Exit tax

Artykuły - Exit tax (15)

 • Exit tax narusza unijne prawo. TSUE podważył polski pomysł

  Exit tax narusza unijne prawo. TSUE podważył polski pomysł

  Fiskus nie może żądać natychmiastowej zapłaty podatku od niezrealizowanych zysków. To narusza unijne prawo i przeczy swobodzie przepływu kapitału.
 • Czy exit tax zachęci do inwestowania w Polsce?

  Czy exit tax zachęci do inwestowania w Polsce?

  Exit tax, czyli podatek od wyjścia, najprawdopodobniej wejdzie w życie w 2019 r. To nowe obciążenie podatkowe, wymyślone przez polski rząd w ramach procesu uszczelniania systemu podatkowego w naszym kraju. Jego celem jest zniechęcenie polskich podatników do zmiany rezydencji podatkowej, czyli wyprowadzki (wraz ze swoimi dochodami) za granicę. Jakie będą skutki wprowadzenia exit tax? Czy zachęci on Polaków do inwestowania w kraju? - pyta Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest sp. z o.o.
 • Kto zapłaci nowy podatek? Nie tylko prowadzący działalność gospodarczą

  Kto zapłaci nowy podatek? Nie tylko prowadzący działalność gospodarczą

  Wprowadzono podatek od dochodów z niezrealizowanego zysku, czyli exit tax, kojarzonego najczęściej z przenoszeniem części działalności gospodarczej do innego kraju. Nowy podatek oznacza zmiany w ustawach o CIT i PIT. Co po tych zmianach będzie podlegało opodatkowaniu?
 • Prezydent podpisał kilka ustaw podatkowych

  Prezydent podpisał kilka ustaw podatkowych

  Wprowadzenie tzw. exit tax, a także preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej - to niektóre rozwiązania ustawy zmieniającej kilka ustaw podatkowych, którą podpisał prezydent - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" w artykule na czołówce nazwała tą daninę sejmowym bublem.
 • "Rzeczpospolita": Sejmowy bubel exit tax

  Przygotowana naprędce ustawa o podatku emigracyjnym może objąć nawet niewielkie majątki - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
 • Bez poprawek Senatu do ustawy m.in. o exit tax

  Bez poprawek Senatu do ustawy m.in. o exit tax

  Senat nie wniósł w piątek poprawek do kompleksowej nowelizacji ustaw podatkowych, wprowadzającej m.in. exit tax.
 • Sejm uchwalił nowelę ustaw podatkowych zakładającą m.in. 9-proc. CIT dla małych firm

  Sejm uchwalił nowelę ustaw podatkowych zakładającą m.in. 9-proc. CIT dla małych firm

  Sejm uchwalił z poprawkami nowelę ustaw podatkowych zakładającą m.in. 9-proc. CIT dla małych firm oraz zmiany dotyczące kosztów w przypadku nabycia i eksploatacji samochodów osobowych przez firmy.
 • Exit tax, czyli jak zdobyć "szybką gotówkę"?

  Exit tax, czyli jak zdobyć "szybką gotówkę"?

  Ministerstwo Finansów planuje wdrożyć podatek od wyprowadzonych za granicę hipotetycznych zysków, a więc takich, których jeszcze nie ma. Co ciekawe, polski fiskus chce złamać nie tylko firmy, ale także osoby fizyczne.
 • Zmianami przewidującymi m.in. exit tax zajmie się sejmowa komisja finansów

  Zmianami przewidującymi m.in. exit tax zajmie się sejmowa komisja finansów

  Rządowym projektem zmian w ustawach podatkowych przewidującym m.in. wprowadzenie tzw. exit tax, czy preferencyjnego opodatkowania dochodów z prawa własności intelektualnej (IP Box) zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych - zdecydował we wtorek Sejm.
 • Rząd przyjął rewolucyjne zmiany w podatkach. Niektóre są niekorzystne dla podatników

  Rząd przyjął rewolucyjne zmiany w podatkach. Niektóre są niekorzystne dla podatników

  Rząd przyjął cztery projekty zmian w podatkach. Będą nie tylko korzystne, ale też i niekorzystne dla podatników. Podatek od niezrealizowanych zysków (exit tax) będzie złagodzony. Podobnie - wymogi raportowania schematów podatkowych. Niższa, 9-proc. stawka CIT nie będzie zależeć od rentowności.