hrywna

Artykuły - Hrywna (23)

 • Piramida obligacji zatopi ukraińską gospodarkę?

  Piramida obligacji zatopi ukraińską gospodarkę?

  Ekonomiści nad Dnieprem przestrzegają, że za pozytywnymi wskaźnikami makroekonomicznymi stoi grożąca gospodarce „piramida finansowa” oparta na rządowych obligacjach. Już teraz dają się odczuć jej negatywne skutki uważa Michał Kozak, dziennikarz ekonomiczny, korespondent Obserwatora Finansowego na Ukrainie.
 • Ukraińska hrywna i rosyjski rubel liderami

  Ukraińska hrywna i rosyjski rubel liderami

  Koniec roku to czas podsumowań i dziś spojrzymy na największe ruchy kursów walut minionego roku. Po stronie przegranej nie ma chyba niespodzianek, mogą zaskoczyć natomiast wygrani. Dwie najmocniejsze waluty minionego roku to ukraińska hrywna i rosyjski rubel - zyskały odpowiednio 17 i 13% względem dolara, który wcale słaby w mijającym roku nie był.
 • Ukraina reformuje system emerytalny

  Ukraina reformuje system emerytalny

  Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła ostatnunio w pierwszym czytaniu ustawę o reformie emerytalnej, której przeprowadzenie jest jednym z warunków wydzielenia kolejnej transzy pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
 • Narodowy Bank Ukrainy ratuje największy bank

  Narodowy Bank Ukrainy ratuje największy bank

  Narodowy Bank Ukrainy (NBU) uznał, że największy bank w tym kraju, PrywatBank, jest niewypłacalny - oświadczyła w poniedziałek szefowa NBU Wałeria Hontariewa, tłumacząc podjętą przez rząd decyzję o jego nacjonalizacji.
 • "FT": Wierzyciele Ukrainy muszą pójść na ustępstwa

  "FT": Wierzyciele Ukrainy muszą pójść na ustępstwa

  Przetrwanie Ukrainy jako państwa jest dla Zachodu strategiczną koniecznością. W obecnej sytuacji niezbędna jest redukcja zagranicznego zadłużenia Kijowa - pisze "Financial Times", przypominając, że pomoc dla Ukrainy jest ułamkiem wsparcia udzielonego Grecji.
 • Ukraina: Bogate regony chcą systemu federalnego

  Ukraina: Bogate regony chcą systemu federalnego

  Pomagamy Ukrainie przede wszystkim w walce z korupcją, reformie finansów i decentralizacji, służymy także pomocą finansową - mówi PAP wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. wsparcia reform na Ukrainie Artur Radziwiłł.
 • DRL przejdzie na rosyjskie ruble

  DRL przejdzie na rosyjskie ruble

  Według mediów ukraińskich ogłoszona przez prorosyjskich separatystów Doniecka Republika Ludowa (DRL) przejdzie od 1 kwietnia na rosyjskie ruble.
 • Kurs hrywny rekordowo niski

  Kurs hrywny rekordowo niski

  Mimo deklaracji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który niedawno obiecał Kijowowi pomoc finansową rzędu 17,5 mld dol., kurs ukraińskiej waluty spada do rekordowo niskiego poziomu; za dolara płacono 26,04 hrywny, euro kosztowało 29,64 hrywny.
 • Złoty pod presją silnej wyprzedaży ukraińskiej hrywny

  Złoty pod presją silnej wyprzedaży ukraińskiej hrywny

  Presję na naszą walutę wywarła ogromna w skali przecena ukraińskiej hrywny (skokowo o ponad 10 proc.) po decyzji ukraińskiego banku centralnego (NBU) o zaprzestaniu przeprowadzania codziennych operacji walutowych, za pomocy których to tej pory kształtował on rodzimy kurs.
 • NBU zmienia politykę monetarną

  NBU zmienia politykę monetarną

  Wiadomość o zaprzestaniu przez Narodowy Bank Ukrainy przeprowadzania codziennych operacji walutowych przyczyniła się podczas wczorajszej i dzisiejszej sesji do znaczącego osłabienia wartości ukraińskiej waluty.