dochody zza granicy

Artykuły - Dochody zza granicy (12)

 • Przepis dotyczący ustalania podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł niezgodny z Konstytucją

  Przepis dotyczący ustalania podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł niezgodny z Konstytucją

  W wyroku z 29 lipca 2014 r., sygn. akt P 49/13, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 20 ust. 3 ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., dotyczący ustalania podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł, jest niezgodny z Konstytucją. Jednocześnie TK odroczył utratę mocy obowiązującej tego przepisu o 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw (wyrok ten ogłoszono w Dz. U. z 6 sierpnia 2014 r., pod poz. 1052).
 • Podatki: Fiskus rusza na wakacyjny rajd

  Podatki: Fiskus rusza na wakacyjny rajd

  22 czerwca rozpoczęła się Polsce kolejna akcja pt. "Weź paragon". Urzędnicy fiskusa będą prowadzić kontrole pod kątem wydawania paragonów, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Urzędnicy zwrócą również uwagę na dochody małoletnich dzieci.
 • Uwaga: Świetna wiadomość dla naszych budżetów!

  Uwaga: Świetna wiadomość dla naszych budżetów!

  Do końca 2015 roku skończą się oszustwa podatkowe w korporacjach, które szkodzą gospodarkom państw Unii Europejskiej?
 • Deklarowana pożyczka nie jest remedium na nieujawnione dochody

  Deklarowana pożyczka nie jest remedium na nieujawnione dochody

  Podatnicy, wobec których wszczęto postępowanie podatkowe lub kontrolne w zakresie podatku od osób fizycznych z nieujawnionych źródeł przychodów lub od dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach bardzo często twierdzą, że środki, których pochodzenia nie potrafią wytłumaczyć, pochodzą z pożyczki.
 • Dochody bez pokrycia a pożyczki lub darowizny

  Dochody bez pokrycia a pożyczki lub darowizny

  Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT dochody z nieujawnionych źródeł opodatkowane są 75-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jednak powołanie się podatnika, wobec którego toczy się postępowanie w sprawie dochodów z nieujawnionych źródeł na fakt otrzymania pożyczki lub darowizny - jako źródła sfinansowania poniesionych wydatków - może uchronić przed zastosowaniem ww. stawki.
 • Teraz polski fiskus dopadnie cię nawet za granicą

  Teraz polski fiskus dopadnie cię nawet za granicą

  Podczas piątkowego głosowania posłowie uchwalili nowelizację Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Zmiany w przepisach umożliwią skuteczniejszą wymianę informacji podatkowych z fiskusem z innych krajów UE.
 • PIT 2012: Jak rozliczyć dochody z zagranicy?

  PIT 2012: Jak rozliczyć dochody z zagranicy?

  Co to jest rezydencja podatkowa? Jak wygląda metoda unikania podwójnego opodatkowania? Gościem CZATerii był Waldemar Knap, kierownik Zespołu Podatku Dochodowego od Osób Prawnych ECDDP, który radził jak prawidłowo uwzględnić dochody z pracy za granicą w zeznaniu rocznym PIT. Poniżej zapis z rozmowy.
 • Zarobki w euro przelicz na złotówki

  Zarobki w euro przelicz na złotówki

  Jeżeli uzyskałeś przychody w walucie obcej, musisz je przeliczyć na złote stosując właściwy kurs. Bez względu na rodzaj źródła przychodu, jest on określony tak samo, ale faktycznie dzień ten będzie się różnił, gdyż trzeba wziąć średni kurs ogłoszony przez NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
 • Rozliczenie dochodów z zagranicy - najczęstsze problemy

  Rozliczenie dochodów z zagranicy - najczęstsze problemy

  Podatnicy uzyskując dochody z pracy wykonywanej za granicą powinni pamiętać, że w większości przypadków ciąży na nich obowiązek ich opodatkowania także w Polsce. Często wiąże się to z licznymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowego sposobu opodatkowania dochodów zagranicznych, zastosowania odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania czy też sporządzenia rozliczenia rocznego w przypadku osiągania dochodów z więcej niż jednego kraju.
 • Ekspert radzi: Kiedy ujawnić dochody zza granicy?

  W roku 2011 prowadziłam działalność gospodarczą w Wiedniu (sklepik). Nie uzyskiwałam żadnych dochodów na terenie Polski, nie przyjeżdżałam tutaj nawet na wakacje. Czy muszę złożyć PIT za rok 2011?

Filmy - Dochody zza granicy (1)

 • Zyski kapitałowe nie łączą się w PIT z innymi dochodami

  Zyski z akcji czy obligacji są rozliczane w PIT oddzielnie od innych dochodów. Informację o nich zawierają formularze PIT-8C, przesyłane przez instytucje finansowe do końca lutego. Trzeba jednak pamiętać, by doliczyć do nich także dochody z rynków kapitałowych uzyskanych za granicą. - Trzeba pamiętać o tym, że te dochody nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, a więc z umowy o pracę. Dochód ten wykazujemy w deklaracji PIT-38 i jest on opodatkowywany 19-proc. stawką podatku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Anna Misiak, szefowa zespołu ds. podatków osobistych w Kancelarii MDDP.