Biznes - FIFA

Artykuły - FIFA (12)

 • Drugie oblicze mundialu

  Drugie oblicze mundialu

  Mistrzostwa świata w piłce nożnej kojarzą się nam głównie z hucznym, kolorowym i wesołym świętem futbolu. Zdecydowanie inaczej zapamięta je jednak znaczna część Brazylijczyków goszczących tegoroczny mundial. Dla nich są one gorzką lekcją - chcieli szpitali, szkół i dróg, a dostali nowoczesne stadiony, które trzeba będzie utrzymywać.
 • Stadionom w Brazylii po mundialu grożą straty. Na rozgrywkach zyska przede wszystkim FIFA

  Stadionom w Brazylii po mundialu grożą straty. Na rozgrywkach zyska przede wszystkim FIFA

  Na trwającym piłkarskim mundialu w Brazylii zarobi przede wszystkim FIFA. Światowa organizacja piłkarska w ciągu czterech lat ma przychody przekraczające 5 mld dolarów, natomiast koszty organizacji mundialu przez Brazylię szacuje się nawet na 13 mld dolarów. Brazylijskie mistrzostwa świata są prawdopodobnie najdroższym mundialem w historii.
 • FIFA kontra Brazylia

  FIFA kontra Brazylia

  Sport, np. piłka nożna, to rywalizacja, a co za tym idzie również polityczna gra i rodzaj zastępczej wojny. Co więcej, jest to wręcz wojna wielowymiarowa - walczą między sobą piłkarze na murawach, kibice na forach internetowych, chuligani na trybunach i ulicach, działacze w ramach transferowych podchodów i zabiegania o miejsce przyznania wielkich imprez.
 • Wielkie mundialowe emocje za wielkie pieniądze

  Wielkie mundialowe emocje za wielkie pieniądze

  FIFA broni swojej decyzji o organizacji mistrzostw świata w RPA i płaci hojniej niż zwykle. Po rozliczeniu kosztów i wpływów z tegorocznego mundialu na jej kontach zostanie ok. 800 mln euro. Rachunek był prosty. Wpływy ze sprzedaży praw do transmisji i gadżetów z logo imprezy to ok. 2,3 mld euro. Na dofinansowanie imprezy trzeba przeznaczyć ok. 1,5 mld euro. Reszta to zysk. Od miesięcy mnożą się jednak wątpliwości, czy to się uda.
 • Najlepsi gracze, którzy zakwalifikowali się do mistrzostw świata

  Najlepsi gracze, którzy zakwalifikowali się do mistrzostw świata

  Statystyki pokazują, że ta jedenastka graczy byłaby najlepszym składem podstawowym na największy turniej piłkarski.
 • Należy się 252 mln dolarów

  Należy się 252 mln dolarów

  Europejskie kluby piłkarskie w najbliższych czterech latach dostaną 252 mln USD w formie rekompensaty za występy swoich zawodników w reprezentacjach narodowych. 18 czołowych klubów Starego Kontynentu wycofa się ze sporów z futbolowym centralami - FIFA i UEFA.
 • Jak ubezpieczyć się od terroryzmu

  Jak ubezpieczyć się od terroryzmu

  Kwestia ochrony ubezpieczeniowej na wypadek ryzyka terrorystycznego po 11 września 2001 roku uległa znacznym komplikacjom. Według ostatnich szacunków przeprowadzonych przez American Academy of Actuaries, atak terrorystyczny na Nowy Jork mógłby pociągnąć za sobą szkody w ubezpieczonym majątku w wysokości 778 mld USD, a nawet zwykła furgonetka wypełniona materiałami wybuchowymi spowodowałaby zniszczenia rzędu 12 mld USD!
 • Piłka, dreszcze i miliard euro

  Ten mundial zapowiada się na rewolucyjny: największa widownia, rekordowy marketing. I wisienka na torcie - kobiety nie będą przeszkadzać.
 • Logo mundialu pod ścisłą ochroną

  Logo mundialu pod ścisłą ochroną

  FIFA wynajęła na całym świecie kancelarie prawne do ścigania nieuczciwych firm, które posługują się logo Mundialu 2006. Za bezprawne wykorzystanie znaku mistrzostw świata grożą procesy sądowe o odszkodowanie.