góry

Artykuły - Góry (100)

 • Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Zdarza się, że przychodzi nagle, zmieniając w kilka chwil przyjemny letni górski wypad w niebezpieczną walkę o przetrwanie. Nie mamy najmniejszego wpływu na tatrzańską pogodę, ale możemy zrobić co w naszej mocy, żeby nie znaleźć się na szlaku w nieodpowiednim momencie, a w razie czego - przygotować się na załamanie pogody.
 • Sześć najbardziej tajemniczych gór świata

  Sześć najbardziej tajemniczych gór świata

  Wokół tych trudno dostępnych gór krąży wiele legend. To właśnie dlatego fascynują wielu badaczy zagadek i zwolenników teorii spiskowych. Mówi się, że są schronieniem dla istot pozaziemskich i że strzegą przejść do innych wymiarów. Czy tak jest naprawdę?
 • Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Bardziej łopatologicznie nazwać tej góry się nie dało. Dwójka ma w końcu symbolizować pozycję wicelidera na liście najwyższych ośmiotysięczników świata, prawda? Nie do końca. Historia nazewnictwa K2 ma nieco inne korzenie, a także ciekawy wątek rodem z Polski.
 • Hillary Allen wyrwała się śmierci w górach. Pierwszy wyścig po wypadku… wygrała

  Hillary Allen wyrwała się śmierci w górach. Pierwszy wyścig po wypadku… wygrała

  Hillary Allen cudem uniknęła śmierci, spadając ze stromej grani podczas ekstremalnego biegu górskiego Tromso Skyrace. Amerykańska biegaczka miała nie chodzić, tymczasem po 10 miesiącach od wypadku wygrała zawody w Dolomitach. Na trasę, która o mało nie pozbawiła jej życia, powróciła wkrótce potem, biegnąc w parze z człowiekiem, który po upadku udzielał jej pierwszej pomocy.
 • Rymanów-Zdrój i okolice: Wielokulturowe dziedzictwo

  Rymanów-Zdrój i okolice: Wielokulturowe dziedzictwo

  Do Pijalni Wód Mineralnych w Rymanowie-Zdroju ustawiają się kolejki. Nic dziwnego: kubek (lub całą butelkę) Tytusa czy Celestyny można dostać tu za darmo. To skutek, obowiązującego od 143 lat, dekretu hrabiny Anny Potockiej, założycielki uzdrowiska.
 • Burza w Tatrach. Największa tragedia na Giewoncie od 1937 roku

  Burza w Tatrach. Największa tragedia na Giewoncie od 1937 roku

  Zanosiło się na deszcz, nad głowami turystów zbierały się czarne chmury, ale tak tragicznej w skutkach burzy nikt się nie spodziewał. Cztery ofiary śmiertelne i ponad 150 poszkodowanych - to dotychczasowy bilans czwartkowej nawałnicy. Ostatni raz Giewont był niemym świadkiem tak wielkiego dramatu w sierpniu 1937 roku.
 • Tatry: Siedem grzechów głównych polskich turystów

  Tatry: Siedem grzechów głównych polskich turystów

  Wielu Polaków nie wyobraża sobie letniego urlopu bez przynajmniej krótkiego wypadu w góry. W wakacyjnym szczycie sezonu w Tatry przyjeżdża nawet półtora miliona osób. Niestety, część z nich zapomina o apelach Tatrzańskiego Parku Narodowego o odpowiednim zachowaniu na szlakach, zdrowym rozsądku i dobrych manierach. Oto siedem grzechów głównych tatrzańskich turystów.
 • Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  ​Podczas wspinaczki na Mont Blanc pewien alpinista dostrzegł coś niezwykłego - jezioro z krystalicznie czystą wodą, które pojawiło się na wysokości 3000 m n.p.m.
 • Globalne ocieplenie przyspiesza topnienie Himalajów

  Globalne ocieplenie przyspiesza topnienie Himalajów

  Według najnowszych doniesień, zmiany klimatyczne stanowią coraz większe zagrożenie dla lodowców znajdujących się w pasmach górskich Hindukusz i Himalajów.
 • Polacy polują na nieruchomości w górach (zwłaszcza w ferie)

  Polacy polują na nieruchomości w górach (zwłaszcza w ferie)

  28 stycznia rozpoczęły się ferie w kolejnych czterech województwach. Ferie to okres, kiedy sporo rodziców decyduje się na urlop i spędzenie przynajmniej kilku dni na odpoczynku razem ze swoimi pociechami. Oczywiście o tej porze roku niewiele osób wybiera relaks nad morzem. Pierwszym wyborem są górskie miejscowości.

Filmy - Góry (49)

 • Stanęli oko w oko z pumą. Jaki był finał?

  Dwóch mężczyzn w trakcie górskiej wycieczki spotkało pumę. Pomimo napiętych nerwów zachowali spokój i po wymianie spojrzeń, wycofali się w bezpieczne miejsce.
 • Nagranie z widowiskowej trasy. Widoki zapierają dech

  Są na świecie drogi, których przejechanie nie należy do najłatwiejszych. Do takich możemy zaliczyć tę, która prowadzi doliną Johar w indyjskim stanie Uttarakhand. Wąska ścieżka na wysokości 3400 metrów n.p.m. zapewnia spektakularne widoki na Himalaje i gwarantowany przypływ adrenaliny. Według autora nagrania, podróżnika Shubhama Dharmsktu ciężko się nie bać, ale uspokajająco działa fakt, że kierowca ciężarówki zdobywa doświadczenie pokonując trasę wiele razy dziennie.
 • Nie tylko narażają życie, mogą wpaść w długi na wiele lat

  Zimowy górski krajobraz wygląda bardzo sielankowo... na zdjęciach. Może dlatego niedoświadczeni turyści popełniają czasem błędy, które zagrażają ich życiu albo narażają ich na gigantyczne koszty. Nieodpowiednie buty i ubranie, zły stan zdrowia, wędrówki na skróty, wpływ alkoholu, to tylko niektóre czynniki ryzyka...
 • Ogromny mastiff utknął podczas wspinaczki górskiej. Finał?

  Właściciel prawie 90-kilogramowego mastiffa udał się ze swoim pupilem na niedzielną wspinaczkę po górach. Ta sielska przygoda zakończyła się jednak poważnymi tarapatami. Floyd, bo tak ma na imię pies, po dwóch milach spaceru po szlaku górskim zranił się w łapkę i nie był w stanie się ruszyć. Potrzebna była interwencja służb, bo na zewnątrz robiło się coraz ciemniej oraz zimniej. Tak wielkiego psiska nie można było przenieść inaczej jak z pomocą noszy i ratowników. Akcja zakończyła się sukcesem, a opatrzony psiak wrócił do domu. (STORYFUL/x-news)