handel zagraniczny

Artykuły - Handel zagraniczny (2)

 • KUKE: Afryka szansą dla polskich eksporterów

  KUKE: Afryka szansą dla polskich eksporterów

  Zdaniem ekspertów od handlu zagranicznego , wśród perspektywicznych afrykańskich rynków eksportowych wymienia się najczęściej RPA, Kenię i Nigerię. Nigeria, zwana "gigantem Afryki", jest najbardziej zaludnionym krajem w Afryce i siódmym najbardziej zaludnionym krajem na świecie.
 • Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Wciąż nie ma pewności co do rozstrzygnięcia negocjacji miedzy UE i Wielką Brytanią. W przypadku twardego brexitu podwójnie ucierpią polscy eksporterzy. Utrudniony dostępu do brytyjskiego rynku, cła i kontrole graniczne, to bowiem niejedyny potencjalny problem. Drugim ciosem będzie znaczny spadek wartości funta. W przypadku braku porozumienia i okresu przejściowego analitycy międzynarodowej instytucji płatniczej AKCENTA prognozują, że kurs funta może spaść nawet poniżej poziomu 4,6 zł.
 • Kreml idzie na wojnę z dolarem. Wydał tajne dyrektywy

  Kreml idzie na wojnę z dolarem. Wydał tajne dyrektywy

  Moskwa kontra amerykański dolar. Największe rosyjskie korporacje - głównie eksporterzy surowców energetycznych - dostały z Kremla polecenie, by kontrakty zawierać w euro i chińskich juanach. Takie tajne dyrektywy trafiły również - jak donosi korespondent RMF FM Przemysław Marzec - do eksporterów broni.
 • J.K.Ardanowski ogłasza nabór na radców rolnych

  J.K.Ardanowski ogłasza nabór na radców rolnych

  Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że ruszył konkurs na radców rolnych. Mają oni pomagać polskim rolnikom w eksporcie żywności na zagraniczne rynki.
 • Ekspert MFW: Nadwyżka eksportowa RFN ryzykiem dla stabilności finansowej świata

  Ekspert MFW: Nadwyżka eksportowa RFN ryzykiem dla stabilności finansowej świata

  W pierwszym półroczu Niemcy wyeksportowały towary o wartości 662,8 mld euro i uzyskały nadwyżkę handlową w wysokości 121,5 mld euro. To za dużo, twierdzi ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
 • Polska miała deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł

  Polska miała deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł

  W okresie styczeń-maj 2018 r. Polska miała ujemne saldo obrotów w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł, wobec nadwyżki w tym samym okresie ub. r. w wysokości 4,6 mld zł - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Ponad jedna czwarta polskiego eksportu trafiła do Niemiec.
 • Emilewicz: Amerykańskie cła na samochody mogłyby mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki

  Emilewicz: Amerykańskie cła na samochody mogłyby mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki

  Zapowiadane przez Stany Zjednoczone wprowadzenie ceł na części samochodowe i samochody może mieć poważne znaczenie dla polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
 • Trump grozi nałożeniem 20-procentowego cła na samochody z UE

  Trump grozi nałożeniem 20-procentowego cła na samochody z UE

  Prezydent USA Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, że jeśli taryfy celne nie zostaną szybko usunięte, to nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej. Wcześniej w piątek zaczęły obowiązywać odwetowe cła UE na dobra z USA.
 • Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE

  Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE

  Kupiliśmy towar od dostawcy z Chin i zaimportowaliśmy go w Niemczech. Odprawy celnej dokonał nasz niemiecki przedstawiciel podatkowy, który także rozliczył w Niemczech nietransakcyjną WDT. Nasza firma natomiast opodatkowała nietransakcyjne WNT w Polsce. Po pewnym czasie nasz chiński kontrahent wystawił notę kredytową w związku z udzieleniem rabatu cenowego na zakupiony przez nas towar. Czy musimy skorygować podstawę opodatkowania WNT w tej sytuacji?
 • Niskie ceny przestają być polskim atutem eksportowym

  Niskie ceny przestają być polskim atutem eksportowym

  Nasz handel zagraniczny przestał zwiększać polski PKB. Po wielu kwartałach przewagi eksportu nad importem tendencje zmieniły się. To dlatego, że zbyt niskie były inwestycje przedsiębiorstw, a konkurowanie tylko niskimi cenami nie jest już wystarczającym atutem.

Filmy - Handel zagraniczny (1)

 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73% właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?