energetyka jądrowa

Artykuły - Energetyka jądrowa (115)

 • Prof. Karaczun: Budowa elektrowni jądrowej wpłynie na wzrost cen energii elektrycznej w Polsce

  Prof. Karaczun: Budowa elektrowni jądrowej wpłynie na wzrost cen energii elektrycznej w Polsce

  Polityka energetyczna Polski do 2040 roku nie pozwoli zrealizować europejskich celów klimatycznych - twierdzą eksperci Koalicji Klimatycznej. Ich zdaniem priorytetami powinny być przyspieszenie decentralizacji i cyfryzacji umów na dostarczanie energii oraz poprawa efektywności energetycznej polskiej gospodarki. Tymczasem w polityce energetycznej rządu eksperci zauważają niechęć do odejścia od węgla i gazu na rzecz OZE. Błędem ma być również dążenie do uruchomienia elektrowni jądrowej, ponieważ wpłynie to na wzrost cen energii elektrycznej.
 • Prezydent Duda: NBP może się włączyć w finansowanie atomu

  Prezydent Duda: NBP może się włączyć w finansowanie atomu

  Narodowy Bank Polski mógłby uczestniczyć w finansowaniu projektu budowy elektrowni atomowych w Polsce - ocenił prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News.
 • Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce. Naimski podał datę

  Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce. Naimski podał datę

  Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje Lubiatowo i Żarnowiec.
 • Powstanie elektrowni jądrowej może obniżyć ceny prądu dla odbiorców

  Powstanie elektrowni jądrowej może obniżyć ceny prądu dla odbiorców

  Wybór modelu biznesowego dla polskich elektrowni jądrowych to jedna z najważniejszych decyzji gospodarczych, jaką podejmie rząd. Zaważy ona na rozwoju całej gospodarki na kolejnych kilka dekad. Może także wesprzeć jej odbudowę po kryzysie wywołanym pandemią - wynika z raportu Instytutu Sobieskiego "Energetyka jądrowa dla Polski". Eksperci podkreślają w nim, że Polski nie stać już na węgiel, a koszty energii elektrycznej generowanej przez atom należą do najniższych, co może przełożyć się na rachunki dla odbiorców. Dlatego rząd powinien priorytetowo potraktować projekt budowy reaktorów jądrowych.
 • Elektrownia atomowa w Polsce pomoże utrzymać 1,3 mln miejsc pracy

  Elektrownia atomowa w Polsce pomoże utrzymać 1,3 mln miejsc pracy

  Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce za 12 lat. Dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy.
 • Naimski: ​Do programu jądrowego chcemy partnera, który podzieli ryzyko fazy operacyjnej

  Naimski: ​Do programu jądrowego chcemy partnera, który podzieli ryzyko fazy operacyjnej

  Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej zapowiedział, że Polska chce do programu jądrowego partnera, który podzieli ryzyko finansowe i ryzyko fazy operacyjnej.
 • Elektrownia atomowa w Ostrowcu ruszyła

  Elektrownia atomowa w Ostrowcu ruszyła

  ​Białoruś rozpoczęła dziś produkcję prądu w elektrowni atomowej w Ostrowcu. W reakcji na to Litwa wprowadziła zerową przepustowość dla handlu energią elektryczną z Białorusi.
 • Energetyka: Białoruś wkracza na rynek energii

  Energetyka: Białoruś wkracza na rynek energii

  Białoruski operator sieci elektroenergetycznych Biełenergo poinformował litewskiego operatora Litgrid, że elektrownia jądrowa w Ostrowcu ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w dniach 1-10 listopada. Litwa wystosowała notę protestacyjną do MSZ Białorusi ws. rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu na początku listopada. Strona litewska podkreśla się, że elektrownia zagraża bezpieczeństwu obywateli Litwy, Białorusi i Unii Europejskiej.
 • Naimski w RMF FM: Polsko-amerykański sojusz jądrowy

  Naimski w RMF FM: Polsko-amerykański sojusz jądrowy

  Pierwszy reaktor jądrowy ma zostać oddany w 2033 r. - tak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił dziś w RMF FM. To polsko-amerykańskie porozumienie ws. budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
 • Grupa na pewno nie udźwignie budowy elektrowni jądrowej - prezes PGE

  Grupa na pewno nie udźwignie budowy elektrowni jądrowej - prezes PGE

  - PGE jako Grupa na pewno nie udźwignie budowy elektrowni jądrowej - ocenił w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak zaznaczył, ciągle nie ma decyzji politycznej ws. atomu.

Filmy - Energetyka jądrowa (2)

 • Prywatna elektrownia jądrowa to część polskiego snu, z którego trzeba się przebudzić

  Budowa prywatnej elektrowni jądrowej stała się niezasadną sensacją. Sen o polskiej energetyce atomowej trwa, bo najważniejszych decyzji brak. Jednym z głównych tematów energetycznych mijającego miesiąca było podpisanie przez Synthos, europejskiego lidera produkcji kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie należącego do Michała Sołowowa, memorandum z GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) w sprawie budowy w Polsce małego reaktora modułowego (SMR) BWRX-300.
 • Miasto-widmo, śmierć i choroby

  Ponad ćwierć wieku po katastrofie w Czarnobylu wciąż odczuwamy jej skutki. Młode pokolenie, nazywane "dziećmi Czarnobyla", jest bardzo słabowite. Systemy odpornościowe tych dzieci nie działają tak, jak należy. Do tego dochodzi śmierć ponad pół miliona ludzi, którzy zmarli w wyniku różnych chorób, miasta-widma, a także kwestia skażonych obszarów uprawnych, na których nie można wyhodować zdrowych zbiorów. Do starych problemów dołączają nowe zagrożenia: zbudowany w 1986 r. specjalny sarkofag, w którym składowano radioaktywne odpady z elektrowni, wykazuje już oznaki zużycia. W konstrukcji występują pęknięcia i szczeliny, przez które do środka dostają się deszcz i śnieg. Budowa nowej tarczy ochronnej to walka z czasem, którą prowadzi międzynarodowa społeczność.