energetyka jądrowa

Artykuły - Energetyka jądrowa (10)

 • Lepiej wybudować dwie elektrownie jądrowe, a nie jedną

  Lepiej wybudować dwie elektrownie jądrowe, a nie jedną

  Ministerstwo Energii chce wybudować dwie elektrownie jądrowe. Inwestycje powinny się zacząć w 2023 r. Dlaczego lepiej wybudować dwie, a nie jedną?
 • Eksperci - program atomowy z PEP 2040 zbyt ambitny

  Eksperci - program atomowy z PEP 2040 zbyt ambitny

  Zapisany w Polityce Energetycznej Polski 2040 program budowy elektrowni atomowej, to największy program atomowy po chińskim i indyjskim. Jest ambitny, lecz gdyby nie udało się go zrealizować, zakładany miks energetyczny się rozsypie - ocenił w wczoraj prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
 • Polska nie sięgnie po tanią energię z zagranicy?

  Polska nie sięgnie po tanią energię z zagranicy?

  Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił w tym tygodniu w Katowicach, że nie ma obecnie potrzeby zwiększania mocy w zakresie importu i eksportu energii. Obecny "import wyrównujący" między Polską a jej sąsiadami minister uznał za "naturalny i wystarczający". Obecnie energia, produkowana poza Polską, jest dzisiaj o 40 proc. tańsza.
 • Rząd zapowiada atomową rewolucję w Polsce

  Rząd zapowiada atomową rewolucję w Polsce

  Jest miejsce dla atomu w Polsce - twierdzi rząd. Do 2033 roku ma powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa o mocy maksymalnie półtora gigawata. Do roku 2043 ma powstać kolejnych 5 bloków. Tak wynika ze strategii energetycznej Polski opublikowanej przez ministerstwo energii.
 • Tchórzewski: Jest nieformalna decyzja o budowie el. atomowej, formalnej jeszcze nie ma

  Tchórzewski: Jest nieformalna decyzja o budowie el. atomowej, formalnej jeszcze nie ma

  - Nieformalna decyzja o budowie elektrowni atomowej zapadła, formalnej jeszcze nie ma - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
 • W marcu możliwe rozstrzygnięcie ws. budowy elektrowni jądrowej - Tchórzewski

  W marcu możliwe rozstrzygnięcie ws. budowy elektrowni jądrowej - Tchórzewski

  W marcu możliwe jest rozstrzygnięcie, czy rozpoczną się prace związane z wejściem Polski w energetykę jądrową - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
 • Kto poluje na prezesa Obajtka?

  Kto poluje na prezesa Obajtka?

  Kadrowe trzęsienie w zarządzie PKN Orlen to dopiero początek poważnych zmian w koncernie - pisze w sobotę "Gazeta Polska Codziennie". Analitycy spekulują, że sektor energetyczny chce zablokować wsparcie Orlenu dla projektu jądrowego w Polsce.
 • Energetyka jądrowa nadal czeka!

  Energetyka jądrowa nadal czeka!

  Państwo musi ustalić racjonalny poziom bezpieczeństwa elektrowni jądrowej, biorąc pod uwagę koszty, jaki dany poziom za sobą pociąga - uważa wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Jak przypomniał, gwarancja absolutnego bezpieczeństwa nie istnieje. Minister Tchórzewski zwracał wcześniej uwagę na potrzebę budowy trzyblokowej elektrowni jądrowej.
 • Operator elektrowni jądrowej Fukushima zapłaci

  Operator elektrowni jądrowej Fukushima zapłaci

  Sąd w Fukushimie nakazał we wtorek rządowi Japonii oraz firmie TEPCO, operatorowi elektrowni jądrowej Fukushima I, w której w 2011 r. wskutek trzęsienia ziemi doszło do poważnej awarii, wypłacenie 500 mln jenów (4,5 mln dolarów) odszkodowań.
 • Negocjacje ws. lokalizacji elektrowni jądrowej są zaawansowane - Tchórzewski

  Negocjacje ws. lokalizacji elektrowni jądrowej są zaawansowane - Tchórzewski

  Negocjacje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi są zaawansowane - powiedział w środę w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że pod uwagę brane są dwa miejsca, gdzie mogłaby powstać taka elektrownia.

Filmy - Energetyka jądrowa (1)

 • Miasto-widmo, śmierć i choroby

  Ponad ćwierć wieku po katastrofie w Czarnobylu wciąż odczuwamy jej skutki. Młode pokolenie, nazywane "dziećmi Czarnobyla", jest bardzo słabowite. Systemy odpornościowe tych dzieci nie działają tak, jak należy. Do tego dochodzi śmierć ponad pół miliona ludzi, którzy zmarli w wyniku różnych chorób, miasta-widma, a także kwestia skażonych obszarów uprawnych, na których nie można wyhodować zdrowych zbiorów. Do starych problemów dołączają nowe zagrożenia: zbudowany w 1986 r. specjalny sarkofag, w którym składowano radioaktywne odpady z elektrowni, wykazuje już oznaki zużycia. W konstrukcji występują pęknięcia i szczeliny, przez które do środka dostają się deszcz i śnieg. Budowa nowej tarczy ochronnej to walka z czasem, którą prowadzi międzynarodowa społeczność.