Jednolity Plik Kontrolny

Synonimy:
JPK,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Jednolity Plik Kontrolny (0)

 • Przekazywanie struktur JPK na żądanie organu podatkowego

  Przekazywanie struktur JPK na żądanie organu podatkowego

  W świetle obowiązujących przepisów wszyscy czynni podatnicy VAT prowadzący ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT przy użyciu programów komputerowych zobowiązani są do przekazywania JPK_VAT.
 • Zatory mniej zaraźliwe. Dłużnicy nie będą mogli spać spokojnie

  Zatory mniej zaraźliwe. Dłużnicy nie będą mogli spać spokojnie

  "Pacjent zero", od którego zaczyna się łańcuch nieopłaconych faktur, ma być celnie namierzany i skutecznie dyscyplinowany.
 • Prof. Modzelewski: Ustawa o VAT ułatwia działania oszustom. Pilnie trzeba stworzyć nową

  Prof. Modzelewski: Ustawa o VAT ułatwia działania oszustom. Pilnie trzeba stworzyć nową

  W latach 90. XX wieku nowa ustawa o podatku VAT uzdrowiła finanse państwa. Wpływy do budżetu stopniowo rosły. Ale po wejściu Polski do Unii Europejskiej zmiany regulacji spowodowały znaczny wzrost oszustw podatkowych. Istniejące instrumenty prawne zwalczania tych zjawisk są mało efektywne. Remedium mogłaby być zupełnie nowa ustawa o tym podatku. Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów tłumaczy dlaczego odwrócony VAT, Jednolity Plik Kontrolny oraz inne przepisy, jakie wprowadzono w ostatnich latach, nie zmniejszają skali nadużyć, bądź są wręcz szkodliwymi rozwiązaniami dla Skarbu Państwa.
 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

  Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

  Od 20 sierpnia urzędy skarbowe mogą wzywać średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorców do przedstawienia na żądanie odpowiednich struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ten sposób na wezwanie organu skarbowego przedsiębiorcy będą przedstawiać np. dane z wyciągów bankowych czy ksiąg rachunkowych. Brak odpowiedzi na wezwanie skarbówki może skutkować nałożeniem kary porządkowej.
 • Weryfikacja rozliczeń podatkowych w trybie kontroli celno-skarbowej

  Weryfikacja rozliczeń podatkowych w trybie kontroli celno-skarbowej

  Kontrole celno-skarbowe, które są podejmowane w zakresie przestrzegania prawa podatkowego, mają na celu przede wszystkim zwalczanie przestępstw podatkowych i celnych popełnianych na dużą skalę. Podatnicy nie są uprzedzani o zamiarze ich przeprowadzenia. Kontrola celno-skarbowa zakończona stwierdzeniem uchybień, które nie zostaną poprawione, przekształca się w postępowanie podatkowe
 • Sprawdź, co nowego w podatkach

  Od 1 lipca wszyscy podatnicy prowadzący księgi podatkowe w formie elektronicznej muszą na żądanie skarbówki składać kolejne struktury jednolitych plików kontrolnych.
 • Efekt JPK: Prawie 160 tysięcy firm wykreślonych z rejestru VAT

  Efekt JPK: Prawie 160 tysięcy firm wykreślonych z rejestru VAT

  Już prawie 160 tys. firm zostało wykreślonych przez urzędy skarbowe. I to w niespełna półtora roku. Tylko 12,7 tys. odzyskało swój podatkowy status.
 • JPK na żądanie organów podatkowych od 1 lipca 2018 r.

  JPK na żądanie organów podatkowych od 1 lipca 2018 r.

  Średni, mali i mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci od 1 lipca 2018 r. obowiązkiem przekazywania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w formie JPK. Warunkiem jest prowadzenie ksiąg podatkowych przy pomocy programu komputerowego. Rozwiązanie to będzie stosowane w toku czynności sprawdzających, kontroli oraz postępowań podatkowych. Za nieudostępnienie danych w formie JPK grozi kara porządkowa do 2800 zł.
 • MF: Od 1 lipca nawet najmniejsze firmy muszą być gotowe na wysyłkę kolejnych JPK

  MF: Od 1 lipca nawet najmniejsze firmy muszą być gotowe na wysyłkę kolejnych JPK

  Od 1 lipca tego roku wszystkie firmy prowadzące księgi podatkowe muszą być gotowe na wysyłkę kolejnych jednolitych plików kontrolnych - na żądanie fiskusa. Resort finansów jest przygotowany na przyjęcie dodatkowych plików - zapewnia dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w MF Przemysław Krawczyk.
 • "Rzeczpospolita": NIK chwali zmiany w VAT

  "Rzeczpospolita": NIK chwali zmiany w VAT

  Uszczelnienie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty. Do budżetu wpłynęło 30 mld zł więcej - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

Filmy - Jednolity Plik Kontrolny (6)

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

  Od 20 sierpnia urzędy skarbowe mogą wzywać średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorców do przedstawienia na żądanie odpowiednich struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ten sposób na wezwanie organu skarbowego przedsiębiorcy będą przedstawiać np. dane z wyciągów bankowych czy ksiąg rachunkowych. Brak odpowiedzi na wezwanie skarbówki może skutkować nałożeniem kary porządkowej.
 • Trzy najważniejsze zmiany podatkowe już obowiązują

  Z początkiem tego roku obowiązuje wiele zmian podatkowych, zarówno w podatkach dochodowych, jak i w pośrednich, czyli dotyczących VAT. Trzy zmiany są szczególnie ważne, ze względu na ich zasięg, a więc liczbę podatników, których zmiany te dotyczą.Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT. Obowiązek złożenia pliku JPK_VAT za styczeń upływa 26 lutego 2018 r.
 • Czy 1,5 mln najmniejszych firm nie przegapi nowego obowiązku podatkowego?

  Obowiązek wysyłania JPK objął 1,5 mln najmniejszych firm w Polsce. Będą składać JPK i prowadzić księgi w formie elektronicznej. To zmiana, która dotyka w praktyce wszystkie podmioty, które są podatnikami VAT. To oznacza, że około piętnastokrotnie zwiększa się liczba podmiotów składających Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Program wdrażania JPK był rozłożony na trzy etapy. 1 lipca 2016 r. obowiązek objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK. Najmniejsze firmy w lutym zrobią to po raz pierwszy.
 • Od tego roku obowiązek przekazywania JPK będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców

  Obecnie do przekazywania informacji podatkowych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) są zobowiązani tylko niektórzy przedsiębiorcy. W tym roku obowiązek ten obejmie także pozostałych. Sprawdź, kiedy wejdą w życie istotne zmiany.