faraon

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Faraon (Film (1965) Reż.Jerzy Kawalerowicz) ,

Artykuły - Faraon (17)

 • W Aleksandrii odkryto gigantyczny sarkofag

  W Aleksandrii odkryto gigantyczny sarkofag

  Egipscy archeolodzy odkryli gigantyczny sarkofag. Kim jest postać w nim pochowana?
 • Żelazny Tron w Wielkiej Piramidzie Cheopsa w Gizie?

  Żelazny Tron w Wielkiej Piramidzie Cheopsa w Gizie?

  Zaawansowane badania wykorzystujące cząstki elementarne do przeskanowania wewnętrznych struktur Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie ujawniły coś niespodziewanego - wielką pustą komnatę długą jak boisko piłkarskie. Pierwotnie naukowcy nie mieli pojęcia, co mogło się w niej znajdować. Istnieją teorie, że komnata pełniła niegdyś funkcje sali tronowej.
 • W Kairze odkryto ogromny posąg Ramzesa Wielkiego

  W Kairze odkryto ogromny posąg Ramzesa Wielkiego

  W slumsach Kairu, głęboko pod warstwą błota i ziemi, archeologowie znaleźli posąg faraona Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców Egiptu. Rzeźba ma prawie 8 m wysokości i liczy sobie blisko 3000 lat.
 • Cyfrowy "Faraon" w kinie!

  Cyfrowy "Faraon" w kinie!

  "Faraon" w historii polskiej kinematografii zajmuje miejsce szczególne jako największe ówczesne przedsięwzięcie produkcyjne. To wybitne dzieło Jerzego Kawalerowicza, nominowane w 1967 roku do Oscara, zostało właśnie cyfrowo zrekonstruowane.
 • Tajemnica grobu Tutenchamona

  Tajemnica grobu Tutenchamona

  Ciemnobrązowy nalot, pokrywający malowidła w grobowcu faraona Tutenchamona to pozostałość po nieznanych nauce grzybach oraz kolejny dowód na wyjątkowy pośpiech podczas uroczystości pogrzebowych młodego króla. Do takiego wniosku doszedł mikrobiolog Ralph Mitchell z Harvard's School of Engineering and Applied Sciences.
 • Jesteś spokrewniony z faraonem? Sprawdź!

  Jesteś spokrewniony z faraonem? Sprawdź!

  Badania szwajcarskiej organizacji iGENEA wykazały, że połowa europejskich mężczyzn jest genetycznie spokrewniona z faraonem Tutanchamonem.
 • Egipski grobowiec z... mamutem

  Egipski grobowiec z... mamutem

  Egipskie grobowce wciąż odkrywają nowe sekrety. I bywają to sensacje nie tylko dla archeologów. Jedno z nowych odkryć, to ustalenie, że w staroegipskim grobie widnieje obraz mamuta.
 • Kiedy faraon była kobietą

  Kiedy faraon była kobietą

  Hatszepsut nie wystarczał status głównej żony faraona i tym samym Boskiej Małżonki Amona. Już wtedy cieszyła się dużymi prawami, ale uznała, że pragnie czegoś więcej. Chciała być pierwszą kobietą faraonem.
 • Nietypowe testy na ojcostwo

  Nietypowe testy na ojcostwo

  Dotychczas naukowcy sądzili, że słynny faraon nie miał potomstwa. Prawda może okazać się inna...
 • Człowiek-historia polskiego kina

  Człowiek-historia polskiego kina

  Jerzy Kawalerowicz był człowiekiem niezwykle wrażliwym - uważa reżyserka, m.in. "Bożej Podszewki" Izabella Cywińska. Jej zdaniem, filmy Kawalerowicza, a przede wszystkim "Faraon" nie zestarzały się.