Haga

Artykuły - Haga (28)

 • Trybunał w Hadze odrzucił roszczenia Chin dot. Morza Południowochińskiego

  Trybunał w Hadze odrzucił roszczenia Chin dot. Morza Południowochińskiego

  W ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał we wtorek za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.
 • ​Sąd w Hadze: Rosja nie musi płacić za zniszczenie Jukosu

  ​Sąd w Hadze: Rosja nie musi płacić za zniszczenie Jukosu

  Sąd okręgowy w Hadze obalił w środę orzeczenie Stałego Trybunału Arbitrażowego z 2014 r. nakazujące Rosji wypłacenie odszkodowania w wysokości 51,57 mld dolarów grupie byłych akcjonariuszy Jukosu za politycznie umotywowane zniszczenie tego koncernu naftowego. Sąd uznał, że Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nie miał kompetencji do orzekania w tej sprawie, ponieważ podstawą postępowania arbitrażowego był traktat energetyczny, który Rosja wprawdzie podpisała, ale którego nie ratyfikowała.
 • Trybunał ONZ uniewinnił Szeszelja od wszystkich zarzutów

  Trybunał ONZ w Hadze uniewinnił w czwartek byłego wicepremiera Serbii i lidera skrajnych nacjonalistów Vojislava Szeszelja od wszystkich zarzutów, w tym zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości z czasów wojny na Bałkanach w latach 90.
 • Chory na raka Vojislav Szeszelj nie musi stawić się w Hadze

  Serbski ultranacjonalista Vojislav Szeszelj, oskarżony o zbrodnie wojenne, nie będzie musiał stawić się przed trybunałem w Hadze, by wysłuchać wyroku. Trybunał poinformował o tym w środę.
 • Chcesz pracę? Podpisz lojalkę

  Chcesz pracę? Podpisz lojalkę

  Polacy w Holandii mają akceptować spis wartości i zasad, których winni przestrzegać. To efekt tamtejszej antyimigracyjnej fobii.
 • World Tour w siatkówce plażowej: Dwie polskie pary w ćwierćfinale

  ​Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz oraz Mariusz Prudel i Grzegorz Fijałek awansowali do ćwierćfinału turnieju World Tour Grand Slam w siatkówce plażowej w Hadze. Odpadli Piotr Kantor i Bartosz Łosiak.
 • Ratko Mladić usunięty z sali sądowej w Hadze

  Ratko Mladić usunięty z sali sądowej w Hadze

  Były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić został w środę wyprowadzony z sali sądowej w Hadze, kiedy zarzucił kłamstwo ocalałemu z masakry w Srebrenicy mężczyźnie, który zeznawał przed trybunałem ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.
 • Pierwsza kobieta ścigana przez MTK za zbrodnie wojenne

  Pierwsza kobieta ścigana przez MTK za zbrodnie wojenne

  Simone Gbagbo, żona byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, stała się pierwszą kobietą ściganą listami gończymi za wojenne zbrodnie przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. W Afryce żony i kochanki prezydentów często okazywały się ich złymi duchami.
 • Zderzenie tramwajów w Hadze - 36 osób rannych

  36 osób zostało lekko rannych w zderzeniu dwóch tramwajów, do którego doszło we wtorek w stolicy Holandii, Hadze - poinformowała agencja prasowa ANP.
 • W Hadze rozpoczął się proces Ratko Mladicia

  W Hadze rozpoczął się proces Ratko Mladicia

  Przed haskim trybunałem ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii rozpoczął się w środę proces byłego dowódcy sił Serbów bośniackich generała Ratko Mladicia oskarżonego o zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95.

Filmy - Haga (3)

 • Mladić skazany na dożywocie

  Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić został skazany na dożywocie. Międzynarodowy Trybunał ONZ do spraw byłej Jugosławii w Hadze uznał Mladicia za winnego ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni z lat 90.
 • „Mona Liza Północy” wróciła do domu

  Słynna „Dziewczyna z perłą” – dzieło Jana Vermeera – po podróży dookoła świata wróciła do domu. Zwana „Mona Lizą Północy”, jest najpiękniejsza ozdobą Domu Maurycego, czyli Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze. Zgromadzono tu 250 dzieł powstałych w XVII stuleciu - okresie złotego wieku malarstwa holenderskiego. Ten niewielki pałac poddano niedawno gruntownej renowacji, która pochłonęła 30 milionów euro. Dziś znów przyciąga tłumy turystów i miłośników sztuki, spragnionych obcowania z arcydziełami niderlandzkich mistrzów.
 • "Wegetariański Rzeźnik" rewolucjonizuje kuchnię!

  Złociste kawałki kurczaka skwierczą na rozgrzanym oleju... Za chwilę trafią na talerz klienta. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że w tym "kurczaku" nie ma ani grama drobiowego mięsa! To produkt w stu procentach roślinny. Mimo to wygląda, a nawet smakuje jak kurczak! Jak to możliwe? Odpowiedź tkwi w rewolucyjnej technologii opracowanej na jednym z holenderskich uniwersytetów. Pozwala ona na produkcję substytutów różnych mięs z marchewki, zielonego groszku, ziemniaków, soi... To dlatego mieszcząca się w Hadze restauracja "Wegetariański Rzeźnik" może serwować hamburgery, klopsiki i kurczaka w najzdrowszym, bo bezmięsnym wydaniu!