dostawy gazu

Artykuły - Dostawy gazu (307)

Filmy - Dostawy gazu (3)

  • Polska może mieć najtańszy gaz w naszym rejonie Europy

    Amerykański gaz dostarczany do Polski może być tańszy od rosyjskiego. Istotne jest na przykład, czy ceny dostaw będą rozliczane według cen giełdowych. W korzystnym scenariuszu możemy mieć nawet najtańszy gaz w naszym rejonie Europy. Rosjanie twierdzą, że to niemożliwe, ale to nie jest prawda, komentuje w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert. - Uzależnienie ceny dostawy amerykańskiego gazu od cen na europejskich giełdach, to byłby "przełom kopernikański".
  • Opóźnienie w oddaniu gazoportu nie uderzy w PGNiG

    Dotychczasowe opóźnienia w oddaniu do użytku gazoportu w Świnoujściu nie zaszkodzą finansowo PGNiG. Polska spółka zawarła już w grudniu korzystne porozumienie z katarskim dostawcą gazu, zgodnie z którym nie będzie musiała płacić za nieodebrany w tym roku gaz. Teraz najważniejsze jest to, by gazoport udało się uruchomić w tym roku, bo ewentualne kolejne negocjacje z Qatargasem mogą być trudniejsze. ‒ Brak tego porozumienia stanowiłby istotne ryzyko dla spółki. Ponieważ spółka porozumiała się z Qatargasem w zakresie opóźnienia odbioru gazu zakontraktowanego w Katarze, to dziś, zgodnie z komunikatami spółki i z istotą tego porozumienia, ryzyko bezpośrednich konsekwencji finansowych dla PGNiG nie występuje – podkreśla Filip Elżanowski, radca prawny, ekspert ds. energetyki z Kancelarii Elżanowski Cherka & Wąsowski.
  • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

    W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.