getta

Artykuły - Getta (55)

 • Czarny łeb, który wyrwał się z getta

  Czarny łeb, który wyrwał się z getta

  "Zlatan, nie martw się że nie zdążysz. Bierz mój odrzutowiec" - powiedział premier Włoch i właściciel AC Milan do siedzącego obok w loży dla VIP-ów stadionu San Siro Zlatana Ibrahimovicia. Szwedzki napastnik dzień wcześniej przeniósł się z Barcelony do Mediolanu lecz następnego dnia miał trening reprezentacji Szwecji w Sztokholmie oraz badania lekarskie we Włoszech. Dzięki uprzejmości premiera był na czas w obu miejscach.
 • 67 lat temu w Auschwitz powstał familijny obóz dla Żydów

  67 lat temu w Auschwitz powstał familijny obóz dla Żydów

  67 lat temu Niemcy utworzyli w obozie Auschwitz II - Birkenau tak zwany Familienlager-Theresienstadt, czyli obóz familijny dla Żydów deportowanych z getta w Terezinie. 9 września 1943 roku osadzili w nim 5006 Żydów przywiezionych dzień wcześniej.
 • Kontrowersyjne graffiti na murach warszawskiego getta

  Kontrowersyjne graffiti na murach warszawskiego getta

  Grupa lewicowych aktywistów umieściła na ścianie warszawskiego getta graffiti wzywające do wyzwolenia Gazy i Palestyny - informuje "Haaretz".
 • Rosati w "Czasie honoru"

  Rosati w "Czasie honoru"

  W tym tygodniu na planie serialu "Czasu honoru" pojawił się gość specjalny, aktorka Weronika Rosati.
 • "Coraz bardziej beletryzujemy temat Zagłady"

  Tragedia w Jedwabnem oraz wspomnienia dzieci tych, którzy z holokaustu ocaleli, to najważniejsze tematy najnowszej literatury polskiej dotyczącej Żydów - uznali uczestnicy wtorkowej sesji "Twarze i widma. Żydzi w literaturze polskiej". Zdaniem Michała Głowińskiego temat Zagłady coraz bardziej jest beletryzowany.
 • W Białymstoku kończy się festiwal "Zahor"

  Ostatni rabin w Białymstoku Gedali Rozenman oraz malarz Izaak Celnikier, który przeżył białostockie getto, byli bohaterami 3. Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - kolor i dźwięk", który dobiega końca w tym mieście.
 • Wręczono medale Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata

  18 osób zostało w Warszawie odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez jerozolimski Instytut Yad Vashem za pomoc udzieloną Żydom podczas II wojny światowej.
 • Marsz Pamięci w 67. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

  Ok. 500 osób przeszło ulicami Krakowa w 67. Marszu Pamięci, organizowanym, by uczcić ofiary likwidacji krakowskiego getta. Wielokrotnie nawiązywano do zdewastowania pomnika pomordowanych w obozie w Krakowie-Płaszowie. Padły słowa: "wstyd" i "hańba".
 • Kraków: Antysemickie napisy usunięte z pomnika

  Kraków: Antysemickie napisy usunięte z pomnika

  Usunięto antysemickie napisy, które pojawiły się wczoraj na pomniku upamiętniającym ofiary byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Krakowie - informuje reporter RMF FM Maciej Grzyb. Monument został zbezczeszczony w przeddzień uroczystości z okazji 67. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.
 • Ta produkcja wzbudzi emocje

  Ta produkcja wzbudzi emocje

  Nowy serial Telewizji Polskiej "Sprawiedliwi", pokazuje dramatyczne losy Polaków i Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Szczególna uwaga została w nim poświęcona Żegocie, czyli Radzie Pomocy Żydom.