Geologia / Hydrologia / Tektonika

Artykuły - Geologia / Hydrologia / Tektonika (4)

 • Polityka Surowcowa Państwa - Polska ma wielkie zasoby

  Polityka Surowcowa Państwa - Polska ma wielkie zasoby

  Wczoraj w Ministerstwie Środowiska został zaprezentowany raport "Polityka Surowcowa Państwa - rozwój bogactwa regionów". Zdaniem Głównego Geologa Kraju, żadne państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska - mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek.
 • Zmiany w prawie geologicznym zabezpieczą interes państwa

  Zmiany w prawie geologicznym zabezpieczą interes państwa

  Projektowane zmiany w prawie geologicznym i górniczym zmniejszą ryzyko inwestycyjne związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów ze złóż, zabezpieczając jednocześnie interes Skarbu Państwa - wynika z informacji Ministerstwa Środowiska. Resort chce zmian w katalogu złóż kopalin objętych własnością górniczą.
 • Udostępniamy mapy geologiczne obywatelom za darmo - Główny Geolog Kraju

  Udostępniamy mapy geologiczne obywatelom za darmo - Główny Geolog Kraju

  Kilka tysięcy map geologicznych w wersji cyfrowej, które obejmują obszar całej Polski, zostało udostępnionych za darmo w internecie. Jak mówił główny geolog kraju, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, decyzja ta ma rozkręcić gospodarkę.
 • Nowatorski system identyfikacji i lokalizacji pracowników

  Nowatorski system identyfikacji i lokalizacji pracowników

  - Katowicki Holding Węglowy przygotowuje się do wdrożenia nowatorskiego systemu identyfikacji i lokalizacji pracowników pod ziemią. Ma on nie tylko informować o zagrożeniach, ale i zapobiegać im - np. zatrzymując podziemną kolejkę, gdy na jej drodze stanie górnik.

Filmy - Geologia / Hydrologia / Tektonika (1)

 • "Teraz wiesz": Skąd się bierze piasek na plaży?

  Piasek świetnie nadaje się do budowania zamków i rzeźb. Najczęściej pochodzi z gór. Woda dostaje się do szczelin w skale i zamarza, powodując jej erozję. Odłamki skalne są przenoszone przez strumienie i rzeki do morza. Ale to nie jedyny sposób powstawania piasku na plaży...