fałszywe leki

Artykuły - Fałszywe leki (7)

 • Fałszywe leki płyną z Polski

  Fałszywe leki płyną z Polski

  Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w Wielkiej Brytanii odkryto, że co najmniej kilkaset opakowań specjalistycznego, ratującego życie medykamentu zostało sfałszowanych. Trafiły nad Tamizę z legalnie działającej polskiej hurtowni.
 • Europol: Uwaga na fałszywe testy, leki i maski przeciwko koronawirusowi

  Europol: Uwaga na fałszywe testy, leki i maski przeciwko koronawirusowi

  Europejski Urząd Policji Europol ostrzegł, że oszuści żerujący na lęku przed koronawirusem oferują ludziom fałszywe maski, lekarstwa, testy na Covid-19, a nawet szczepionki.
 • Sfałszowane leki - problem, który może dotknąć każdego z nas

  Sfałszowane leki - problem, który może dotknąć każdego z nas

  Fałszywki to problemy, z jakim światowa gospodarka boryka się od wielu lat. Podrabiane są wszelkie produkty: obrazy, zabawki, technologie czy żywność. Jednak ogromne ryzyko niesie ze sobą proceder fałszowania leków - podrobione produkty przekładają się na nieefektywne terapie farmakologiczne, co pogłębia koszty opieki zdrowotnej. O skali zjawiska i sposobach, jakie konsumenci mogą podjąć, by obronić się przed tym procederem, rozmawiamy z prezesem Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków, doktorem Michałem Kaczmarskim.
 • MZ dwa zabezpieczenia przed fałszowaniem

  MZ dwa zabezpieczenia przed fałszowaniem

  Nowe dwa zabezpieczenia opakowań lekarstw mają poprawić przeciwdziałanie ich fałszowaniu. Są to niepowtarzalny identyfikator (Unique Identifier - UI) oraz zabezpieczenie przed otwarciem (Anti-Tampering Device - ATD).
 • W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków

  W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków

  Od 2019 roku farmaceuta lub osoba, która wydaje pacjentowi lek, będzie musiała sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. To odpowiedź na coraz poważniejszy problem, którym jest fałszowanie leków i wprowadzanie ich do legalnego obrotu. Uchronić rynek i pacjentów ma unijna dyrektywa fałszywkowa. Zgodnie z jej wymogami za dwa lata w Polsce i każdym innym unijnym kraju ma działać internetowy system weryfikacji leków, a na każdym opakowaniu znajdzie się unikatowy kod seryjny.
 • Trujemy się fałszywymi lekarstwami. Problem narasta, a państwo jest bezsilne

  Trujemy się fałszywymi lekarstwami. Problem narasta, a państwo jest bezsilne

  W ciągu dwóch lat liczba potwierdzonych przez prokuraturę czynów polegających na podrabianiu produktów leczniczych wzrosła niemal czterokrotnie.
 • Fałszywe leki zalewają polski rynek

  Fałszywe leki zalewają polski rynek

  Viagra z gipsu, środek odchudzający na bazie amfetaminy i zioła z ołowiem - to niektóre przykłady fałszywych leków oferowanych nielegalnie w Polsce.