gazociąg jamalski

Artykuły - Gazociąg jamalski (6)

 • W 2022 r. Polska będzie mieć nadmiar gazu - Naimski

  W 2022 r. Polska będzie mieć nadmiar gazu - Naimski

  Najpóźniej w 2022 r., wraz z uruchomieniem Baltic Pipe, Polska będzie mogła sprowadzić spoza Rosji 17 mld m sześc. gazu rocznie, czyli tyle ile zużywa obecnie - zapowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Gazprom odmawia wypłaty 2,6 miliarda dolarów

  Gazprom odmawia wypłaty 2,6 miliarda dolarów

  Gazprom odmówił Ukrainie wypłaty 2 miliardów 600 tysięcy dolarów. Rosyjski monopolista miał wypłacić tę sumę w ramach rekompensaty, którą Ukrainie przyznał sztokholmski sąd arbitrażowy. O odmowie Rosjan poinformował ukraiński operator - Naftohaz.
 • Śledztwo ws. umowy gazowej z Rosją

  Śledztwo ws. umowy gazowej z Rosją

  Od września warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych w 2010 r., w związku z negocjowaniem i podpisaniem niekorzystnej dla Polski oraz sprzecznej z prawem UE umowy na dostawy do Polski rosyjskiego gazu. Umowy handlowe z Gazpromem są niestety owiane tajemnicą.
 • Gazprom idzie na wojnę

  Gazprom idzie na wojnę

  Rosja ograniczyła tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy. Według dziennika "Wiedomosti", Moskwa może wkrótce całkowicie wyłączyć swojego zachodniego sąsiada z dostaw błękitnego paliwa do krajów zachodniej Europy. W kolejce czeka Polska.
 • Gaz-System wznowił odbiór gazu w PWP z gazociągu jamalskiego

  Gaz-System wznowił odbiór gazu w PWP z gazociągu jamalskiego

  W piątek o godz. 6:00 Gaz-System wznowił odbiór gazu do krajowego systemu przesyłowego w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) z gazociągu jamalskiego, w związku poprawą parametrów jakościowych paliwa - poinformował Gaz-System w komunikacie prasowym.
 • Norweski Wariant 3.0

  Norweski Wariant 3.0

  Rozważamy połączenie z Norwegią szelfem północnym przez system duński od zachodu, a dalej przez Baltic Pipe do Polski. Sondażowe rozmowy wskazują, że powinno się udać - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG, i kreśli nową architekturę dla Polski i Europy.
 • Dywersyfikacji dostaw gazu do Polski

  Dywersyfikacji dostaw gazu do Polski

  Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. W perspektywie możemy liczyć na pierwsze dostawy z terminalu LNG, prawdopodobnie jest,ze jeszcze w tym roku ruszy gazowe połączenie Polski ze Słowacją.
 • PGNiG przejmuje kontrolę nad Gas-Trading

  Gas Assets Management, spółka zależna PGNiG, sfinalizowała transakcję nabycia 36,17 proc. akcji spółki Gas-Trading od PHZ Bartimpex. Tym samym, PGNiG uzyskało dodatkowe 4 proc. akcji spółki EuRoPol Gaz - właściciela polskiego odcinka gazociągu Jamał.
 • PGNiG chce zdobyć przewagę nad Gazpromem

  PGNiG chce zdobyć przewagę nad Gazpromem

  Wchodząca w skład PGNiG spółka Gas Assets Management złożyła w UOKiK wniosek o przejęcie kontroli nad Bartimpexem i jej spółką Gas Tradingiem, która posiada 4 proc. akcji właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego - podał UOKiK.
 • Topór wojenny w EuRoPol Gazie zakopany?

  Sytuacja spółki EuRoPol Gaz która posiada ważne udziały w gazociągu jamalskim normalizuje się poinformował PAP prezes PGNiG Mariusz Zawisza.

Filmy - Gazociąg jamalski (3)

 • Budzanowski: Polska może skorzystać na tranzycie gazu na Ukrainę

  Polska musi zainwestować w rozbudowę połączenia gazowego na granicy z Ukrainą – przekonuje były minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Według niego powinniśmy uzyskać zdolność eksportu nawet 20 mld metrów sześciennych rocznie błękitnego paliwa na wschód. Byłaby to nie tylko ważna deklaracja polityczna, lecz także decyzja opłacalna ekonomicznie.
 • Memorandum w sprawie "Jamału II" może być pułapką dla Polski

  Tzw. Jamał II to walka Rosji o energetyczne wpływy w regionie – uważa Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki. Jego zdaniem, dla Polski bardziej racjonalnym scenariuszem wydaje się być wybudowanie gazociągu z Norwegii przez Danię do naszego kraju. I to jak najszybciej, bo rozbudowa infrastruktury gazowej połączonej z europejskim rynkiem jest koniecznością, nie tylko z powodu wiszących nad Polską drastycznych unijnych kar finansowych. To niezbędne do stworzenia konkurencyjnego rynku i wzmocnienia pozycji konsumentów – podkreśla ekspert.
 • "Druga nitka Jamału to działanie Rosji przeciw Ukrainie"

  Podpisanie memorandum przez Gazprom i EuRoPolGaz ws. planowanego gazociągu to cios wymierzony we władze w Kijowie – uważa Dominik Smyrgała, ekspert ds. energetyki Polskiej Akademii Nauk. To kolejna rosyjska inwestycja gazowa, po Nord Stream i South Stream, która ma omijać terytorium Ukrainy i w ten sposób umożliwić Moskwie wywieranie nacisku na sąsiadów. Tym bardziej, że Kijów wciąż dąży do uniezależnienia się od dostaw ze Wschodu. Zdaniem eksperta, ze względów politycznych Polska nie powinna angażować się w tego typu projekty.