dożywocie

Artykuły - Dożywocie (189)

 • Renta dożywotnia będzie w nowej odsłonie?

  Renta dożywotnia będzie w nowej odsłonie?

  Hipoteka odwrócona w Polsce może być dostępna w dwóch modelach. Pierwszy to renta dożywotnia oferowana m.in. przez fundusze hipoteczne, z która jako profesjonalna usługa pojawiła się 2008 roku. Drugi to odwrócony kredyt hipoteczny, czyli usługa, którą mogłyby oferować banki, gdyby zdecydowały się wprowadzić to rozwiązanie.
 • Czechy: Ugościli Amerykanina. Zabił 4 osoby

  Czechy: Ugościli Amerykanina. Zabił 4 osoby

  Sąd krajowy w Brnie, we wschodnich Czechach, skazał w środę 24-letniego obywatela USA Kevina Dahlgrena na dożywotnie więzienie za dokonane w tym mieście w 2013 roku zabójstwo spokrewnionej z nim czteroosobowej rodziny, u której gościł.
 • Przy umowie dożywocia nie ma podatku, bo nie da się ustalić przychodu

  Przy umowie dożywocia nie ma podatku, bo nie da się ustalić przychodu

  Resort finansów zmienia interpretacje podatkowe, dotyczące konsekwencji fiskalnych zawarcia umowy o dożywocie w zamian za przekazanie mieszkania. Nowe wykładnie są korzystne dla podatników, bo zwalniają taką transakcję z podatku.
 • Chiny: Dożywocie za celowe skażenie pierożków środkiem owadobójczym

  Chiński sąd skazał w poniedziałek na dożywotnie więzienie pracownika zakładów spożywczych, który celowo skaził środkiem owadobójczym eksportowane do Japonii pierożki. W rezultacie w Japonii i Chinach ciężko zatruło się w 2008 roku ponad 10 osób.
 • Senior wczoraj i dziś

  Senior wczoraj i dziś

  Życie po sześćdziesiątce może być piękne, pogodne, godnie spędzone. Może też być przykre, smutne, pełne bólu. O tym, jak je senior przeżyje decyduje wiele czynników - wrodzona pogoda ducha, zdrowie i oczywiście pieniądze. Te, które szczęścia nie dają, ale i bez których ciężko jest funkcjonować. Ważna jest też rodzina.
 • Hipoteka odwrócona: Non omne quod licet, honestum est, czyli nie wszystko, co jest dozwolone, jest uczciwe

  Hipoteka odwrócona: Non omne quod licet, honestum est, czyli nie wszystko, co jest dozwolone, jest uczciwe

  Od kilku lat w Polsce rozwija się rynek tzw. odwróconej hipoteki. Powstają kolejne spółki oferujące osobom fizycznym, najczęściej po sześćdziesiątym lub sześćdziesiątym piątym roku życia, posiadającym nieruchomości mieszkalne, comiesięczną rentę w zamian za przekazanie prawa własności do nich, z zachowaniem prawa do korzystania z nich do śmierci. Wątpliwości wzbudza fakt, iż w polskim systemie prawnym brak jakichkolwiek lex specialis, regulujących te stosunki umowne.
 • NSA: Od umowy dożywocia trzeba zapłacić podatek

  NSA: Od umowy dożywocia trzeba zapłacić podatek

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał we wtorek kolejny wyrok, w którym orzekł, że właściciel mieszkania, który przed upływem pięciu lat od jego nabycia odda je najbliższym w zamian za opiekę, musi zapłacić podatek dochodowy. Wyrok dotyczy głównie osób starszych.
 • Umowa o dożywocie jako zabezpieczenie dla osoby w podeszłym wieku

  Umowa o dożywocie jako zabezpieczenie dla osoby w podeszłym wieku

  Zdarzają się sytuacje, iż osoby w podeszłym wieku chcą "podzielić" zgromadzony majątek jeszcze za życia, by tym samym uniknąć ewentualnych sporów pomiędzy spadkobiercami. Najczęściej takie osoby decydują się przenieść własność nieruchomości z wykorzystaniem instytucji darowizny. Jednakże w takiej sytuacji muszą liczyć na dobrą wolę obdarowanego. Zdecydowanie bezpieczniej jest dla osoby chcącej przenieść własność nieruchomości na osobę trzecią, skorzystanie z instytucji dożywocia.
 • 14-latek skazany na dożywocie. Młotkiem i siekierą zabił prababkę kolegi

  14-latek skazany na dożywocie. Młotkiem i siekierą zabił prababkę kolegi

  Sąd w Wisconsin w USA skazał 14-letniego Nathana Paape'a na dożywocie za zabójstwo 78-letniej kobiety. Chłopak będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 30 latach.
 • Bangladesz: Dożywocie dla byłego szefa partii islamskiej

  Ghulam Azam, b. szef partii islamskiej w Bangladeszu, został w poniedziałek skazany na karę dożywocia przez specjalny trybunał za planowanie, spiskowanie, podżeganie i współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości w 1971 r. podczas wojny z Pakistanem o niepodległość.

Filmy - Dożywocie (2)

 • Mladić skazany na dożywocie

  Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić został skazany na dożywocie. Międzynarodowy Trybunał ONZ do spraw byłej Jugosławii w Hadze uznał Mladicia za winnego ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni z lat 90.
 • Dożywocie dla gejów! Świat stanął w ich obronie

  Dwaj Ugandyjczycy - Jackson Mukasa i Kim Mukisa – trafili w styczniu za kratki z powodu swojej homoseksualnej orientacji. Zostali oskarżeni o to, że „żyją ze sobą jak mąż i żona”. Ich sprawę śledził cały świat, oburzony postępowaniem ugandyjskich władz. Sekretarz stanu USA, John Kerry, porównał nawet antyhomoseksualne ustawodawstwo w Ugandzie do antysemickich praktyk w nazistowskich Niemczech. W grudniu ubiegłego roku ugandyjski parlament zdecydował, że za współżycie osób tej samej płci grozić będzie dożywocie. Ostatecznie drakońskie prawo nie weszło w życie. Z kolei na sali sądowej okazało się, że prokuratura nie jest w stanie udowodnić "winy" dwóch kochających się mężczyzn. Jackson Mukasa i Kim Mukisa nie kryją swojego zadowolenia, ale są przekonani, że to nie koniec ich cierpień. - Koniec nastąpi dopiero wtedy, kiedy znajdę się na lotnisku i opuszczę ten kraj - powiedział dziennikarzom Jackson Mukasa.