milion plików JPK_VAT za styczeń - poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Cybulski. Resort przypomina, że poniedziałek będzie ostatnim dniem, kiedy podatnicy VAT będą mogli złożyć pliki JPK_VAT za styczeń br.
 • Jak przedsiębiorca ma bezpiecznie wysłać JPK?

  Jak przedsiębiorca ma bezpiecznie wysłać JPK?

  Ministerstwo Cyfryzacji przypomina przedsiębiorcom, którzy będą wysyłać pliki JPK_VAT, że do jego przesłania i podpisania na żadnym etapie nie jest potrzebna platforma ePUAP.

Filmy - Jednolity Plik Kontrolny (5)

 • Trzy najważniejsze zmiany podatkowe już obowiązują

  Z początkiem tego roku obowiązuje wiele zmian podatkowych, zarówno w podatkach dochodowych, jak i w pośrednich, czyli dotyczących VAT. Trzy zmiany są szczególnie ważne, ze względu na ich zasięg, a więc liczbę podatników, których zmiany te dotyczą.Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT. Obowiązek złożenia pliku JPK_VAT za styczeń upływa 26 lutego 2018 r.
 • Czy 1,5 mln najmniejszych firm nie przegapi nowego obowiązku podatkowego?

  Obowiązek wysyłania JPK objął 1,5 mln najmniejszych firm w Polsce. Będą składać JPK i prowadzić księgi w formie elektronicznej. To zmiana, która dotyka w praktyce wszystkie podmioty, które są podatnikami VAT. To oznacza, że około piętnastokrotnie zwiększa się liczba podmiotów składających Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Program wdrażania JPK był rozłożony na trzy etapy. 1 lipca 2016 r. obowiązek objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK. Najmniejsze firmy w lutym zrobią to po raz pierwszy.
 • Od tego roku obowiązek przekazywania JPK będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców

  Obecnie do przekazywania informacji podatkowych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) są zobowiązani tylko niektórzy przedsiębiorcy. W tym roku obowiązek ten obejmie także pozostałych. Sprawdź, kiedy wejdą w życie istotne zmiany.
 • Od 1 lipca duże firmy muszą udostępniać do kontroli fiskusa Jednolity Plik Kontrolny

  1 lipca będzie istotną datą dla polskiego systemu podatkowego. Od tego dnia duże podmioty gospodarcze będą miały obowiązek przekazywania, na żądanie organów podatkowych, najważniejszych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To rozwiązanie może znacznie usprawnić i przyspieszyć kontrole fiskusa, ale wiąże się jednak z obowiązkiem posiadania odpowiednich systemów informatycznych. Tym bardziej że struktura JPK będzie stopniowo rozszerzana o kolejne elementy. Systemy też muszą być na to gotowe. – Przekazywanie danych organom podatkowym w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego powinno skrócić czas kontroli, zmniejszyć jej koszty oraz uciążliwość – przekonuje Artur Wenne, analityk biznesowy w dziale rozwoju spółki InsERT, dostarczającej oprogramowanie dla małych i średnich firm. – Ponadto może okazać się, że przekazanie danych w formie JPK podczas czynności sprawdzających sprawi, że kontrola u podatnika w ogóle nie będzie musiała mieć miejsca. Ten sposób prowadzenia kontroli ma – również po stronie administracji podatkowej – przyspieszyć procedury, zmniejszyć ich koszty oraz jednocześnie sprawić, by skutecznie przeciwdziałały nieprawidłowościom.