energetyka jądrowa

Artykuły - Energetyka jądrowa (10)

 • W marcu możliwe rozstrzygnięcie ws. budowy elektrowni jądrowej - Tchórzewski

  W marcu możliwe rozstrzygnięcie ws. budowy elektrowni jądrowej - Tchórzewski

  W marcu możliwe jest rozstrzygnięcie, czy rozpoczną się prace związane z wejściem Polski w energetykę jądrową - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
 • Kto poluje na prezesa Obajtka?

  Kto poluje na prezesa Obajtka?

  Kadrowe trzęsienie w zarządzie PKN Orlen to dopiero początek poważnych zmian w koncernie - pisze w sobotę "Gazeta Polska Codziennie". Analitycy spekulują, że sektor energetyczny chce zablokować wsparcie Orlenu dla projektu jądrowego w Polsce.
 • Energetyka jądrowa nadal czeka!

  Energetyka jądrowa nadal czeka!

  Państwo musi ustalić racjonalny poziom bezpieczeństwa elektrowni jądrowej, biorąc pod uwagę koszty, jaki dany poziom za sobą pociąga - uważa wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Jak przypomniał, gwarancja absolutnego bezpieczeństwa nie istnieje. Minister Tchórzewski zwracał wcześniej uwagę na potrzebę budowy trzyblokowej elektrowni jądrowej.
 • Operator elektrowni jądrowej Fukushima zapłaci

  Operator elektrowni jądrowej Fukushima zapłaci

  Sąd w Fukushimie nakazał we wtorek rządowi Japonii oraz firmie TEPCO, operatorowi elektrowni jądrowej Fukushima I, w której w 2011 r. wskutek trzęsienia ziemi doszło do poważnej awarii, wypłacenie 500 mln jenów (4,5 mln dolarów) odszkodowań.
 • Negocjacje ws. lokalizacji elektrowni jądrowej są zaawansowane - Tchórzewski

  Negocjacje ws. lokalizacji elektrowni jądrowej są zaawansowane - Tchórzewski

  Negocjacje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi są zaawansowane - powiedział w środę w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że pod uwagę brane są dwa miejsca, gdzie mogłaby powstać taka elektrownia.
 • "Dziennik Gazeta Prawna": Polski atom made by China ?

  "Dziennik Gazeta Prawna": Polski atom made by China ?

  Według nieoficjalnych informacji "DGP", Chińczycy w offsecie za wybudowanie w Polsce elektrowni atomowej mieliby zainwestować nad Wisłą nawet 250 mld zł np. w fabrykę samochodów elektrycznych. Zdaniem analityków, z powodów politycznych większe szanse na budowę mają firmy z USA. Chińskie zaś mogą zaproponować lepsze warunki finansowe.
 • Białoruś ma plany nowej hydroelektrowni na Niemnie

  Białoruś ma plany nowej hydroelektrowni na Niemnie

  Białoruś planuje wybudować na rzece Niemen nową elektrownię wodną. Ma ona powstać w okolicy wsi Plebańskie, w pobliżu miejsca, gdzie Kanał Augustowski wpada do rzeki Niemen.
 • Czy PZU powinien budować elektrownię atomową?

  Czy PZU powinien budować elektrownię atomową?

  Jeżeli rząd zdecyduje, że ma powstać elektrownia atomowa, to wybudowanie trzech bloków energetycznych będzie kosztować 18 mld zł. Ministerstwo Energii chciałoby, aby inwestycja była finansowana przez krajowy kapitał. Wśród inwestorów wymieniane są koncerny energetyczne, ale dlaczego także PZU?
 • Tchórzewski: w latach 2050-2060 nawet trzy jądrówki w Polsce?

  Tchórzewski: w latach 2050-2060 nawet trzy jądrówki w Polsce?

  - W perspektywie lat 2050-2060 w Polsce mogłoby powstać "do trzech elektrowni jądrowych" - powiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapewnił, że on sam jest zwolennikiem takiej energetyki.
 • "Rzeczpospolita": Atomowa wolta ministra

  "Rzeczpospolita": Atomowa wolta ministra

  Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski widzi już potrzebę inwestowania w atom. Wcześniej rząd nie chciał o tym nawet myśleć. Liczył się tylko węgiel - pisze "Rzeczpospolita".

Filmy - Energetyka jądrowa (1)

 • Miasto-widmo, śmierć i choroby

  Ponad ćwierć wieku po katastrofie w Czarnobylu wciąż odczuwamy jej skutki. Młode pokolenie, nazywane "dziećmi Czarnobyla", jest bardzo słabowite. Systemy odpornościowe tych dzieci nie działają tak, jak należy. Do tego dochodzi śmierć ponad pół miliona ludzi, którzy zmarli w wyniku różnych chorób, miasta-widma, a także kwestia skażonych obszarów uprawnych, na których nie można wyhodować zdrowych zbiorów. Do starych problemów dołączają nowe zagrożenia: zbudowany w 1986 r. specjalny sarkofag, w którym składowano radioaktywne odpady z elektrowni, wykazuje już oznaki zużycia. W konstrukcji występują pęknięcia i szczeliny, przez które do środka dostają się deszcz i śnieg. Budowa nowej tarczy ochronnej to walka z czasem, którą prowadzi międzynarodowa społeczność.