energetyka atomowa

Artykuły - Energetyka atomowa (13)

 • Francuska energetyka jądrowa walczy o przetrwanie

  Francuska energetyka jądrowa walczy o przetrwanie

  W czerwcu 2020 r. Francja zamknęła swoją najstarszą elektrownię atomową. Energia jądrowa przez dziesięciolecia była chlubą Francji. Jednak siła zielonego lobby, starzejąca się infrastruktura i trudności finansowe sektora energetyki jądrowej stawiają pod znakiem zapytania jego przyszłość.
 • Rząd wskazuje dla polskiego atomu wyłącznie duże reaktory wodne ciśnieniowe

  Rząd wskazuje dla polskiego atomu wyłącznie duże reaktory wodne ciśnieniowe

  Rząd przewiduje, że w planowanych polskich elektrowniach jądrowych mogą znaleźć się jedynie „duże, sprawdzone reaktory PWR” - wynika z projektu aktualizacji programu jądrowego. Odrzuca się tam inne technologie - małe modułowe (SMR) czy wrzące (BWR).
 • Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe. Koszt energii z atomu znacznie wyższy niż w elektrowniach wiatrowych czy słonecznych

  Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe. Koszt energii z atomu znacznie wyższy niż w elektrowniach wiatrowych czy słonecznych

  – Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA w żadnym stopniu nie przybliżyła nas do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Sami Amerykanie się z tego wycofują, praktycznie nie buduje się tam żadnych nowych elektrowni – uważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak podkreśla, główną zaletą energetyki jądrowej jest jej ograniczone oddziaływanie na środowisko, a wadą – bardzo wysokie koszty. – Atom „zjada” pieniądze na rozwiązania tańsze, które szybciej przyniosłyby też efekt w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – mówi.
 • Reaktor termonuklearny powstanie we Francji

  Reaktor termonuklearny powstanie we Francji

  W ośrodku Cadarache (Saint-Paul-lès-Durance, departament Bouches-du-Rhône, region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na południu Francji) zainaugurowano uroczyście budowę tokamaka ITER - eksperymentalnego reaktora termonuklearnego.
 • Kraj nie rezygnuje z atomu - minister gospodarki i finansów Francji

  Kraj nie rezygnuje z atomu - minister gospodarki i finansów Francji

  We wtorek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire oświadczył, że energetyka jądrowa pozostanie we Francji, choć jej udział w produkcji energii elektrycznej zostanie zredukowany. W poniedziałek wieczorem zamknięto drugi reaktor elektrowni Fessenheim.
 • Za późno na duży atom w Polsce?

  Za późno na duży atom w Polsce?

  Biznes zdaje się bardziej wierzyć w małe reaktory, potrzebuje jednak ułatwień. Resort klimatu ich nie wyklucza.
 • Premier Saksonii: Powrót do energii jądrowej jest możliwy

  Premier Saksonii: Powrót do energii jądrowej jest możliwy

  Najpóźniej w 2022 r. przestaną pracować ostatnie elektrownie atomowe w Niemczech. Według premiera Saksonii trzeba trzymać rękę na pulsie. W razie fiaska zwrotu energetycznego powrót do energetyki jądrowej jest możliwy.
 • "Die Welt": Kosztowna rezygnacja z energii atomowej

  "Die Welt": Kosztowna rezygnacja z energii atomowej

  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że odejście od atomu kosztuje Niemcy miliardy dolarów i przyczynia się do większej liczby zgonów - pisze "Die Welt".
 • Energetyka da impuls rozwojowy całej gospodarce

  Energetyka da impuls rozwojowy całej gospodarce

  Aż 59 mld zł wydały na inwestycje w latach 2015-2018 krajowe firmy energetyczne. W najbliższych latach będą zmuszone ponosić jeszcze wyższe wydatki w związku z transformacją energetyczną, która ma dostosować sektor do przyjętej polityki klimatycznej. Konieczne będą inwestycje w odnawialne źródła energii i zapewne w atom.
 • Będziemy budować elektrownie atomowe czy to tylko blef?

  Będziemy budować elektrownie atomowe czy to tylko blef?

  Czy będziemy budować co najmniej dwie elektrownie jądrowe, czy raczej jest to tylko sposób na chronienie górnictwa węgla kamiennego, gdy powinniśmy obniżać emisję CO2 i zwiększać udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym?