handel zagraniczny

Artykuły - Handel zagraniczny (2)

 • Polska miała deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł

  Polska miała deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł

  W okresie styczeń-maj 2018 r. Polska miała ujemne saldo obrotów w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł, wobec nadwyżki w tym samym okresie ub. r. w wysokości 4,6 mld zł - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Ponad jedna czwarta polskiego eksportu trafiła do Niemiec.
 • Emilewicz: Amerykańskie cła na samochody mogłyby mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki

  Emilewicz: Amerykańskie cła na samochody mogłyby mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki

  Zapowiadane przez Stany Zjednoczone wprowadzenie ceł na części samochodowe i samochody może mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
 • Trump grozi nałożeniem 20-procentowego cła na samochody z UE

  Trump grozi nałożeniem 20-procentowego cła na samochody z UE

  Prezydent USA Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, że jeśli taryfy celne nie zostaną szybko usunięte, to nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej. Wcześniej w piątek zaczęły obowiązywać odwetowe cła UE na dobra z USA.
 • Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE

  Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE

  Kupiliśmy towar od dostawcy z Chin i zaimportowaliśmy go w Niemczech. Odprawy celnej dokonał nasz niemiecki przedstawiciel podatkowy, który także rozliczył w Niemczech nietransakcyjną WDT. Nasza firma natomiast opodatkowała nietransakcyjne WNT w Polsce. Po pewnym czasie nasz chiński kontrahent wystawił notę kredytową w związku z udzieleniem rabatu cenowego na zakupiony przez nas towar. Czy musimy skorygować podstawę opodatkowania WNT w tej sytuacji?
 • Niskie ceny przestają być polskim atutem eksportowym

  Niskie ceny przestają być polskim atutem eksportowym

  Nasz handel zagraniczny przestał zwiększać polski PKB. Po wielu kwartałach przewagi eksportu nad importem tendencje zmieniły się. To dlatego, że zbyt niskie były inwestycje przedsiębiorstw, a konkurowanie tylko niskimi cenami nie jest już wystarczającym atutem.
 • NBP: Wyraźny spadek napływu inwestycji zagranicznych

  NBP: Wyraźny spadek napływu inwestycji zagranicznych

  Napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2017 roku spadł o 55 proc. licząc rok do roku do 24,3 mld zł - podał wstępne dane NBP.
 • KPMG: Firmy amerykańskie kluczowym inwestorem w Polsce

  KPMG: Firmy amerykańskie kluczowym inwestorem w Polsce

  Na 130 mld zł szacowana jest wartość amerykańskich inwestycji w Polsce. Szacuje się, że firmy z USA tworzą w naszym kraju ponad 200 tys. dobrze opłacanych miejsc pracy.
 • Przejadamy owoce rozwoju gospodarczego?

  Przejadamy owoce rozwoju gospodarczego?

  Szybki wzrost PKB, podwyżki wynagrodzeń i kiełkujące inwestycje wskazują na dobrą kondycję polskiej gospodarki. Jednak deficyt w handlu zagranicznym jest niczym migające na żółto światło ostrzegawcze. Przed czym może ostrzegać? Np. przed tym, że zaczynamy konsumować zbyt dużo importowanych dóbr i przejadać wyższe dochody - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Politico: Wyłączenie UE z ceł USA na stal i aluminium na razie do 1 maja

  Wyłączenie krajów Unii Europejskiej z amerykańskich ceł ochronnych na stal i aluminium wygaśnie 1 maja, ale prowadzone będą dalsze rozmowy - informuje w piątek portal Politico, powołując się na proklamację wydaną przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
 • Upodobania Polaków i Koreańczyków dzieli przepaść. Wymiana handlowa rośnie, ale jej poziom jest niewielki

  Upodobania Polaków i Koreańczyków dzieli przepaść. Wymiana handlowa rośnie, ale jej poziom jest niewielki

  Polscy sportowcy walczą o medale w Korei Południowej, a krajowe firmy - o tamtejszych konsumentów. W ciągu 11 miesięcy 2017 roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wzrosła o blisko 50 proc., jednak na tle innych rynków wymiana handlowa jest jednak stosunkowo niewielka. Przyczyną mogą być różne gusta kulinarne - oceniają analitycy BGŻ BNP Paribas. Polacy jedzą prawie dwa razy więcej mleka i przetworów mlecznych, za to dwukrotnie mniej warzyw niż Koreańczycy.

Filmy - Handel zagraniczny (1)

 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73% właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?