Biznes - Holandia

Artykuły - Holandia (139)

 • Holandia: Rząd prognozuje rekordowy spadek PKB w 2020 r.

  Holandia: Rząd prognozuje rekordowy spadek PKB w 2020 r.

  Holenderską gospodarkę czeka w tym roku spadek PKB o 6,4 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków rządowego Centralnego Biura Planowania (CPB). Jeśli prognozy się spełnią, będzie to najgłębsza recesja w Holandii od II wojny światowej.
 • Polscy pracownicy bez ochrony przed koronawirusem. MSZ nie interweniuje

  Polscy pracownicy bez ochrony przed koronawirusem. MSZ nie interweniuje

  Dramatyczna sytuacja dziesiątków tysięcy Polaków w Holandii. Zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej - nie są odpowiednio zabezpieczeni przed koronawirusem. Śpią po kilkanaście osób w domkach kempingowych, dowożeni są do pracy przepełnionymi busami, a na stanowiskach pracy brakuje podstawowych środków dezynfekujących. Może dojść do epidemiologicznej katastrofy, bo polscy imigranci zarobkowi w Holandii to grupa podwyższonego ryzyka.
 • W Holandii coraz lepiej dla Polaków

  W Holandii coraz lepiej dla Polaków

  Na początku 2020 r. rząd Holandii wdrożył nową ustawę o zrównoważonym rynku pracy, tzw. WAB (Wet Arbeidsmarkt in Balans), która gwarantuje lepsze warunki dla 150 tys. polskich pracowników tymczasowych. Nowe prawo zapewnia pracownikom tymczasowym większe bezpieczeństwo pracy i wynagrodzenia niż dotychczas.
 • Podwoiła się liczba firm, które z powodu brexitu przeniosły się z W. Brytanii do Holandii

  Podwoiła się liczba firm, które z powodu brexitu przeniosły się z W. Brytanii do Holandii

  Niepewność związana z brexitem spowodowała, że w zeszłym roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba firm, które otworzyły lub przeniosły swoje siedziby z Wielkiej Brytanii do Holandii - poinformowała w środę Holenderska Agencja Inwestycji Zagranicznych (NFIA).
 • Napoje energetyzujące: Nie dla małolatów

  Napoje energetyzujące: Nie dla małolatów

  Obydwie niemieckie sieci marketów dyskontowych Aldi i Lidl nie będą w Holandii sprzedawać napojów energetyzujących małoletnim. Regulacja ta wchodzi w życie 1 października br. i obowiązywać będzie dzieci do 14 lat - poinformował Aldi, krok ten uzasadniając coraz większymi zastrzeżeniami w holenderskim społeczeństwie.
 • Holandia: Z powodu skażenia jaj ponad milion sztuk kur do likwidacji

  Holandia: Z powodu skażenia jaj ponad milion sztuk kur do likwidacji

  W związku z wykryciem skażenia jajek w Holandii, Belgii i Francji owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil, w Holandii wybija się ponad milion sztuk kur - doniósł w niedzielę belgijski nadawca RTBF.
 • Czy niekończące się lotnisko ma sens?

  Czy niekończące się lotnisko ma sens?

  Holendrzy wpadli na pomysł niekończącego się pasa startowego, który, jak twierdzą jego twórcy, mógłby rozwiązać wiele problemów z przepustowością ogromnych lotnisk. Idea jest ciekawa. Jednak, jak przy większości takich pomysłów, pozostaje pytanie o sensowność inwestycji. Nie wiadomo, czy zakrzywiona droga startowania i lądowania nie przysporzyłaby więcej problemów niż korzyści.
 • W Holandii populizm nie tak silny

  W Holandii populizm nie tak silny

  Zwycięstwo liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji, która zdobyła 31 miejsc w parlamencie i słabszy niż się spodziewano wynik populistycznej i antyeuropejskiej Partii na rzecz Wolności, która może liczyć na 19 mandatów, powinny wpłynąć na złagodzenie obaw przed zbliżającymi się wyborami we Francji i w Niemczech.
 • Optymizm po wygranej VVD i Fed

  Optymizm po wygranej VVD i Fed

  Kontrakty na europejskie indeksy rosną po środowej podwyżce stóp procentowych w USA i uldze na rynkach wywołanej wygraną partii VVD premiera Ruttego w Holandii - podają maklerzy. Pod wpływem wieści z USA złoty ostro zarobił do dolara - schodząc do 4,0160.
 • Waluty - środa kluczowa dla euro

  Waluty - środa kluczowa dla euro

  Eurodolar nie dostąpił dziś jakiegoś szczególnego przełomu. W trakcie sesji w zasadzie umacniała się waluta amerykańska, jako że szczyty notowane nad ranem to 1,0660, zaś minima z dnia to 1,0625 (po 15:00). Z drugiej strony popołudnie przyniosło odreagowanie i euro znów nieco zarobiło.