import

Artykuły - Import (487)

 • NBP podał wyniki bilansu płatniczego za luty

  NBP podał wyniki bilansu płatniczego za luty

  Z opublikowanych dziś wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za luty 2021 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 7,3 mld zł. W analogicznym miesiącu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było również dodatnie i wyniosło 7,4 mld zł. Nadwyżka w obrotach bieżących w lutym 2021 r. wyniosła 1.619 mln euro wobec konsensusu 1.560,1 mln euro nadwyżki - podał Narodowy Bank Polski.
 • Udział Wielkiej Brytanii w eksporcie się załamał

  Udział Wielkiej Brytanii w eksporcie się załamał

  Obroty towarowe handlu zagranicznego w styczniu br. wyniosły w cenach bieżących 86,6 mld PLN w eksporcie oraz 82,9 mld PLN w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 3,7 mld PLN, w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniosło 1,1 mld PLN. W porównaniu ze styczniem 2020 roku eksport wzrósł o 1,0 proc., a import spadł o 2,0 proc. Udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 28,2 proc. wobec 27,8 proc. w styczniu 2020 roku. Wielka Brytania po styczniu spadła na piąte miejsce.
 • GUS: Mamy dodatnie saldo w obrocie z zagranicą

  GUS: Mamy dodatnie saldo w obrocie z zagranicą

  Obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie styczeń-październik br. wyniosły w cenach bieżących 854,5 mld zł w eksporcie oraz 811,9 mld zł w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 42,6 mld zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
 • NBP: Mocny bilans płatniczy Polski

  NBP: Mocny bilans płatniczy Polski

  Bilans płatniczy wykazuje obecnie niespotykaną w historii równowagę, łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego wynosi obecnie 5,4 proc. PKB, co wskazuje na spadek uzależnienia od zewnętrznych źródeł finansowania - ocenili analitycy PKO BP komentując piątkowe dane NBP.
 • NBP podał rekordowe dane o bilansie płatniczym

  NBP podał rekordowe dane o bilansie płatniczym

  Jak podał Narodowy Bank Polski, polska gospodarka osiągnęła nadwyżkę w obrotach bieżących w czerwcu 2020 r. w wysokości 2.842 mln euro wobec konsensusu 1.766,8 mln euro nadwyżki roku ubiegłego. Eksport towarów z naszego kraju wzrósł o 3 proc. r/r do 18 689 mln euro, zaś import spadł o 10,7 proc. r/r do 16 023 mln euro. Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 11,8 mld zł.
 • Import towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  Import towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  W dobie powszechnego dostępu do internetu, kroczącej globalizacji oraz łatwości nawiązania stosunków gospodarczych i współpracy z podmiotami z różnych krajów na znaczeniu nabiera import towarów. Prawidłowe rozliczenie takich transakcji jest skomplikowane i wymaga dołożenia licznych starań, aby uniknąć negatywnych konsekwencji oraz umożliwić przeprowadzenie transakcji bez zbędnych problemów i opóźnień na granicy.
 • Producenci drobiu: Rośnie nieuczciwa konkurencja z Ukrainy

  Producenci drobiu: Rośnie nieuczciwa konkurencja z Ukrainy

  W ostatnich czterech miesiącach br. bardzo istotnie wzrósł przywóz z Ukrainy do UE mięsa kurcząt, tzw. fileta z kością, które jest objęte zerową stawką celną - poinformowała dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Katarzyna Gawrońska.
 • Handel z Chinami - Polska ma poważny problem

  Handel z Chinami - Polska ma poważny problem

  Najważniejszym wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich pozostaje brak zrównoważonej współpracy gospodarczej - podkreślił dziś szef MSZ Jacek Czaputowicza po rozmowach w Warszawie ze szefem dyplomacji ChRL Wang Yi. W handlu z Chinami nasz kraj notuje gigantyczną nierównowagę wynosząćą ponad 28 mld dolarów.
 • Domy pomocy społecznej zostaną bez leków?

  Domy pomocy społecznej zostaną bez leków?

