historia kredytowa

Artykuły - Historia kredytowa (2)

 • Nie da się "wyczyścić" historii kredytowej "na żądanie"

  Nie da się "wyczyścić" historii kredytowej "na żądanie"

  Nadzieje na uzyskanie "pomocy", polegającej na pozbyciu się negatywnych wpisów w BIK-u mogą jedynie rozczarować, a co gorsza - wyczyścić portfel. Eksperci Biura Informacji Kredytowej ostrzegają, aby nie dawać się zwodzić marketingowym sloganom, a także reklamom pod hasłem "czyszczenia BIK". Wszelkie ogłoszenia zapewniające o możliwości usuwania negatywnych informacji z BIK "na żądanie" nie mają podstaw prawnych. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe - nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK.
 • Kiedy trafimy na kredytową "czarną listę"?

  Kiedy trafimy na kredytową "czarną listę"?

  Negatywna historia kredytowa utrudnia zaciąganie nowych długów (również w firmach pożyczkowych). Warto zdawać sobie sprawę, że nie każde zaległe zobowiązanie od razu zostaje odnotowane w rejestrze BIK, BIG lub BR.
 • Coraz więcej Polaków buduje swoją pozytywną historię płatniczą

  Coraz więcej Polaków buduje swoją pozytywną historię płatniczą

  Rośnie liczba informacji pozytywnych w Rejestrze Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej. Jest ich już blisko 1,4 mln - to prawie sześć razy więcej niż rok temu. Najwięcej pozytywnych wpisów mają osoby młode, w wieku 31-46 lat. Średnia wartość informacji pozytywnej znajdującej się w Rejestrze wynosi blisko 1,2 tys. zł. Obok danych dotyczących zadłużenia informacje pozytywne nabierają coraz większego znaczenia dla firm i instytucji stosujących kompleksowe podejście do oceny ryzyka lub zdolności kredytowej.
 • Zadbaj o swoją historię kredytową

  Zadbaj o swoją historię kredytową

  Jesteś młodym, dwudziestoparoletnim obywatelem, który chce wziąć swój pierwszy kredyt, w dodatku hipoteczny? Albo jesteś może jednym z tych, którzy uważają, że kredyty to największe zło na świecie i wystrzegają się kredytów jak ognia? Łączy was jedno - pusta historia kredytowa.
 • Czyszczenie historii kredytowej - na to lepiej uważać!

  Czyszczenie historii kredytowej - na to lepiej uważać!

  Wymazanie z historii opóźnień w spłacaniu kredytu to dla wielu osób kusząca wizja, szczególnie, że według CBOS-u już niemal połowa Polaków ma długi. Łatwiej otrzymać kolejny kredyt komuś, kto nie ma za sobą problemów w regulowaniu zobowiązań. Czy firmy czyszczące BIK są w stanie rzeczywiście w tym pomóc?
 • Złote zasady dla przyszłego kredytobiorcy

  Złote zasady dla przyszłego kredytobiorcy

  Kredyty gotówkowe zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Z ubiegłorocznych badań TNS Polska wynika, że ze zdobytych w ten sposób pieniędzy finansujemy najczęściej bieżące potrzeby (27 proc.), wyposażenie mieszkań (18 proc.), zakup sprzętu AGD i RTV (18 proc.) oraz zakup samochodu (7 proc). W tym samym badaniu blisko 60 proc. badanych nie wykluczało wzięcia kredytu na istotny cel, choć byłaby to ostateczność. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, jak możemy ułatwić sobie dostęp do tego typu produktów oraz jak uniknąć problemów z ich spłatą.
 • Co druga mała firma bez szans na kredyt

  Polska jest europejskim liderem pod względem liczby firm wykluczonych z sektora bankowego z powodu złej historii kredytowej - wynika z danych Eurostatu. Można szacować, że z tego powodu co drugi polski przedsiębiorca nie ma szans na kredyt w banku.
 • Nie da się "wyczyścić" historii kredytowej "na żądanie"

  Nie da się "wyczyścić" historii kredytowej "na żądanie"

  W ostatnim czasie zaczęły masowo pojawiać się reklamy pod hasłem: "czyszczenia BIK". Eksperci Biura Informacji Kredytowej ostrzegają jednak, aby nie dawać się zwodzić tego typu marketingowym sloganom. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe - nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK. Biuro rozpoczęło kampanię edukacyjną mającą na celu uchronienie kredytobiorców przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z próbą "wymazania" informacji z BIK.
 • Ile kosztuje czysta historia kredytowa?

  Ile kosztuje czysta historia kredytowa?

  Na rynku działa wiele firm oferujących wyczyszczenie historii kredytowej osób fizycznych.
 • Pracodawcy chcą wiedzieć o pracowniku coraz więcej

  Pracodawcy chcą wiedzieć o pracowniku coraz więcej

  Firmy będą zabiegać o możliwość dostępu do historii kredytowej osób starających się o pracę i informacji o tym, czy były one karane. Specjaliści mają wiele wątpliwości.