eurogrupa

Artykuły - Eurogrupa (35)

 • KE ostrzega: Drastyczny spadek strefy euro

  KE ostrzega: Drastyczny spadek strefy euro

  Mimo trwających całą noc rozmów unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie odpowiedzi UE na kryzys wywołany koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji KE ostrzegła, że PKB eurolandu może się skurczyć o 10 proc.
 • Eurogrupa szykuje się na plan gospodarczy KE

  Eurogrupa szykuje się na plan gospodarczy KE

  Ministrowie finansów Unii Europejskiej będą dziś rozmawiali na telekonferencji o wpływie koronawirusa na unijną gospodarkę i środkach, jakie należy przedsięwziąć, aby ten negatywny wpływ ograniczyć. Omówiony ma zostać plan Komisji Europejskiej. Wezmą w niej udział także szefów resortów finansów z krajów, które nie mają wspólnej waluty.
 • Frankfurt pod rządami kobiety

  Frankfurt pod rządami kobiety

  1 listopada 2019 r. na czele Europejskiego Banku Centralnego (EBC) stanie szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. W Niemczech entuzjazmu nie widać. Tamtejsi ekonomiści obawiają się, że nowa prezes będzie kontynuatorką kursu swojego poprzednika Mario Draghiego, który budzi ich, najłagodniej mówiąc, dezaprobatę.
 • Komisja Europejska szykuje się na najgorszy scenariusz?

  Komisja Europejska szykuje się na najgorszy scenariusz?

  Komisja Europejska zaproponowała reformy w strefie euro, by ściślej ją zintegrować. Zapowiada, że celem jest zjednoczenie całej Unii a nie wyłącznie eurolandu. Propozycje Brukseli przewidują utworzenie osobnej linii budżetowej dla strefy euro oraz nowego stanowiska ministra finansów i gospodarki eurolandu, a także powołanie Europejskiego Funduszu Walutowego na wzór MFW.
 • Grecja ma czas do 24 maja

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz rządzący Grecją rząd Aleksisa Ciprasa znalazły się w ogniu krytyki podczas wtorkowej debaty w PE na temat realizacji programu pomocowego dla tego kraju. Europarlament podzielił się w sprawie tego, kto jest winny złej sytuacji.
 • Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie eurogrupy w sprawie Grecji

  Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie eurogrupy w sprawie Grecji

  Donald Tusk zaapelował w środę o zwołanie w najbliższych dniach nadzwyczajnego spotkania ministrów finansów państw strefy euro na temat sytuacji Grecji.
 • Eurogrupa bez decyzji w sprawie Grecji!

  Eurogrupa bez decyzji w sprawie Grecji!

  Nieco ponad półtorej godziny trwało poniedziałkowe nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro ws. pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji. Ministrowie zakończyli je, informując, że prace nad porozumieniem mają kontynuować instytucje.
 • Eurogrupa podjęła pozytywną decyzję ws. Grecji

  Eurogrupa podjęła pozytywną decyzję ws. Grecji

  Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję ws. wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju. Eurogrupa poinformowała, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie.
 • Grecja: Jest porozumienie z UE!

  Grecja: Jest porozumienie z UE!

  Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w piątek, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Grecja musi jednak do poniedziałku przedstawić listę konkretnych reform.
 • Grecka tragikomedia

  Wtorek upłynął pod wpływem doniesień, wywiadów, plotek i przemówień ministrów eurogrupy w trakcie ich dzisiejszego spotkania w Brukseli, gdzie omawiana była kwestia pomocy Grecji.

Filmy - Eurogrupa (1)

 • EuroparlTV: Bruksela przykręci śrubę rozrzutnym!

  W dobie kryzysu Bruksela chce mieć większą kontrolę nad budżetami państw członkowskich. Powtórce "scenariusza greckiego" ma zapobiec powołanie stałego szefa eurogrupy. Kto ma największe szanse na to stanowisko?