islamiści

Artykuły - Islamiści (85)

Filmy - Islamiści (7)

 • Wzrasta zagrożenie ze strony islamistów na Bałkanach

  Bośnia i Hercegowina to jeden z najbiedniejszych krajów Europy. Niestabilne struktury społeczno-państwowe stanowią tam podatny grunt na tworzenie się radykalnych wspólnot. W północno-wschodniej części Bośni, wokół przemysłowego miasta Tuzla, władzę przejęli radykalni salafici, którzy bezwzględnie walczą o anonimowość. Dziennikarze nie mają tu wstępu, a mieszkańców podejrzewa się o szkolenie do walki przyszłych bojowników Państwa Islamskiego.
 • Wybuch w trakcie relacji na żywo

  Niniwa, Irak. Podczas relacji kurdyjskiego reportera z miejsca walk Peszmergów z wojownikami tzw. Państwa Islamskiego doszło do dużej eksplozji. Jak stwierdził reporter, wybuchł jeden z pojazdów należących do dżihadystów. Starcia kurdyjskich bojowników z tzw. Państwem Islamskim toczą się m.in. w północnym Iraku. W szeregach kurdyjskich wojsk znajdują się również ochotnicy z całego świata, m.in. Amerykanie oraz Brytyjczycy. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Żydzi uciekają z Francji. Boją się islamistów

  Wzrosła liczba antysemickich napadów we Francji. Strach przed ekstremizmem i Frontem Narodowym powoduje, że francuscy Żydzi uciekają z kraju. Dla wielu z nich nową ostoją stał się Londyn. Jedną z „uciekinierek” jest Sabina Zeitouni. Latem 2015 roku wraz z rodziną przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Tęskni za Francją, ale mimo to woli Londyn; jej rodzina czuje się tam o wiele bezpieczniej. – We Francji dla Żydów nastały ciężkie czasy. Lepiej teraz nie ujawniać swojej żydowskiej tożsamości. Bałam się pokazywać z dziećmi na ulicy, kiedy miały jarmułkę – przyznaje Sabina. A na londyńskich ulicach spotkać można zarówno ortodoksyjnych Żydów jak i muzułmanów – to tolerancyjne miasto i nikt nikogo nie zmusza, aby dostosowywał się do reszty. David to kolejny Żyd, który zdecydował się na emigrację. Uważa, że we Francji nastroje antysemickie przez długi czas były ignorowane przez władze. Inaczej jest w Wielkiej Brytanii. – Brytyjskie władze podchodzą bardzo poważnie do problemu, starają się wyrwać zło z korzeniami, kiedy tylko zaczyna kiełkować. Jeśli pojawiają się problemy, policja natychmiast interweniuje – twierdzi David.
 • Groźny islamista czeka na zesłanie

  Mieszkańcy położonej nad fiordem miejscowości Kyrksæterøra obawiają się, że wkrótce trafi do nich najbardziej niebezpieczny islamista w Norwegii. Krekar jest odpowiedzialny za brutalne zamachy terrorystyczne w ojczystym Iraku.