menway - dowódca

Artykuły - Dowódca (18)

 • Z ułańską fantazją

  Z ułańską fantazją

  Po wypiciu toastów przemówił major Jerzy Szpaczyński, wzywając obecnych do koleżeńskiej współpracy w służbie i współżycia towarzyskiego poza służbą.
 • Zbuntowana fregata

  Zbuntowana fregata

  To, co wydarzyło się w 1975 roku na fregacie "Storożewoj", we flocie Związku Radzieckiego, było nie do pomyślenia.
 • Najwięksi generałowie II wojny

  Najwięksi generałowie II wojny

  W czasie II wojny Wielka Brytania, USA i Niemcy wydały po jednym dowódcy sił lądowych, który wyróżniał się spośród innych. Montgomery, Patton i Rommel byli - w swoim przekonaniu, ale też w ocenie współczesnych - największymi generałami tego konfliktu.
 • Na chwilę zgasło światło

  Na chwilę zgasło światło

  Gdyby zdjął noktowizor, już by nie żył. Strzał był celny, wymierzony prosto w jego głowę.
 • Najtrudniejsza misja Zachodu

  Najtrudniejsza misja Zachodu

  Na tym jednym pasie startowym ląduje tygodniowo więcej samolotów niż na londyńskim Gatwick. Ich pasażerami są jednak wyłącznie żołnierze. Przez lotnisko w Kandaharze NATO przerzuca tysiące ludzi i tony sprzętu wykorzystywanego w walce z talibami.
 • Historia jednego Tygrysa

  Historia jednego Tygrysa

  Dzięki znajomości, którą zawarłem w 2001 r. z Richardem Siegertem - byłym celowniczym czołgu "Tygrys", walczącym w styczniu i lutym 1945 r. na ulicach Poznania - udało mi się odkryć i uzupełnić szerzej nieznaną historię tego czołgu i jego załogi.
 • Nie chciał awansu, tylko nowych okrętów

  Nie chciał awansu, tylko nowych okrętów

  Wiceadmirał Andrzej Karweta, Dowódca Marynarki Wojennej, nie dał się mamić kolejnymi awansami i walczył o każdą złotówkę na naszą flotę. Nieraz przegrywał z politykami, ale nigdy się nie poddawał. Niestety zginął w katastrofie pod Smoleńskiem...
 • Generał, którego lubili żołnierze

  Generał, którego lubili żołnierze

  Bronisław Kwiatkowski, szef Dowództwa Operacyjnego, za niecały miesiąc miał przejść na emeryturę. Nie zdążył - zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
 • Armia bez dowódców - co dalej?

  Armia bez dowódców - co dalej?

  - Jesteśmy w szoku. Czegoś takiego nikt się nie spodziewał - przyznają, w rozmowie z INTERIA.PL, żołnierze Wojska Polskiego. Wojskowi mają powody do takiej reakcji. W jednej chwili, pod Smoleńskiem, zginęła najważniejsza kadra dowódcza polskiej armii.
 • Na afgańskim patrolu

  Na afgańskim patrolu

  Wyjeżdżają poza bazę kilka razy dziennie. W "Rośkach" spędzają kilka, a czasem kilkanaście godzin. O zadaniach, jakie wykonują żołnierze przemierzający bezdroża Afganistanu, opowiada porucznik Jerzy Kilarski, dowódca plutonu 1 kompanii piechoty zmotoryzowanej w bazie Warrior.