import

Artykuły - Import (482)

 • Import towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  Import towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  W dobie powszechnego dostępu do internetu, kroczącej globalizacji oraz łatwości nawiązania stosunków gospodarczych i współpracy z podmiotami z różnych krajów na znaczeniu nabiera import towarów. Prawidłowe rozliczenie takich transakcji jest skomplikowane i wymaga dołożenia licznych starań, aby uniknąć negatywnych konsekwencji oraz umożliwić przeprowadzenie transakcji bez zbędnych problemów i opóźnień na granicy.
 • Producenci drobiu: Rośnie nieuczciwa konkurencja z Ukrainy

  Producenci drobiu: Rośnie nieuczciwa konkurencja z Ukrainy

  W ostatnich czterech miesiącach br. bardzo istotnie wzrósł przywóz z Ukrainy do UE mięsa kurcząt, tzw. fileta z kością, które jest objęte zerową stawką celną - poinformowała dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Katarzyna Gawrońska.
 • Handel z Chinami - Polska ma poważny problem

  Handel z Chinami - Polska ma poważny problem

  Najważniejszym wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich pozostaje brak zrównoważonej współpracy gospodarczej - podkreślił dziś szef MSZ Jacek Czaputowicza po rozmowach w Warszawie ze szefem dyplomacji ChRL Wang Yi. W handlu z Chinami nasz kraj notuje gigantyczną nierównowagę wynosząćą ponad 28 mld dolarów.
 • Domy pomocy społecznej zostaną bez leków?

  Domy pomocy społecznej zostaną bez leków?

  Ostatnio weszły w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może zbyć lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie.
 • Polacy wolą leki produkowane w kraju. Prawie 50 proc. jest skłonnych zapłacić za nie więcej niż za odpowiedniki z Azji

  Polacy wolą leki produkowane w kraju. Prawie 50 proc. jest skłonnych zapłacić za nie więcej niż za odpowiedniki z Azji

  Blisko połowa Polaków woli zapłacić więcej za lek krajowej produkcji, niż wybrać tańszy odpowiednik zagranicznego producenta. 2/3 obawia się, że marginalizacja krajowego przemysłu farmaceutycznego może doprowadzić do wzrostu cen leków. Coraz więcej pacjentów obawia się też braku leków w aptekach, a 74 proc. doświadczyło już takiej sytuacji - wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
 • Nie radzimy sobie z nielegalnym wywozem leków

  Nie radzimy sobie z nielegalnym wywozem leków

  W wyniku wprowadzenia w 2012 r. urzędowych cen produktów leczniczych refundowanych oraz ich znacznej obniżki w Polsce po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej, eksport niektórych grup leków stał się bardzo dochodowym przedsięwzięciem, co doprowadziło w wielu przypadkach do braku leków w aptekach informuje w raporcie NIK.
 • Od 2019 roku pacjenci mogą mieć problem z dostępem do 2500 leków

  Od 2019 roku pacjenci mogą mieć problem z dostępem do 2500 leków

  W polskich aptekach obecnie brakuje ponad 300 leków. Od 2019 roku pacjenci mogą mieć utrudniony dostęp do kolejnych. Taki może być niezamierzony efekt toczących się obecnie negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a firmami farmaceutycznymi ws. dalszego obniżania cen.
 • Niskie ceny przestają być polskim atutem eksportowym

  Niskie ceny przestają być polskim atutem eksportowym

  Nasz handel zagraniczny przestał zwiększać polski PKB. Po wielu kwartałach przewagi eksportu nad importem tendencje zmieniły się. To dlatego, że zbyt niskie były inwestycje przedsiębiorstw, a konkurowanie tylko niskimi cenami nie jest już wystarczającym atutem.
 • Amerykańskie cła na stal uderzą w polskich producentów

  Amerykańskie cła na stal uderzą w polskich producentów

  Amerykańskie cła na stal i aluminium uderzą także w polskich producentów tych wyrobów, głównie w sferze stali dla budownictwa - ocenia Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach. Powodem jest spodziewany wzrost importu stali do krajów UE, co może wyprzeć z rynku rodzime wyroby.
 • Wywóz leków pod parasolem państwa

  Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje rozwiązanie problemu braku niektórych leków w aptekach. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce zakazać działalności specjalnie zakładanych aptek i hurtowni, których jedynym celem jest wywóz leków.

