handel zagraniczny

Artykuły - Handel zagraniczny (2)

 • Handel między USA a Polską osiągnął 13,4 mld USD!

  Handel między USA a Polską osiągnął 13,4 mld USD!

  To najlepszy wynik w historii - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Relacje handlowe i gospodarcze między oboma krajami dyplomatka oceniła jako solidne i świetnie się rozwijające.
 • Obroty w handlu zagranicznym. Złe dane z Czech

  Obroty w handlu zagranicznym. Złe dane z Czech

  Obroty towarowe handlu zagranicznego w styczniu br. wyniosły w cenach bieżących 77,6 mld PLN w eksporcie oraz 77,8 mld PLN w imporcie. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 0,2 mld PLN, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wyniosło 2,1 mld PLN. W porównaniu ze styczniem 2018 roku eksport wzrósł o 4,6%, a import o 2,0%. W styczniu wśród naszych głównych partnerów handlowych odnotowaliśmy w eksporcie znaczny spadek obrotów z Czechami o 4,2%
 • Niemcy ze wschodnim napędem gospodarczym. Polska na czele

  Niemcy ze wschodnim napędem gospodarczym. Polska na czele

  Handel Niemiec z krajami leżącymi na wschód od Odry i Nysy jest wciąż jednym z najważniejszych motorów niemieckiej gospodarki, twierdzą eksperci ze stowarzyszenia gospodarczego OAOEV*. Ten obszar to 29 państw Europy Środkowej, Wschodniej (wraz z Rosją), Południowo-Wschodniej (Bałkanów) oraz Azji Centralnej.
 • Polska gospodarka wypada na trójkę z plusem

  Polska gospodarka wypada na trójkę z plusem

  W 2019 r. ekonomiści Santander Bank Polska prognozują dla eksportu trójkę z małym plusem. W minionym roku, w ślad za spowalniającym eksportem niemieckim i kurczącą się globalną wymianą handlową, tempo wzrostu polskiego eksportu spadło.
 • Niemcy: Znów rekordowe wyniki handlu zagranicznego

  Niemcy: Znów rekordowe wyniki handlu zagranicznego

  Obroty handlu zagranicznego Niemiec były w 2018 roku rekordowo wysokie - poinformował w piątek Federalny Urząd Statystyczny. Dla niemieckich eksporterów był to już piąty z rzędu rekordowy rok, ale tempo wzrostu eksportu spadło - podkreśla agencja dpa.
 • Polski PMI nadal negatywne sygnały

  Polski PMI nadal negatywne sygnały

  Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w styczniu 48,2 pkt, co oznacza wzrost o 0,6 pkt. Poprzednia wartość z grudnia zeszłego roku to 47,6 pkt. Maksymalną wartość tego wskaźnika w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowano w styczniu 2015 roku. Wartość wynosiła wtedy 55,2 pkt. Wartość z grudnia zeszłego roku była najniższą od pięciu lat.
 • KUKE: Afryka szansą dla polskich eksporterów

  KUKE: Afryka szansą dla polskich eksporterów

  Zdaniem ekspertów od handlu zagranicznego , wśród perspektywicznych afrykańskich rynków eksportowych wymienia się najczęściej RPA, Kenię i Nigerię. Nigeria, zwana "gigantem Afryki", jest najbardziej zaludnionym krajem w Afryce i siódmym najbardziej zaludnionym krajem na świecie.
 • Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Wciąż nie ma pewności co do rozstrzygnięcia negocjacji miedzy UE i Wielką Brytanią. W przypadku twardego brexitu podwójnie ucierpią polscy eksporterzy. Utrudniony dostępu do brytyjskiego rynku, cła i kontrole graniczne, to bowiem niejedyny potencjalny problem. Drugim ciosem będzie znaczny spadek wartości funta. W przypadku braku porozumienia i okresu przejściowego analitycy międzynarodowej instytucji płatniczej AKCENTA prognozują, że kurs funta może spaść nawet poniżej poziomu 4,6 zł.
 • Kreml idzie na wojnę z dolarem. Wydał tajne dyrektywy

  Kreml idzie na wojnę z dolarem. Wydał tajne dyrektywy

  Moskwa kontra amerykański dolar. Największe rosyjskie korporacje - głównie eksporterzy surowców energetycznych - dostały z Kremla polecenie, by kontrakty zawierać w euro i chińskich juanach. Takie tajne dyrektywy trafiły również - jak donosi korespondent RMF FM Przemysław Marzec - do eksporterów broni.
 • J.K.Ardanowski ogłasza nabór na radców rolnych

  J.K.Ardanowski ogłasza nabór na radców rolnych

  Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że ruszył konkurs na radców rolnych. Mają oni pomagać polskim rolnikom w eksporcie żywności na zagraniczne rynki.

Filmy - Handel zagraniczny (1)

 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73% właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?