IKE

Synonimy:
Indywidualne Konta Emerytalne,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - IKE (195)

 • Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę; podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze na dłużej, a inne produkty wiążą się z większym ryzykiem - mówi dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Groszowe świadczenia psują system emerytalny

  Groszowe świadczenia psują system emerytalny

  Emerytury są dziś przyznawane w Polsce nawet komuś, kto przez całe życie przepracował tylko jeden dzień. Jednocześnie dostanie on pełną trzynastkę, czyli dokładnie tyle ile ktoś, kto przepracował 40 lat czy dłużej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie widzi w tym problemu i tłumaczy, że to wyraz troski - przypomina wręcz, że to realizacja zapowiedzi z konwencji Prawa i Sprawiedliwości.
 • Prezes PFR Paweł Borys ostrzega

  Prezes PFR Paweł Borys ostrzega

  Dywersyfikacja źródeł zabezpieczenia na starość jest krytycznie istotna dla bezpieczeństwa finansowego Polaków - napisał we wtorek na Twitterze prezes PFR Paweł Borys. Jego zdaniem niedobrze, że opóźnia się reforma OFE i upowszechnienie IKE.
 • Bartoszewicz: IKE i ZUS nie gwarantują, że emerytury Polaków będą godziwe

  Bartoszewicz: IKE i ZUS nie gwarantują, że emerytury Polaków będą godziwe

  - Ani IKE, ani ZUS nie gwarantują, że emerytury Polaków będą godziwe - twierdzi ekspert ekonomiczny Instytutu Jagiellońskiego i wykładowca SGH dr Artur Bartoszewicz.
 • Zmiany w OFE. Wkrótce emerytalne decyzje, a ustawa wciąż w Sejmie

  Zmiany w OFE. Wkrótce emerytalne decyzje, a ustawa wciąż w Sejmie

  Za 1,5 miesiąca ma ruszyć likwidacja systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Co prawda właściwy projekt ustawy jest dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie, ale Powszechne Towarzystwa Emerytalne zarządzające OFE nie chcą czekać do ostatniej chwili i przygotowują się logistycznie do reformy właśnie na podstawie projektu.
 • Wybierając IKE czy ZUS warto zastanowić się, kiedy wolimy uiścić podatek - ekspert

  Wybierając IKE czy ZUS warto zastanowić się, kiedy wolimy uiścić podatek - ekspert

  - Wybierając czy pieniądze z OFE mają trafić na IKE czy do ZUS każdy z nas powinien np. zastanowić się, kiedy woli uiścić podatek - powiedział analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Dodał, że IKE to rozwiązanie dla osób, które są gotowe ponosić większe ryzyko.
 • Prof. Błaszczyk: Żadna z opcji zaproponowanych uczestnikom OFE nie będzie dla nich korzystna

  Prof. Błaszczyk: Żadna z opcji zaproponowanych uczestnikom OFE nie będzie dla nich korzystna

  Żadna z opcji przedstawionych do wyboru uczestnikom OFE nie będzie dla nich korzystna - uważa prof. Barbara Błaszczyk z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W jednym wypadku tracą 15 proc. zgromadzonych oszczędności, a w drugim prawo do ich dziedziczenia - tłumaczy.
 • Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Ponad 15 mln Polaków będzie musiało podjąć wkrótce ważną decyzję w sprawie swojej przyszłej emerytury. Do wyboru, według propozycji rządu, będą mieli przeniesienie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego na Indywidualne Konto Emerytalne z potrąceniem 15 proc. i dziedziczeniem lub do ZUS bez dziedziczenia i z podatkiem do zapłaty w przyszłości. Eksperci radzą, co trzeba wziąć pod uwagę, by decyzja była w miarę dobrze przemyślana.
 • Projekt likwidujący OFE pod ostrzałem krytyki

  Projekt likwidujący OFE pod ostrzałem krytyki

  Przy pierwszym czytaniu ustawy o likwidacji OFE w Sejmie najczęściej padało określenie "haracz" albo "skok na oszczędności". Chodzi oczywiście o 15-proc. opłatę, która ma być pobrana z góry w domyślnym wariancie, czyli przeniesieniu środków na specjalne Indywidualne Konto Emerytalne. Rząd rekomenduje właśnie ten wariant. Projekt skierowano do prac w komisjach.
 • Rekordowe wypłaty z IKE i IKZE

  Rekordowe wypłaty z IKE i IKZE

  Pandemiczny kryzys sprawił, że w 2020 r. Polacy wycofali z IKE i IKZE rekordową kwotę 507 mln zł. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie branże ucierpiały i w niektórych przypadkach wpływ pandemii na sytuację finansową polegał jedynie na ograniczeniu wydatków.

Filmy - IKE (7)

 • Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r., żałuje spodziewanej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wskazuje jednak, że nie oznacza to cofnięcia skutków tamtej reformy. - Los OFE został przesądzony już wiele lat temu – najgorsze jest jednak zburzenie percepcji całego systemu. Podważono zaufanie do systemu emerytalnego i do indywidualnego oszczędzania na przyszłość – stwierdza w rozmowie z Interią wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. - To co najważniejsze jednak pozostało – połączenie racjonalności każdego z nas z racjonalnością całego systemu - podkreśla.
 • Paweł Borys o wyborze między ZUS a IKE

  Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju tłumaczy czy decyzja o wyborze IKE czy ZUS będzie trudna.
 • Kto najbardziej skorzysta na przekształceniu OFE w IKE

  Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Towarzystwa Ekonomistów Polskich prognozuje, kto najbardziej skorzysta z przekształcenia OFE w IKE.
 • Co oznacza planowana zamiana OFE na IKE

  Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE o planowanej zamianie OFE na IKE. Co oznacza dla osób prywatnych, ale także dla instytucji finansowych?