Dziewiąta Planeta

Artykuły - Dziewiąta Planeta (6)

 • Dziewiąta Planeta jednak nie istnieje?

  Dziewiąta Planeta jednak nie istnieje?

  ​Poza orbitami gazowych olbrzymów w Układzie Słonecznym znajduje się Pas Kuipera, rozległy zbiór dziwnych, małych i lodowatych ciał. Ich rozmieszczenie i nachylenie orbit sugeruje, że istnieje tajemnicza Dziewiąta Planeta, która oddziałuje na nie grawitacyjnie. Część naukowców nie zgadza się z tą hipotezą.
 • Planeta X mniejsza niż sądziliśmy?

  Planeta X mniejsza niż sądziliśmy?

  Trzy lata temu astronomowie zaproponowali istnienie hipotetycznej Dziewiątej Planety, która ma orbitować dalej, niż wszystkie znane nam obiekty. Według najnowszego modelu jest bliżej nas niż pierwotnie sądzono, a przy tym jest mniejsza.
 • Backyard Worlds - siedem odkrytych brązowych karłów

  Backyard Worlds - siedem odkrytych brązowych karłów

  Backyard Worlds: Planet 9 to jeden z projektów typu “citizen science”, w którym może wziąć udział każdy zainteresowany internauta. Zadaniem jest przeszukiwanie zdjęć wykonanych przez kosmiczny teleskop WISE w poszukiwaniu ciemnych i chłodnych obiektów. Backyard Worlds jest realizowany w ramach programu Zooniverse.
 • Trajektorie dwóch asteroid potwierdzają istnienie Dziewiątej Planety

  Trajektorie dwóch asteroid potwierdzają istnienie Dziewiątej Planety

  Astronomowie odkryli parę asteroid w zewnętrznym Układzie Słonecznym, które mogą potwierdzać istnienie Dziewiątej Planety, hipotetycznego obiektu krążącego daleko za orbitą Plutona.
 • Kolejny dowód na obecność dziewiątej planety w Układzie Słonecznym

  Kolejny dowód na obecność dziewiątej planety w Układzie Słonecznym

  W Pasie Kuipera, zlokalizowanym poza orbitą Neptuna, znajdują się liczne ciała niebieskie, w tym planety karłowate, takie jak Pluton. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zajęli się ich badaniami - stwierdzono, że zachowania niektórych z nich mogą rzeczywiście wskazywać na obecność dziewiątej planety.
 • Nowe ustalenia dotyczące Planety X

  Nowe ustalenia dotyczące Planety X

  Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie wykorzystali symulację komputerową do odtworzenia ewolucji tajemniczej dziewiątej planety Układu Słonecznego, znanej również jako Planeta X. Co udało się ustalić?