dokumenty

Artykuły - Dokumenty (94)

 • Zgubiłeś portfel lub dokumenty? Sprawdź, co grozi twoim finansom

  Zgubiłeś portfel lub dokumenty? Sprawdź, co grozi twoim finansom

  Co zrobić, gdy zginie nam portfel? Jak zabezpieczyć się przed wzięciem pożyczki na nasze nazwisko? Oto porady ekspertów Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.
 • Polski sektor bankowy zaoszczędzi setki milionów złotych

  Polski sektor bankowy zaoszczędzi setki milionów złotych

  Pięć polskich banków jako pierwsze na świecie publikują dokumenty w opartym na technologii blockchain systemie trwałego nośnika polskiej firmy Billon. Służy on do przechowywania i przesyłania ważnych dokumentów do klientów, takich jak cenniki czy regulaminy. Dzięki zastosowaniu nowej technologii i ograniczeniu kosztów związanych z wymogiem przekazania informacji w niezmienionej formie, polski sektor bankowy może zaoszczędzić rocznie prawie 500 mln zł.
 • Cyfrowa rewolucja w dokumentach - wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon

  Cyfrowa rewolucja w dokumentach - wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon

  Cyfrowa rewolucja w dokumentach. W ministerstwie cyfryzacji trwają prace nad projektem mObywatel. Docelowo wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon. W kontakcie z urzędnikiem wystarczy podać numer telefonu, by potwierdzić tożsamość. Do końca roku pilotaż trwa w kilku urzędach w kraju.
 • Firmy będą krócej przechowywać dokumenty pracownicze

  Firmy będą krócej przechowywać dokumenty pracownicze

  Forma elektroniczna, zamiast dokumentów papierowych, skrócony czas przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, a także realne oszczędności dla przedsiębiorców z tego tytułu - od 2019 r. zaczną obowiązywać kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, przygotowane w ramach pakietu 100 zmian dla firm i przyjęte z końcem października przez Radę Ministrów.
 • Uruchomiono produkcję nowego polskiego paszportu

  Uruchomiono produkcję nowego polskiego paszportu

  Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych uruchomiła produkcję nowego paszportu, który upamiętni 100-lecie niepodległości Polski. Na 40 stronach wizowych dokumentu znajdą się motywy graficzne, a także wizerunki postaci, które przyczyniły się do ponownego pojawienia się naszego kraju na mapie świata w 1918 r. Paszport, w którym zastosowane będą najnowocześniejsze pod względem technologicznym metody zabezpieczeń, będzie dostępny w przyszłym roku.
 • Zgłoś utratę dowodu osobistego

  Zgłoś utratę dowodu osobistego

  O czym warto jeszcze pamiętać? Utratę dowodu należy zgłosić również w banku, a ewentualną kradzież - także na policji. Warto to zrobić, bo takie działanie zabezpiecza nas przed ewentualnym wykorzystaniem naszego dokumentu przez kogoś nieuczciwego.
 • Jak uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego?

  Jak uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego?

  Załatwienie wielu spraw uzależnione jest od przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez administrację skarbową, np. o dochodach, niezaleganiu w podatkach czy rezydencji. Wniosek o jego wydanie można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub dowolnym centrum obsługi, przesłać pocztą lub przekazać przez internet. Trzeba również na ogół uiścić opłatę skarbową.
 • Nowy paszport na stulecie niepodległości Polski

  Nowy paszport na stulecie niepodległości Polski

  MSWiA chce zmienić szatę graficzną polskiego paszportu. Na stulecie niepodległości Polski wybrano 13 symboli Niepodległej, między innymi Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego i Order Virtuti Militari.
 • Dowód osobisty już bez kolejki

  Dowód osobisty już bez kolejki

  Ministerstwa: Cyfryzacji oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły drugą wersję zmienionego elektronicznego wniosku o wydanie bądź wymianę dowodu osobistego. Złożenie wniosku on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków, a wszystko trwa zaledwie kilka minut.
 • Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID

  Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID

  Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID, w tym mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie. 11 maja rusza pilotażowa wersja systemu.

Filmy - Dokumenty (2)