Filmy - Import (4)

 • KIG: Polskie firmy nie wykorzystują importowego potencjału Ameryki Łacińskiej

  Polskie firmy nie wykorzystują potencjału gospodarczego Ameryki Łacińskiej – ocenia Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Kupujemy tam dwa razy więcej niż sprzedajemy, mimo że w rejon ten trafia ponad 5 proc. światowego eksportu. Tymczasem import najważniejszego dla Polaków towaru z Ameryki Środkowej i Południowej, czyli bananów, systematycznie rośnie. Największym partnerem handlowym Polski w tym regionie jest Brazylia. Bilans handlowy wyniósł w ubiegłym roku 1,6 mld dol., z czego polski eksport to ok. 0,5 mld. To niewiele, biorąc pod uwagę to, że całkowity import Brazylii w tym czasie sięgnął 229 mld dol. (w tym 46 mld dol. to import z UE). Pozostałe kraje Ameryki Łacińskie kupiły w zeszłym roku na świecie towary warte niecałe 750 mld dol. – Nasze obroty z Ameryką Łacińską rosną z roku na rok, ale w dalszym ciągu są dalekie od tego, co mogłoby być – podkreśla Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Jesteśmy głównie importerem – sprowadzamy owoce cytrusowe, banany, egzotyczne drewno i surowce. Jesteśmy eksporterem towarów przetworzonych.
 • Znajomość nietypowych języków może zagwarantować wyższe zarobki

  Eksperci nie mają wątpliwości. Znajomość niszowych języków obcych poprawia sytuację pracowników na rynku. Nie tylko możliwości zatrudnienia są większe, lecz także potencjalne zarobki. Języki państw zachodniej Europy pozostają najpopularniejsze, ale warto zainteresować się również kierunkami wschodnimi. Perspektywiczne pozostają języki węgierski, czeski, litewski i rosyjski. Znajomość języka angielskiego traktowana jest dziś przez pracodawców jak znajomość obsługi komputera, czyli obowiązujący pracowników standard. Na rynku pracy wyróżnić można się więc znajomością drugiego języka. Najpopularniejsze pozostają zachodnioeuropejskie, czyli niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański. – Warto pokusić się jednak o znajomość języków bardziej nietypowych, niszowych. Mówię tutaj o językach środkowo- i wschodnioeuropejskich, przede wszystkim językach naszych krajów ościennych, z którymi prowadzimy wymianę handlową – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Magdalena Marcinkowska, ekspertka z firmy Skrivanek.
 • Chińska firma motoryzacyjna zadebiutuje na GPW

  Pierwszą chińską spółkę na giełdzie notowaną od kilku miesięcy jest Peixin, producent sprzętu do wyrobu materiałów opatrunkowych, bardzo nowoczesnego, zaopatrującego też polskich klientów. Liczymy oczywiście na większą liczbę spółek z Chin, które chciałyby zainteresować polskich inwestorów i przeprowadzić emisję akcji, być może także obligacji, na naszym parkiecie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Graniewski, wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • Czy Europę zaleje wołowina z hormonami?

  Unia Europejska i USA planują utworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. Już niebawem rozpoczną się negocjacje w tej sprawie. Po obu stronach Atlantyku dokonywany jest bilans potencjalnych zysków i strat. Czy Europa i Ameryka skorzystają na tej współpracy? Co w praktyce oznaczać będzie ona dla europejskich przedsiębiorców i konsumentów? Największe obawy budzi kwestia importu amerykańskich produktów spożywczych. Nie brak głosów, że unijny rynek zaleje mięso zwierząt hodowanych na hormonach...