handel zagraniczny

Artykuły - Handel zagraniczny (174)

 • PIE: Szlaki handlowe po pandemii. Wiele krajów może zyskać

  PIE: Szlaki handlowe po pandemii. Wiele krajów może zyskać

  Polska mogłaby zyskać grube miliardy dolarów rocznie na delokalizacji produkcji z Chin. Pandemia wpłynie na szlaki handlowe na świecie - wynika z raportu analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Eksperci przewidują cztery scenariusze dotyczące możliwych zmian.
 • GUS: Obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie styczeń – marzec 2020 r.

  GUS: Obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie styczeń – marzec 2020 r.

  Obroty towarowe handlu zagranicznego w pierwszym kwartale br. wyniosły w cenach bieżących 254,9 mld PLN w eksporcie oraz 251,4 mld PLN w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 3,5 mld PLN, w analogicznym okresie ub. roku wyniosło 1,0 mld PLN. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. eksport wzrósł o 0,6 proc., a import spadł o 0,4 proc. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że eksporterzy i importerzy już odczuwają skutki pandemii.
 • ​W. Brytania i USA rozpoczęły rozmowy ws. porozumienia o wolnym handlu

  ​W. Brytania i USA rozpoczęły rozmowy ws. porozumienia o wolnym handlu

  Wielka Brytania i USA formalnie rozpoczęły we wtorek rozmowy w sprawie dwustronnego porozumienia o wolnym handlu - głosi wspólny komunikat Londynu i Waszyngtonu, w którym podkreślono, że negocjacje zostaną przyspieszone.
 • Wojna amerykańsko-chińska wybuchnie na nowo?

  Wojna amerykańsko-chińska wybuchnie na nowo?

  Zyski z porozumienia amerykańsko-chińskiego będą niewielkie, a straty, które po dwóch latach "wojen handlowych" pomiędzy tymi państwami poniosła światowa gospodarka są już olbrzymie - twierdzą analitycy. Nie ma pewności, czy jest ono krokiem ku zakończeniu "wojny", czy też tylko zawieszeniem broni pozwalającym przegrupować siły, by zadać silniejszy cios.
 • PIE: Polska wciąż za mało eksportuje na rynki poza UE. To duża niewykorzystana szansa

  PIE: Polska wciąż za mało eksportuje na rynki poza UE. To duża niewykorzystana szansa

  Większość polskich eksporterów za główne bariery wejścia na rynki krajów pozawspólnotowych uważa takie czynniki jak znacząca odległość i związane z nią wysokie koszty transportu, większe ryzyko biznesowe czy obciążenia celne. Na te kwestie nie mają wpływu ani firmy, ani władze państwa. Jednak zdaniem ekspertów wsparcie administracji mogłoby znacząco pomóc w nawiązywaniu relacji handlowych z partnerami z innych kontynentów. - Wciąż pozostaje pole do usprawnienia działań w tym obszarze - uważa kierownik zespołu handlu zagranicznego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
 • W handlu z Niemcami Polska prześcignęła Wielką Brytanię

  W handlu z Niemcami Polska prześcignęła Wielką Brytanię

  Polska stała się szóstym co do ważności partnerem handlowym Niemiec i najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej. Hamulcem jest rosnący brak fachowców.
 • 100 miliardów powodów do dumy

  100 miliardów powodów do dumy

  Polska nadwyżka w zagranicznej wymianie handlowej sektora usług prawdopodobnie osiągnie w tym roku 100 mld złotych. To niesamowity sukces naszego kraju na przestrzeni ostatniego 30-lecia, a także jeden z najważniejszych elementów wspierających rozwój PKB oraz zewnętrzną równowagę makroekonomiczną - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Obroty towarowe handlu zagranicznego styczeń - sierpień 2019

  Obroty towarowe handlu zagranicznego styczeń - sierpień 2019

  Obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie styczeń - sierpień br. wyniosły w cenach bieżących 657,6 mld PLN w eksporcie oraz 657,2 mld PLN w imporcie. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 0,4 mld PLN, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wyniosło minus 12,3 mld PLN. W porównaniu ze styczniem - sierpniem 2018 roku eksport wzrósł o 6,2%, a import o 4,1%.
 • Polska gospodarka płynie z Niemcami w jednej łodzi

  Polska gospodarka płynie z Niemcami w jednej łodzi

  Prawie 1,5 mln Polaków ma pracę dzięki temu, że Niemcy kupują od nas towary i usługi. Zarabiają oni w sumie blisko 17 mld dolarów rocznie. Wiemy od dawna, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. Okazuje się, że dla Polski nie mniej ważna jest pozycja Niemiec w światowym handlu. A z tym jest kłopot.
 • Obroty handlu zagranicznego w okresie styczeń-czerwiec 2019 r.

  Obroty handlu zagranicznego w okresie styczeń-czerwiec 2019 r.

  Dane GUS o obrotach towarowych pokazały, że w czerwcu (wobec spadku całego eksportu) relatywnie dobrze prezentowała się sprzedaż do gospodarek rozwiniętych spoza UE, która rosła o 9,5 proc. r/r. Udział Rosji w imporcie zmniejszył się drastycznie w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. o 1,0 p. proc. i stanowił 6,0 proc.

Filmy - Handel zagraniczny (1)

 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73% właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?