menway - Irlandia

Artykuły - Irlandia (8)

 • Nie zapomnij - dzisiaj obchodzimy Dzień Świętego Patryka!

  Nie zapomnij - dzisiaj obchodzimy Dzień Świętego Patryka!

  W poniedziałek przypada narodowe święto Irlandii - Dzień Świętego Patryka. Mieszkańcy Zielonej Wyspy organizują z tej okazji parady i spotkania towarzyskie, na których nie może zabraknąć piwa.
 • Jameson specjalnie na dzień św. Patryka

  Jameson specjalnie na dzień św. Patryka

  David Smith, artysta pracujący w szkle, zaprojektował dla whiskey Jameson butelkę z okazji Dnia Św. Patryka. Nowoczesna forma butelki inspirowana jest misternymi wzorami malowanymi na szkle i złoceniami zdobiącymi znamienite puby w Dublinie, gdzie Jamesona pija się od pokoleń.
 • 65 lat i emerytura? Nie w sporcie...

  65 lat i emerytura? Nie w sporcie...

  W sporcie nie ma czegoś takiego jak emerytura. Generacja powyżej 70 a nawet 80 lat, jest mocno widoczna i pociąga w sportowym biznesie za sznurki. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Bernie Ecclestone, czy Giovanni Trapattoni.
 • Zdezerterowali, by walczyć z Hitlerem

  Zdezerterowali, by walczyć z Hitlerem

  Rząd Irlandii zapowiedział, że zajmie się zaniedbaną od dziesięcioleci sprawą dezerterów z okresu II wojny światowej. Chodzi o co najmniej 5 tysięcy żołnierzy, którzy zbiegli z neutralnej Irlandii do Wielkiej Brytanii, aby podjąć walkę z Hitlerem.
 • Czy James Joyce był szpiegiem?

  Czy James Joyce był szpiegiem?

  Słowo zapisane pozostaje, jak mówi przysłowie. A w wiedeńskich archiwach z okresu I wojny światowej znajduje się informacja, że sławny irlandzki pisarz James Joyce należał do zdrajców ojczyzny. To jednak nie wszystko - jego nazwisko widnieje w spisie "czeskich zdrajców". To może oznaczać tylko jedno: James Joyce był międzynarodowym szpiegiem! Czy to prawda?
 • Król Artur bez stołu

  Król Artur bez stołu

  Opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu inspirowały wielu badaczy. Najnowsze hipotezy i odkrycia ukazują tę legendę w nowym świetle.
 • Niepodległość nie dla wszystkich

  Niepodległość nie dla wszystkich

  Podczas gdy znaczna większość krajów europejskich od dawna cieszy się niepodległością, są rejony, gdzie nadal trwają krwawe walki o niezależność. Należą do nich Irlandia Północna i Kraj Basków.
 • Armia lepsza niż Irlandia?

  Armia lepsza niż Irlandia?

  Obecnie polska armia liczy około 127,5 tysiąca żołnierzy - 50 tysięcy z nich pochodzi z poboru. W przyszłym roku to "źródło" jednak wyschnie.