gwiazda betlejemska

Artykuły - Gwiazda betlejemska (6)

 • Gwiazda Betlejemska na niebie 2020 r. - jak można ją zobaczyć?

  Gwiazda Betlejemska na niebie 2020 r. - jak można ją zobaczyć?

  Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie 21 grudnia 2020 roku. Będzie ją można obserwować po raz pierwszy od blisko 800 lat. Będzie to możliwie dzięki wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna.
 • Na niebie pojawi się "Gwiazda Betlejemska" - po raz pierwszy od 800 lat

  Na niebie pojawi się "Gwiazda Betlejemska" - po raz pierwszy od 800 lat

  ​Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na nocnym niebie pojawi się "Gwiazda Betlejemska". Będzie ją można obserwować po raz pierwszy od blisko 800 lat.
 • Zagadka betlejemska

  Zagadka betlejemska

  Zdobi kartki świąteczne, błyszczy w reklamach telewizyjnych i wieńczy czubek prawie każdej choinki. Czy Gwiazda Betlejemska rzeczywiście gościła na firmamencie? A jeśli tak, to czym była – kometą, supernową, a może wynikiem koniunkcji planet?
 • Kandydaci na gwiazdę betlejemską - kometa, supernowa, koniunkcja planet?

  Kandydaci na gwiazdę betlejemską - kometa, supernowa, koniunkcja planet?

  Kometa, wybuch supernowej lub koniunkcja planet - to najbardziej prawdopodobni astronomiczni kandydaci na gwiazdę betlejemską - oceniają naukowcy. Gwiazda betlejemska według Biblii doprowadziła mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem.
 • Trzej astronomiczni kandydaci na gwiazdę betlejemską

  Trzej astronomiczni kandydaci na gwiazdę betlejemską

  Kometa, wybuch supernowej lub koniunkcja planet - to najbardziej prawdopodobni astronomiczni kandydaci na gwiazdę betlejemską - powiedziała prof. Ilona Bednarek z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Filmy - Gwiazda betlejemska (3)

 • Pielęgnowanie gwiazdy betlejemskiej w domu

  Gwiazda betlejemska, czyli wilczomecz nadobny, to jeden z najpiękniejszych kwiatów, które nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Szczególne kolory - mocna czerwień i zieleń kwiatka - doskonale wpisuje się w nastrój zimowych świąt, stąd gwiazda betlejemska pojawia się w okolicach grudnia w wielu polskich domach! Niestety, większość z nas popełnia wiele błędów, przez które gwiazdy betlejemskie nadają się do wyrzucenia po kilku tygodniach... Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by przez długie miesięce cieszyła nas swoim wyglądem? Zobaczcie nasz poradnik!
 • Gwiazda betlejemska w szklanej kuli

  Szklana kula, mech, suszone cytrusy i gwiazda betlejemska – to przepis na nietypową świąteczną dekorację. Taką ozdobą możemy postawić w domu lub obdarować bliskich. Jak ją zrobić pokazuje Joanna Lewandowska, Kwiatowa-Manufaktura. Dla większości z nas udekorowana choinka jest najmocniejszym i najbardziej wyrazistym wspomnieniem Bożego Narodzenia. Przystrojone świeżymi przykwiatkami poinsecji drzewko nabiera szczególnego charakteru. Aby wykonać taką ozdobę należy owinąć bryłę korzeniową miniaturowej, dwubarwnej poinsecji w wilgotny mech. Poinsecję, zdobiącą czubek choinki, należy umieścić w szklanej próbówce z wodą, którą należy owinąć zieloną taśmą i przymocować do drzewka za pomocą drutu. Miniaturowe poinsecje można delikatnie podlewać, lub zdejmując z choinki, zanurzać W wielu europejskich krajach wieńce adwentowe, kalendarze i buty św. Mikołaja są jednymi z najważniejszych symboli zbliżającego się Bożego Narodzenia. Dzieci wyjątkowo je lubią, ponieważ uprzyjemniają im one oczekiwanie na Wigilię. Z kolei dla dorosłych są to elementy, które najbardziej zapadają w pamięć. Żadna świąteczna dekoracja nie umila bardziej czasu oczekiwania na święta, niż kalendarz adwentowy, ze swoimi 24 niespodziankami. Do wykonania takiej minimalistycznej wersji kalendarza potrzebna jest drewniana tablica lub fragment ściany, do której zostaną przybite gwoździe z liczbami, poinsecje i inne elementy dekoracyjne. Pocztówki z nostalgicznymi, świątecznymi motywami nadają całości wyjątkowy, osobisty charakter. Miniaturowe poinsecje można umieścić w ozdobnych świątecznych torebkach, a cięte poinsecje w próbówkach z wodą. Taką dekorację można wykonać na każdej innej powierzchni czy korkowej tablicy.
 • Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

  Choinka, świąteczne stroiki, jemioła oraz gwiazda betlejemska – to dekoracje, którymi przyozdabiamy domy w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ostatnia roślina przez niektórych jest nazywana „kapryśną gwiazdą”. Powód? Nie zawsze zachowuje swój piękny kolor. Jak właściwie pielęgnować poinsecję? Oto trzy podstawowe zasady. - Gwiazda betlejemska jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Można powiedzieć, że od połowy dwudziestego wieku gości w europejskich domach. Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej. Ta najbardziej tradycyjna to oczywiście czerwona gwiazda. Natomiast są odmiany różowe, pastelowe, morelowe, pomarańczowe, naprawdę kolory mogą być rozmaite – mówi newsrm.tv Kamila Żmijewska, Stars for Europe. – Gwiazda betlejemska jest typowo bożonarodzeniową rośliną, ale stosując kilka prostych zasad możemy zachować jej świeżość nawet do Świąt Wielkanocnych. Musimy pamiętać o tym, że gwiazda betlejemska nie może mieć przemoczonych korzeni, gdyż wtedy więdnie. Na nic zdadzą się zabiegi pielęgnacyjne, jeśli roślina była nieodpowiednio traktowana zanim do nas trafiła. Dlatego też podczas zakupu warto upewnić się czy nie stała w przeciągu i zimnie, sprawdzić stan jej podłoża i dobrze ją zapakować na czas transportu. Ziemia nie powinna być ani zbyt mokra ani przesuszona. O dobrej kondycji rośliny świadczą jej zielone liście i żółto-zielone pączki kwiatowe, znajdujące się pomiędzy kolorowymi przylistkami. Co ciekawe gwiazda betlejemska może mieć też różne rozmiary. Może być miniaturowa, średniej wielkości, a nawet są drzewka, które mogą mieć metr wysokości. W swoim naturalnym środowisku roślina osiąga nawet kilka metrów wysokości.