Indianie

Artykuły - Indianie (57)

 • ​Czarne Jajo z Winnipesaukee: Tajemnica kamienia z dna jeziora

  ​Czarne Jajo z Winnipesaukee: Tajemnica kamienia z dna jeziora

  W 1872 budowlańcy pracujący w okolicy jeziora Winnipesaukee w Stanach Zjednoczonych natrafili na dziwny, kamienny obiekt, kształtem przypominający wielkie jajo. Przez lata znalazcy głowili się nad tym, co znaleźli. Stwierdziwszy, że i tak nie będzie z niego żadnego pożytku, oddali go ostatecznie w ręce Towarzystwa Historycznego. Problem w tym, że naukowcy również nie wiedzieli i do dzisiaj nie mogą dojść do tego, czym właściwie jest kamień z Winnipesaukee.
 • Zaginiona osada Etzanoa odnaleziona

  Zaginiona osada Etzanoa odnaleziona

  Archeolodzy odkryli zaginione miasto Etzanoa w Arkansas City w stanie Kansas, niedaleko granicy z Oklahomą.
 • Ściągali skórę z czaszki, niczym rękawiczkę...

  Ściągali skórę z czaszki, niczym rękawiczkę...

  Głowę odciętą od ciała gotuje się w garnku. Gdy już jest wystarczająco miękka, doświadczony czarownik oddziela ciało od kości czaszki. Zupełnie tak, jakby ściągał rękawiczkę. Tak powstaje tsantsa - owiane mgiełką tajemnicy jedno z najbardziej przerażających trofeów wojennych na świecie.
 • Najstarszy człowiek świata

  Najstarszy człowiek świata

  W Boliwii żyje najprawdopodobniej najstarszy człowiek świata. Carmelo Flores Laura, pasterz mieszkający w pobliżu jeziora Titicaca, miesiąc temu miał skończyć 123 lata.
 • 123-letni Indianin z plemienia Ajmara najstarszym człowiekiem

  123-letni Indianin z plemienia Ajmara najstarszym człowiekiem

  Urodzony i zamieszkały nadal w gminie Frasquia w boliwijskiej prowincji Omasuyos, 123-letni Indianin z górskiego plemienia Ajmarów, rolnik Carmelo Flores Laura, jest najstarszym człowiekiem na świecie - ogłosiło w czwartek boliwijskie MSW.
 • Depp wzoruje się na swej... prababce

  Depp wzoruje się na swej... prababce

  Johnny Depp wyznał w jednym z niedawnych wywiadów, że podczas pracy nad rolą Indianina Tonto w filmie "Jeździec znikąd", inspirował się wyglądem swej... prababki. Aktor polecił nawet swojemu charakteryzatorowi, aby upodobnił go do przodkini, która była rdzenną Amerykaninką.
 • Amazońscy Indianie zablokowali budowę wielkiej elektrowni wodnej

  Amazońscy Indianie zablokowali budowę wielkiej elektrowni wodnej

  Około 200 amazońskich Indian i rybaków od pięciu dni blokuje w Brazylii budowę trzeciej co do wielkości w świecie elektrowni wodnej w Belo Monte na rzece Xingu, domagając się spotkania z przedstawicielami rządu.
 • Chile: Indianie podejrzani o podpalenia lasów

  Chile: Indianie podejrzani o podpalenia lasów

  Minister spraw wewnętrznych Chile Rodrigo Hinzpeter podejrzewa, że to Indianie z plemienia Mapuczów spowodowali część pożarów lasów, szalejących w tym kraju. Rzecznik Indian oświadczył w sobotę, że jego plemię nie ma nic wspólnego z tymi pożarami.
 • Brazylia: Raport komisji specjalnej ws. mordowania Indian

  Brazylia: Raport komisji specjalnej ws. mordowania Indian

  Komisja parlamentu Brazylii opublikowała raport na temat "etnicznego ludobójstwa" Indian Guarani Kaiowa w stanie Mato Grosso do Sul, w południowo-zachodniej części kraju.
 • Indianie z PiS grają va banque

  Polacy jak Indianie w rezerwatach, IV Rzesza, kara śmierci, Sikorski przed Trybunał, zdrada, zaprzaństwo... PiS rozpaczliwie stara się skupić na sobie uwagę i przebić w radykalizmie Solidarną Polskę. Udaje się to doskonale. Tyle że wbijając partię Kaczyńskiego coraz głębiej w okopy politycznego radykalizmu, raczej zawęża to niż poszerza grono jego sympatyków.

Filmy - Indianie (3)

 • 90-letnia Indianka kontra rząd USA

  90-letnia Stella Peshlakai Smith należy do dumnego plemienia Indian Nawaho, najliczniejszej społeczności Rdzennych Amerykanów. Przed wiekami jej przodkowie zamieszkiwali ziemię, którą dziś rozporządza rząd Stanów Zjednoczonych. Pomnik Narodowy Wupatki w Arizonie to bezkresna preria i ruiny pradawnej indiańskiej osady. Rządowa agencja National Park Service uważa, że rodzina Stelli nie ma prawa tu mieszkać, ale kobieta nie zamierza się poddać. - Chociaż nasi ludzie odeszli stąd dawno temu, moim marzeniem jest ujrzeć na własne oczy powrót Nawaho na te ziemie - mówi.
 • Zdrowa i pyszna - taka jest kuchnia indiańska!

  Kuchnia rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, których potocznie zwiemy Indianami, jest niezwykle różnorodna - przekonują organizatorzy festiwalu, który ma za zadanie promować indiańską kulturę. Jej pasjonaci podejmują się odtwarzania zapomnianych smaków i tradycyjnych potraw, w których dominują warzywa i aromatyczne zioła. Wiele spośród tych składników niełatwo jest zdobyć - ale efekt końcowy wynagrodzi nasze kulinarne starania!
 • Okładka płyty jak głos sumienia

  Indianin na okładce płyty "Światło i mrok" to wojownik i wolny człowiek żyjący w harmonii z naturą. Jednocześnie przypomina on nam, Europejczykom, niechlubne karty naszej historii - mówi Robert Gawliński.