Getto warszawskie

Artykuły - Getto warszawskie (20)

 • 2 października 1940 r. Niemcy tworzą getto w Warszawie

  2 października 1940 r. Niemcy tworzą getto w Warszawie

  Niemiecki gubernator Ludwig Fischer podpisał "Zarządzenie o utworzeniu dzielnicy żydowskiej w mieście Warszawie". Stało się to 2 października 1940 roku.
 • 26 stycznia 1942 r. Zbudowano kładkę w warszawskim getcie

  26 stycznia 1942 r. Zbudowano kładkę w warszawskim getcie

  Ograniczanie przez Niemców obszaru getta w Warszawie doprowadziło do jego podziału na dwie części. Tak zwane małe i duże getto połączył drewniany most nad ulicą Chłodną.
 • Getto warszawskie w materiałach niemieckiej propagandy

  Getto warszawskie w materiałach niemieckiej propagandy

  Fragmenty filmu nakręconego przez niemiecką ekipę filmową w celach propagandowych, uzupełnione o okoliczności powstania i wspomnienia jednego z członków ekipy znalazły się w obrazie "Niedokończony film", który zostanie zaprezentowany w Domu Spotkań z Historią.
 • Bartoszewski: W Polsce tych Sprawiedliwych znalazły się tysiące...

  Bartoszewski: W Polsce tych Sprawiedliwych znalazły się tysiące...

  4 grudnia 1942 r. utworzono w Warszawie Radę Pomocy Żydom "Żegota" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Działająca do początku 1945 r. "Żegota" była jedyną w okupowanej przez nazistów Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady.
 • Ambasador USA na czele delegacji na obchody 70. rocznicy powstania w getcie

  Ambasador USA na czele delegacji na obchody 70. rocznicy powstania w getcie

  Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull będzie stał na czele amerykańskiej delegacji podczas głównych obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w piątek - poinformował we wtorkowym oświadczeniu Biały Dom.
 • CBOS: Prawie wszyscy Polacy słyszeli o powstaniu w getcie warszawskim

  CBOS: Prawie wszyscy Polacy słyszeli o powstaniu w getcie warszawskim

  ​Niemal wszyscy badani Polacy słyszeli o powstaniu w getcie warszawskim. Elementarna wiedza o tym wydarzeniu jest wprawdzie niemal powszechna, jednak tylko nieliczni znają datę jego wybuchu - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
 • Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich dostępny dla zwiedzających

  Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich dostępny dla zwiedzających

  ​Ponad 12 tys. mkw. powierzchni stołecznego Muzeum Historii Żydów Polskich, na których znajdują się m.in. sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala - audytoryjna, kinowa i koncertowa są już dostępne dla zwiedzających.
 • Nieznane listy: Historia bojowniczki powstania w getcie warszawskim

  Nieznane listy: Historia bojowniczki powstania w getcie warszawskim

  ​ Z przedwojennej fotografii uśmiecha się pięć młodych twarzy, wśród nich przyszły dowódca powstania w getcie warszawskim Mordechaj Anielewicz. Tylko Rachel Zilberberg,18-letnia członkini Haszomer Hacair, patrzy w bok. Nikt z nich nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, co ich wkrótce czeka.
 • Powstanie w warszawskim getcie

  Powstanie w warszawskim getcie

  ​19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.
 • Największe getto okupowanej Europy

  Największe getto okupowanej Europy

  Jesienią 1940 r. Niemcy stłoczyli Żydów na obszarze warszawskiego getta, tworząc największą zamkniętą dzielnicą żydowską w okupowanej Europie. W lipcu 1942 r. rozpoczęli jego likwidację, wywożąc do obozu zagłady w Treblince ponad 250 tys. mieszkańców getta.