handel przygraniczny

Artykuły - Handel przygraniczny (20)

 • Rekordowe dane o Ukraińcach w Polsce

  Rekordowe dane o Ukraińcach w Polsce

  Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku Ukraińcy zostawiali w portfelach przedsiębiorców blisko 8 mld zł. To wzrost o połowę w porównaniu z wydatkami sprzed pięciu lat. Do tej pory to 2017 rok był rekordowy. Ukraińcy zostawili wtedy 7,69 mld zł w sklepach i usługach.
 • Czy zakaz handlu w niedziele zniszczy handel przygraniczny?

  Jak wynika z danych GUS, w IV kwartale 2016 roku 67 proc. przyjazdów cudzoziemców do Polski związanych było z realizacją zakupów, a w całym minionym roku wydali na nie ponad 39 miliardów złotych. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele pociągnie za sobą nie tylko spadek wpływów z handlu, ale również w gastronomii i usługach, a w konsekwencji zatrudnienia w miejscowościach przygranicznych.
 • Lubelskie: Towary za 2,21 mld zł wywiezione z Polski w systemie Tax Free w ubiegłym roku

  Lubelskie: Towary za 2,21 mld zł wywiezione z Polski w systemie Tax Free w ubiegłym roku

  Towary wartości ponad 2,21 mld zł wywieźli z Polski w ubiegłym roku przez przejścia graniczne w Lubelskiem obcokrajowcy korzystający z systemu Tax Free. To o 600 mln zł więcej niż pięć lat temu.
 • MSW uśmierca handel z Rosjanami

  MSW uśmierca handel z Rosjanami

  Przedsiębiorcy realnie tracą na zawieszeniu małego ruchu granicznego. Samorządowcy boją się wzrostu bezrobocia. Zawieszenie od 4 lipca małego ruchu granicznego przekłada się na spadek obrotów w handlu i usługach. Co więcej, sytuacja szybko się nie zmieni.
 • Nie wszyscy płac(z)ą przez drogiego franka

  Nie wszyscy płac(z)ą przez drogiego franka

  Drogi frank to dramat frankowiczów, ale są w Polsce grupy, które z wysokiego kursu helweckiej waluty się cieszą. Należą do nich przedsiębiorcy wysyłający swoje towary do Szwajcarii i otrzymujący we franku płatności.
 • Rośnie rozpoznawalność polskich marek za granicą

  Rośnie rozpoznawalność polskich marek za granicą

  Branża meblarska, kosmetyczna czy spożywcza to sektory uznawane na świecie za polską specjalność. Niektóre polskie marki są nawet lepiej rozpoznawalne za granicą niż w kraju. W Polsce działa około 60 tys. firm uzyskujących przychody z eksportu.
 • Eksport zwolni w połowie roku?

  Eksport zwolni w połowie roku?

  W ubiegłym roku konsumenci zza granicy za polskie towary zapłacili aż 152,8 mld euro. To eksportowy rekord. Bieżący rok zapowiada się równie dobry. Na potęgę wysyłamy za granice owoce i warzywa, jachty luksusowe, obuwie, biżuterię z bursztynów, kosmetyki, sprzęt AGD i telewizory. Europejczycy pokochali polskie meble, autobusy, tramwaje i rowery, okna i drzwi.
 • Niemcy szturmują polskie sklepy. Tuż za nimi stoją Ukraińcy

  Niemcy szturmują polskie sklepy. Tuż za nimi stoją Ukraińcy

  Paliwo i papierosy wykupują przybysze z UE. Ci ze Wschodu sprzęt RTV, AGD, odzież i żywność.
 • Rosja szykuje atrakcyjne rozwiązanie dla turystów

  Rosja szykuje atrakcyjne rozwiązanie dla turystów

  Rosja chce ułatwień wizowych dla turystów odwiedzających tamtejsze porty jachtami oraz innymi łodziami rekreacyjnymi. Według projektu przygotowanego przez tamtejsze ministerstwo transportu, tacy goście będą mogli przebywać na rosyjskiej ziemi przez 72 godziny tylko na podstawie paszportu.
 • Polska negocjuje z Rosją umowę o eksporcie jaj

  Polska negocjuje z Rosją umowę o eksporcie jaj do unii celnej - pisze "Puls Biznesu". Ma to poprawić sytuacje polskich producentów, którzy w połowie roku alarmowali, że dokładają do biznesu i zmuszeni są wybijać stada kur, żeby nie pogłębiać strat.