Himalaje

Artykuły - Himalaje (65)

 • Julian Godlewski. Filantrop polskiego himalaizmu

  Julian Godlewski. Filantrop polskiego himalaizmu

  Dotacje państwowe, prace wysokościowe, handel czy przemyt - środki na wysokogórskie wyprawy w Polsce Ludowej pochodziły z przeróżnych źródeł. Również od prywatnych darczyńców. Takich jak Julian Godlewski, wielki, choć nieco zapomniany, filantrop polskiego himalaizmu.
 • K2 dla Polaków: Od marzeń Karpińskiego po zjazd Bargiela

  K2 dla Polaków: Od marzeń Karpińskiego po zjazd Bargiela

  Imponująca skalna piramida od stu pięćdziesięciu lat śni się po nocach kolejnym pokoleniom wspinaczy. Jako pierwsi K2 zdobyli 31 lipca 1954 roku Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Rocznica historycznego wejścia na drugą najwyższą górę świata to dobry moment, by przybliżyć jej silne związki z Polską.
 • Broad Peak Middle - pierwszy polski ośmiotysięcznik

  Broad Peak Middle - pierwszy polski ośmiotysięcznik

  28 lipca 1975 roku na dziewiczym Broad Peak Middle stanęli Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Był to pierwszy ośmiotysięczny wierzchołek zdobyty przez Polaków. Za sukces himalaiści zapłacili najwyższą cenę.
 • Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Późnym wieczorem 22 czerwca 2013 roku kilkunastu uzbrojonych terrorystów zaatakowało bazę pod Nanga Parbat. Z zimną krwią zamordowali jedenastu obywateli Chin, Słowacji, Ukrainy, USA, Litwy, Pakistanu i Nepalu. Ofiar masakry mogło być znacznie więcej. Wielu wspinaczy - w tym grupa Polaków - przebywało wtedy w wyższych obozach.
 • Himalaje mają wpływ na zakwity niebezpiecznych glonów

  Himalaje mają wpływ na zakwity niebezpiecznych glonów

  ​Według najnowszych badań, utrata śniegu i lodu na najwyższych szczytach górskich, może przyczyniać się do niebezpiecznych zmian w łańcuchach pokarmowych w odległych wodach przybrzeżnych.
 • Piotr Pustelnik: Jak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum?

  Piotr Pustelnik: Jak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum?

  Mija dziesięć lat od ważnej daty dla rodzimego himalaizmu. 27 kwietnia 2010 roku Piotr Pustelnik zdobył Annapurnę, kompletując Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tej sztuki jako trzeci Polak w historii. Przed nim na wierzchołkach czternastu ośmiotysięczników stanęli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki.
 • Skąd polscy himalaiści mają pieniądze na wyprawy?

  Skąd polscy himalaiści mają pieniądze na wyprawy?

  “Kto za to wszystko płaci?" to obok “a po co oni tam jadą?" najczęstsze pytanie stawiane himalaistom przez osoby, które z górami, szczególnie wysokimi, mają niewiele wspólnego i patrzą na wspinaczkę jak na fanaberię grupki zapaleńców. Przedstawiamy najczęstsze źródła finansowania wypraw.
 • Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Pierwsze próby okiełznania dziewiczych ośmiotysięczników sięgają początków XX stulecia. Wśród najważniejszych postaci epoki pionierów nie brakuje legend alpinizmu, cenionych podróżników i odkrywców, osób znanych nie tylko ze względu na ich wspinaczkowe dokonania. W tym gronie znalazł się również… kontrowersyjny mistyk i okultysta Aleister Crowley.
 • Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Był jednym z najwybitniejszych himalaistów, jakich widział świat. Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, w wypadku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Drugi, po Reinholdzie Messnerze, zdobywca korony Himalajów i Karakorum w historii.
 • Trzy oszustwa, które zatrzęsły Himalajami i Karakorum

  Trzy oszustwa, które zatrzęsły Himalajami i Karakorum

  Historia podboju gór wysokich pełna jest bohaterskich opowieści, batalii człowieka z ograniczeniami własnego organizmu i nieprzejednanej siły natury. Ale tam gdzie kuszą sława, pieniądze i uznanie tłumów rodzą się też mniej szlachetne instynkty. I pokusa - żeby sfingować wybitne osiągnięcie.

Filmy - Himalaje (7)

 • Zamknięte Himalaje. "Byłoby naprawdę źle, gdyby wirus tu dotarł"

  Namcze Bazar, Khumjung i inne górskie miasteczka w Himalajach to miejsca, do których co roku przyjeżdżają turyści z całego świata, żeby choć przez chwilę popatrzeć na Mount Everest. Właśnie zaczynałby się tu sezon wspinaczkowy, ale koronawirus zamknął możliwość wejścia na najwyższą górę świata i pozbawił dochodu lokalnych mieszkańców.
 • Pierwsza polska wyprawa w Himalaje

  Pierwsza polska wyprawa w Himalaje wyruszyła wiosną 1939 roku z Dworca Głównego w Warszawie. Pociągiem przez Austrię i Włochy, statkiem do Indii, potem znów koleją i wreszcie pieszo z karawaną kulisów do stóp świętej góry Hindusów dotarli Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner. 2 lipca na niezdobytym dotąd szczycie Nanda Devi Wschodniej (7434 m. n.p.m.) stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Było to największe osiągnięcie polskich wspinaczy i jedno z najtrudniejszych wejść - na tamte czasy - w historii wypraw wysokogórskich. Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego Magdaleny Bujak-Lenczowskiej
 • "Zabójcza góra". To miejsce budzi grozę

  Nanga Parbat – himalajski ośmiotysięcznik znajdujący się na terytorium Pakistanu – cieszy się złą sławą. Przez lata nazywany był „zabójczą górą”, a to ze względu na liczbę wspinaczy, którzy przypłacili życiem próbę jego zdobycia. Dziś jednak nikt nie wypowiada głośno tej nazwy. Przywodzi ona na myśl złe wspomnienia. Rok temu w obozie pod Nanga Parbat islamscy ekstremiści zamordowali 10 himalaistów i ich przewodnika. W nocy z 22 na 23 czerwca 2013 roku grupa uzbrojonych terrorystów, przebranych w wojskowe mundury, zabiła 11 osób. Wszyscy zginęli od kul. Wśród ofiar było trzech Ukraińców, dwóch Słowaków, dwóch Chińczyków, Amerykanin, Litwin, Pakistańczyk i Nepalczyk... Od tego czasu ruch turystyczny w regionie praktycznie zamarł, chociaż północny Pakistan to raj dla wspinaczy i amatorów górskich wędrówek. Główne szlaki opustoszały, a przewodnicy, hotelarze i handlarze liczą straty. Turystom trudno się jednak dziwić - zabójców himalaistów do dziś nie dosięgła sprawiedliwość, a w Pakistanie robi się coraz bardziej niespokojnie.
 • Bolek i Lolek w Himalajach. Zobacz reakcje dzieci!

  Jharkot. Niewielka szkoła w Himalajach. Laptop, projektor, białe prześcieradło i kilka godzin Bolka, Lolka i Reksia. Twarze tamtejszych dzieci bezcenne.