domy dziecka

Artykuły - Domy dziecka (18)

 • Dom dla dzieci po przejściach

  Dom dla dzieci po przejściach

  Dwumiesięczną Julkę policja znalazła na dworcu. Dziewczynka była brudna i głodna, a jej rodzice - pijani i agresywni. Michał z klasy V nie widział swoich rodziców od miesięcy. Ale wciąż marzy, że mama znajdzie dla niego trochę czasu.
 • Domy dziecka znikną z polskiego pejzażu?

  Domy dziecka znikną z polskiego pejzażu?

  Chcemy wspierać rodzinne formy opieki zastępczej, aby domy dziecka znikały z polskiego pejzażu - zapowiedział w czwartek w Senacie wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk.
 • ​MRPiPS: Dzieci z domów dziecka nie mają Karty Dużej Rodziny, ale mogą mieć zniżki

  ​MRPiPS: Dzieci z domów dziecka nie mają Karty Dużej Rodziny, ale mogą mieć zniżki

  Nic nie stoi na przeszkodzie, by instytucje kultury, ośrodki rekreacyjne, księgarnie i inne podmioty przyznawały zniżki dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych - poinformował resort rodziny. Dzieciom tym nie przysługuje Karta Dużej Rodziny, bo placówka nie ma charakteru rodzinnego.
 • Małe dzieci nie powinny trafiać do domów dziecka

  Małe dzieci nie powinny trafiać do domów dziecka

  Dzieci do 7. roku życia nie powinny być umieszczane w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a niestety tak się dzieje – alarmuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który chce, aby problemowi przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli.
 • "Dziennik Gazeta Prawna": Coraz mniej dzieci w domach dziecka

  "Dziennik Gazeta Prawna": Coraz mniej dzieci w domach dziecka

  Maleje liczba dzieci w rodzinach zastępczych i domach dziecka - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Czy do 2020 roku przepełnione domy dziecka znikną z mapy Polski?

  Czy do 2020 roku przepełnione domy dziecka znikną z mapy Polski?

  Słynna tramwajarka Henryka Krzywonos-Strycharska, która prowadziła rodzinny dom dziecka oraz radca prawny i konsultant infolinii ds. pieczy zastępczej Agnieszka Kwaśniewska-Sadkowska dyskutowały w "Dzień Dobry TVN" o tym, czy przepełnione domy dziecka mają szansę zniknąć z mapy Polski do 2020 roku. - Aby zostać rodzicem zastępczym, trzeba mieć dużo empatii, kochać ludzi i przede wszystkim nie bać się tego wyzwania - stwierdziła Krzyw
 • "Dziennik Gazeta Prawna": Domy dziecka nadal wygrywają

  W ubiegłym roku przeprowadzono 3492 adopcje. Już od dekady ta liczba utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Mimo głośno zapowiadanych zmian w Polsce wciąż najbardziej popularne są sierocińce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
 • "Rzeczpospolita": Ciężki los wychowanków domów dziecka

  Państwo nie pomaga wychowankom domów dziecka i rodzin zastępczych - wyniki z badań przeprowadzonych przez NIK.
 • Wielka Brytania: Nadużycia w domach dziecka

  W Irlandii Północnej rozpoczęło się największe w brytyjskiej historii dochodzenie w sprawie historii nadużyć w stosunku do dzieci. Dochodzenie obejmie działalność 13 domów dziecka i domów poprawczych od momentu podziału Irlandii w 1922 roku aż po rok 1995.
 • "Gazeta Wyborcza": Piekło sierot

  Wśród tysięcy dzieci bitych i gwałconych przez wychowawców w austriackich domach dziecka byli też Polacy. To dzieci robotników przymusowych i więźniów, którzy po wojnie nie wrócili do kraju - informuje "Gazeta Wyborcza".

Filmy - Domy dziecka (2)

 • Bożena Łojko: To rodzice biologiczni wyrażają zgodę na kontakt, a nie dziecko poszukujące rodziny

  O ile adoptowane dziecko ma prawo dowiedzieć, się, kim są jego biologiczni rodzice, o tyle prawo w Polsce jest tak przewrotne, że istnieje zakaz ujawniania ich danych osobowych. To rodzice biologiczni, powiadomieni o próbie kontaktu ze strony dziecka, muszą podjąć decyzję o możliwości ujawnienia danych i ewentualnym spotkaniu. - To nie dziecko poszukujące rodziców ma możliwość ich poznać, to oni decydują o wszystkim - mówi Bożena Łojko, która odnalazła swoich biologicznych rodziców. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy nowi rodzice powinni mówić dziecku, że jest adoptowane?

  Czy dziecko powinno wiedzieć, że jest adoptowane? Na to pytanie odpowiedzi szuka niejedna rodzina decydująca się na stworzenie domu dla malucha. Jak twierdzą Bożena Łojko i Zbigniew Wierzbicki, którzy po latach odnaleźli swoje biologiczne rodziny, ten temat powinien być poruszony zaraz po adopcji. Dlaczego? - Zostałam adoptowana w wieku pięciu lat. Od samego początku o tym wiedziałam, niczego przede mną nie ukrywano - mówi Bożena Łojko. (Dzień Dobry TVN/x-news)