Himalaje

Artykuły - Himalaje (82)

 • Zaginiony pluton odpowiada za niedawną powódź w Indiach?

  Zaginiony pluton odpowiada za niedawną powódź w Indiach?

  Pojawiły się sugestie, że za katastrofę w Himalajach odpowiadają nie zjawiska naturalne, a urządzenie radioaktywne zaginione w czasach zimnej wojny - czytamy w Daily Mail.
 • Kłamcy z Everestu. Wspinacze ukarani za oszustwo

  Kłamcy z Everestu. Wspinacze ukarani za oszustwo

  Na pierwszy rzut oka wszystko było jak należy. Himalaiści szczęśliwie wrócili ze szczytu, pochwalili się zdjęciami z wierzchołka, opowiedzieli o wrażeniach, a niedługo później otrzymali od władz Nepalu certyfikaty, poświadczające zdobycie Everestu. Problem w tym, że fotografie sfałszowali, a na szczyt nigdy nie dotarli.
 • Najgroźniejsze katastrofy naturalne w Himalajach

  Najgroźniejsze katastrofy naturalne w Himalajach

  Natura co jakiś czas boleśnie przypomina nam o słabości człowieka względem swej potęgi. Doskonale zdają sobie z tego sprawę mieszkańcy surowych i wymagających dla wszelkich istot żywych Himalajów. Tragiczne w skutkach pęknięcie lodowca, które uwolniło lawinę błota i kamieni w indyjskim stanie Uttarakhand to tylko ostatni z przykładów bezwzględnej siły przyrody w tej części świata.
 • Kilian Jornet: Niemożliwe nie istnieje. Nawet na Evereście

  Kilian Jornet: Niemożliwe nie istnieje. Nawet na Evereście

  Najpierw zastanawiano się, czy można wejść na szczyt. Kolejne pokolenia sprawdzały, czy człowiek przeżyje bez dodatkowego tlenu w strefie śmierci i atakowały wierzchołek na lekko, w niewielkich zespołach, odchodząc od oblężniczego, długotrwałego działania w Himalajach. Kilian Jornet, jak twierdzi, nie tylko wszedł na wierzchołek szybko i bez tlenu, ale też zrobił to dwukrotnie w odstępie zaledwie kilku dni.
 • K2 zimą w lepszym stylu? Sponsorów to może nie przekonać

  K2 zimą w lepszym stylu? Sponsorów to może nie przekonać

  - Ktoś w tej dyskusji, która toczy się od soboty słusznie powiedział, że oczywiście można poprawiać styl, natomiast cel eksploracyjny został zrealizowany. Tłumaczenie, co to znaczy wejść na tlenie, bez tlenu, co to znaczy, że zespół poręczuje na tlenie, a ktoś wchodzi bez... Z punktu widzenia opinii publicznej to są jakieś detale, które mogą zostać odebrane tylko na zasadzie czepiania się. W mojej ocenie opieranie się na takich szczegółach sportowych w kontekście sponsoringu raczej nie miałoby sensu - o sukcesie Nepalczyków, finansowaniu wypraw w góry wysokie, nowych himalajskich wyzwaniach i tym, dlaczego debata o stylu nie przekona mas rozmawiamy z Michałem Leksińskim, rzecznikiem i project managerem Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 17/18.
 • ​Andrzej Bargiel: Lepiej iść na K2 z tlenem i przeżyć, niż bez tlenu i zginąć

  ​Andrzej Bargiel: Lepiej iść na K2 z tlenem i przeżyć, niż bez tlenu i zginąć

  - Zimowe wejście Szerpów na K2 to najbardziej romantyczna historia, jaka mogła zdarzyć się w światowym himalaizmie. Przez dziesięciolecia służyli w zaspokajaniu ambicji wspinaczy z Zachodu, wreszcie dojrzeli, by spełniać własne - mówi Interii Andrzej Bargiel, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z K2.
 • K2 zimą: Dlaczego tak trudno zdobyć szczyt?

  K2 zimą: Dlaczego tak trudno zdobyć szczyt?

  Nie ma przypadku w tym, że K2 pozostaje jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą. O tym, dlaczego góra tak skutecznie opiera się ambicjom kolejnych wspinaczy decydują nie tylko trudności techniczne i ograniczenia ludzkiego organizmu. Dostępu do wierzchołka broni przede wszystkim sama natura.
 • Himalaizm w służbie nazistowskiej propagandy

  Himalaizm w służbie nazistowskiej propagandy

  Maszyna propagandowa hitlerowskich Niemiec na wiele sposobów próbowała udowodnić wyższość rasy aryjskiej nad resztą ludzkości. Potwierdzenia słuszności swoich racji naziści szukali nawet wysoko w górach, wysyłając w Himalaje topowych alpinistów, a nawet hitlerowskiego Indianę Jonesa.
 • Nepal łagodzi procedury wjazdu dla zagranicznych turystów

  Nepal łagodzi procedury wjazdu dla zagranicznych turystów

  Władze Nepalu postanowiły otworzyć się od 17 października wspinaczom i turystom dostęp do himalajskich szczytów, po sześciu miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Decyzja ma powody finansowe. Przy przekraczaniu granicy wymagany będzie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany w ciągu 72 godzin poprzedzających podróż. Zrezygnowano z kwarantanny i przywrócono wydawanie wiz na lotnisku.
 • Wielkie osiągniecie Polaków i medal, którego miało nie być

  Wielkie osiągniecie Polaków i medal, którego miało nie być

  Wytyczenie w maju 1981 roku przez Macieja Berbekę i Bogusława Probulskiego nowej drogi na środkowy wierzchołek Annapurny międzynarodowe środowisko wspinaczkowe uznało za najlepsze osiągnięcie sezonu himalajskiego i jeden z najważniejszych wyczynów tamtych lat w górach najwyższych. Po powrocie do kraju nie wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali jednak ministerialne nagrody.

Filmy - Himalaje (9)