elektrośmieci

Synonimy:
elektroodpady,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Elektrośmieci (24)

 • Nowe przepisy dotyczące elektronicznych śmieci

  Nowe przepisy dotyczące elektronicznych śmieci

  Nowe normy TCO Certified Edge mają przełożyć się na zmniejszenie pojawiających się elektrośmieci. Więcej urządzeń oraz materiałów zostanie także poddane recyklingowi.
 • Zieloni chcą wprowadzenia kaucji na komórki i tablety

  Zieloni chcą wprowadzenia kaucji na komórki i tablety

  Obowiązkowa kaucja w wysokości 25 euro za telefon komórkowy czy tablet miałaby pomóc w utylizacji elektrośmieci.
 • Komisja Europejska wydaje walkę elektrośmieciom

  Komisja Europejska wydaje walkę elektrośmieciom

  Technik Christopher Olk w skupieniu wyjmuje z odtwarzacza płyt DVD zepsuty napęd i wkłada go z powrotem. - Jeżeli to jakieś uszkodzenie mechaniczne albo usterka w elektronice, to dam sobie z tym radę. Ale jeśli uszkodzony został układ scalony albo system chłodzenia, to nic się już nie da zrobić. Nie mam tu potrzebnej aparatury i części zamiennych - mówi 26-latek, który doktoryzował się w Akwizgranie z technologii akumulatorowej.
 • Ministerstwo Środowiska o elektrośmieciach

  Ministerstwo Środowiska o elektrośmieciach

  Ministerstwo Środowiska alarmuje: 60 procent Polaków nie wie, co zrobić ze zużytym sprzętem RTV i AGD. Zepsute telewizory, komputery czy lodówki wciąż trafiają na śmietniki, do lasu czy na chodnik przed blokiem. 13 października będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci.
 • Elektryczne hulajnogi wcale nie są eko. Sprzęt z Chin żyje kilka miesięcy i trafia na śmietnik

  Elektryczne hulajnogi wcale nie są eko. Sprzęt z Chin żyje kilka miesięcy i trafia na śmietnik

  Odbierają użytkowników głównie komunikacji miejskiej i żyją najwyżej kilka miesięcy. Przez nie rośnie góra elektrośmieci.
 • Do przetworzenia trafia tylko jedna trzecia elektrośmieci

  Do przetworzenia trafia tylko jedna trzecia elektrośmieci

  Masa zebranych elektrośmieci wynosi obecnie około 5 kg w przeliczeniu na mieszkańca, a do 2021 roku musi wzrosnąć do 11 kg. Eksperci zwracają uwagę na to, że trudnością w osiągnięciu tego celu są niskie nakłady na system gospodarowania elektroodpadami oraz brak koordynacji pomiędzy systemem zbiórki zużytego sprzętu i odpadów komunalnych. Mimo że obowiązujące od ubiegłego roku prawo stwarza konsumentom wiele możliwości pozbycia się zepsutego sprzętu, to do przetworzenia trafia tylko około jednej trzeciej elektrośmieci.
 • Polska najtańszym rynkiem recyklingu w Europie

  Polska najtańszym rynkiem recyklingu w Europie

  Mimo 10 lat działania systemu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrycznego Polska nadal nie spełnia warunków ustalonych przez Unię Europejską. Jesteśmy najtańszym rynkiem w Europie, gdzie za odbiór elektrośmieci płaci się nawet dziesięć razy więcej.
 • UE chce walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym

  Wadliwy i zbyt szybko psujący się sprzęt elektroniczny to nie tylko dodatkowe wydatki dla konsumentów, ale i rosnące góry elektrośmieci. By temu przeciwdziałać, UE chce zobowiązać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny.
 • Ważne zmiany na rynku elektrośmieci

  Ważne zmiany na rynku elektrośmieci

  Parlament kończy prace nad nową ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Celem ustawy jest uporządkowanie funkcjonowania systemu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.Ustawa wprowadza wiele udogodnień dla konsumentów.
 • Projekt ustawy o elektrośmieciach

  Projekt ustawy o elektrośmieciach

  Sejm skierował w tym tygodniu do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rządowy projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Celem projektu jest m.in. zwiększenie odzysku tzw. elektrośmieci oraz ograniczenie szarej strefy w tym obszarze.

Filmy - Elektrośmieci (2)

 • Trujące świetlówki, groźne lodówki! Co kryją elektrośmieci?

  Wszelkie niesprawne i zepsute urządzenia elektroniczne wydzielają trujące substancje bardzo szkodliwe dla środowiska i życia człowieka. Mowa tu głównie o lodówkach, telewizorach kineskopowych i popularnych świetlówkach energooszczędnych. Dostępne na rynku świetlówki zawierają trującą rtęć, natomiast w lodówkach i chłodziarkach znajdują się duże ilości niebezpiecznych gazów, zlokalizowanych w piankach izolacyjnych i obwodach chłodniczych. Niekontrolowane uwalnianie tych toksycznych substancji powoduje dziurę ozonową oraz przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, której projekt jest w toku prac parlamentarnych, na wiele lat określi sposób gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, przyczyniając się do radykalnej poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce. O tym, jak bardzo mogą być groźne elektrośmieci, mówili Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, dr inż. Anna Kiepas-Kokot (Katedra Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska Zachodniopomorskeigo Uniwersytetu w Szczecinie) oraz Aleksander Traple, wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów ELEKTRO-ODZYSK.
 • Recykling to fikcja?

  Rosnąca liczba punktów skupu oraz zbieranych zużytych lodówek, suszarek, komputerów nie jest efektem większych wymogów nałożonych przez ministra środowiska. Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu uważa, że oficjalne liczby to fikcja, bo wiele elektrośmieci w rzeczywistości ląduje w lasach, a firmy zajmujące się ich recyklingiem, przestają funkcjonować, obawiając się sankcji karnych.