  Ostatnio weszły w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może zbyć lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie.
 • Polacy wolą leki produkowane w kraju. Prawie 50 proc. jest skłonnych zapłacić za nie więcej niż za odpowiedniki z Azji

  Polacy wolą leki produkowane w kraju. Prawie 50 proc. jest skłonnych zapłacić za nie więcej niż za odpowiedniki z Azji

  Blisko połowa Polaków woli zapłacić więcej za lek krajowej produkcji, niż wybrać tańszy odpowiednik zagranicznego producenta. 2/3 obawia się, że marginalizacja krajowego przemysłu farmaceutycznego może doprowadzić do wzrostu cen leków. Coraz więcej pacjentów obawia się też braku leków w aptekach, a 74 proc. doświadczyło już takiej sytuacji - wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Filmy - Import (4)

 • KIG: Polskie firmy nie wykorzystują importowego potencjału Ameryki Łacińskiej

  Polskie firmy nie wykorzystują potencjału gospodarczego Ameryki Łacińskiej – ocenia Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Kupujemy tam dwa razy więcej niż sprzedajemy, mimo że w rejon ten trafia ponad 5 proc. światowego eksportu. Tymczasem import najważniejszego dla Polaków towaru z Ameryki Środkowej i Południowej, czyli bananów, systematycznie rośnie. Największym partnerem handlowym Polski w tym regionie jest Brazylia. Bilans handlowy wyniósł w ubiegłym roku 1,6 mld dol., z czego polski eksport to ok. 0,5 mld. To niewiele, biorąc pod uwagę to, że całkowity import Brazylii w tym czasie sięgnął 229 mld dol. (w tym 46 mld dol. to import z UE). Pozostałe kraje Ameryki Łacińskie kupiły w zeszłym roku na świecie towary warte niecałe 750 mld dol. – Nasze obroty z Ameryką Łacińską rosną z roku na rok, ale w dalszym ciągu są dalekie od tego, co mogłoby być – podkreśla Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Jesteśmy głównie importerem – sprowadzamy owoce cytrusowe, banany, egzotyczne drewno i surowce. Jesteśmy eksporterem towarów przetworzonych.
 • Znajomość nietypowych języków może zagwarantować wyższe zarobki

  Eksperci nie mają wątpliwości. Znajomość niszowych języków obcych poprawia sytuację pracowników na rynku. Nie tylko możliwości zatrudnienia są większe, lecz także potencjalne zarobki. Języki państw zachodniej Europy pozostają najpopularniejsze, ale warto zainteresować się również kierunkami wschodnimi. Perspektywiczne pozostają języki węgierski, czeski, litewski i rosyjski. Znajomość języka angielskiego traktowana jest dziś przez pracodawców jak znajomość obsługi komputera, czyli obowiązujący pracowników standard. Na rynku pracy wyróżnić można się więc znajomością drugiego języka. Najpopularniejsze pozostają zachodnioeuropejskie, czyli niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański. – Warto pokusić się jednak o znajomość języków bardziej nietypowych, niszowych. Mówię tutaj o językach środkowo- i wschodnioeuropejskich, przede wszystkim językach naszych krajów ościennych, z którymi prowadzimy wymianę handlową – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Magdalena Marcinkowska, ekspertka z firmy Skrivanek.
 • Chińska firma motoryzacyjna zadebiutuje na GPW

  Pierwszą chińską spółkę na giełdzie notowaną od kilku miesięcy jest Peixin, producent sprzętu do wyrobu materiałów opatrunkowych, bardzo nowoczesnego, zaopatrującego też polskich klientów. Liczymy oczywiście na większą liczbę spółek z Chin, które chciałyby zainteresować polskich inwestorów i przeprowadzić emisję akcji, być może także obligacji, na naszym parkiecie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Graniewski, wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • Czy Europę zaleje wołowina z hormonami?

  Unia Europejska i USA planują utworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. Już niebawem rozpoczną się negocjacje w tej sprawie. Po obu stronach Atlantyku dokonywany jest bilans potencjalnych zysków i strat. Czy Europa i Ameryka skorzystają na tej współpracy? Co w praktyce oznaczać będzie ona dla europejskich przedsiębiorców i konsumentów? Największe obawy budzi kwestia importu amerykańskich produktów spożywczych. Nie brak głosów, że unijny rynek zaleje mięso zwierząt hodowanych na hormonach...