dni wolne

Artykuły - Dni wolne (52)

 • Siedem sposobów na długie weekendy w 2021 roku

  Siedem sposobów na długie weekendy w 2021 roku

  Pod jednym względem bieżący rok nie będzie lepszy od 2020 roku. Będziemy mieli tyle samo dni wolnych, co w ubiegłym roku. Z drugiej strony mamy szanse lepiej z nich skorzystać, jeśli szczepionki pomogą nam faktycznie poskromić epidemię.
 • W 2020 roku popracujemy więcej

  W 2020 roku popracujemy więcej

  Niekorzystny układ kalendarza powoduje, że w bieżącym roku trudniej będzie odpocząć w trakcie długich weekendów. Szczególnie skąpa może okazać się majówka. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że i tak poza pracą spędzimy ponad jedną trzecią dni 2020 roku.
 • Wymiar czasu pracy w 2019 r.

  Wymiar czasu pracy w 2019 r.

  Organizacją pracy w zakładzie zajmuje się pracodawca. Jego rolą jest odpowiednie zaplanowanie czasu pracy, w ramach prawidłowo ustalonego na dany okres rozliczeniowy wymiaru czasu pracy. Sposób obliczenia wymiaru czasu pracy wynika z przepisów Kodeksu pracy i jest jednakowy dla wszystkich systemów czasu pracy, z wyjątkiem ruchu ciągłego.
 • Co przyniesie wolny poniedziałek? Mniej pieniędzy na wynagrodzenia

  Co przyniesie wolny poniedziałek? Mniej pieniędzy na wynagrodzenia

  Ludzie mają gdzie mieszkać, w co się ubrać i co jeść nie dlatego, że świętują, ale dlatego że pracują i wytwarzają potrzebne produkty i usługi. To praca jest źródłem rozwoju gospodarczego i zwiększa zamożność obywateli - komentuje dr hab. Tomasz Rostkowski, prof. SGH , Główny ekonomista Pracodawców RP.
 • ​Pracodawca może wezwać do pracy w święto

  ​Pracodawca może wezwać do pracy w święto

  Co do zasady święta powinny być dla pracowników dniami odpoczynku. Oczywiście nie wszystkie, a tylko te wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy.
 • Dwa dni "opieki" na dziecko w ciągu roku

  Dwa dni "opieki" na dziecko w ciągu roku

  Zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 to jedno z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Jest ono ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym, pracownik musi więc mieć na uwadze graniczny termin wykorzystania tego uprawnienia. Dostępne są dwa warianty skorzystania z niego - godzinowy lub "dzienny".
 • Wymiar czasu pracy w 2017 r.

  Wymiar czasu pracy w 2017 r.

  Wymiar czasu pracy obowiązuje w danym okresie rozliczeniowym, którego długość dla różnych systemów czasu pracy określa Kodeks pracy. Okresy rozliczeniowe mogą wynosić np. jeden miesiąc, dwa miesiące, trzy miesiące, a najdłuższy aż 12 miesięcy. W oparciu o ustalony dla obowiązującego w danym zakładzie okresu rozliczeniowego (lub różnych okresów dla określonych grup pracowników w zakładzie) planuje się i rozlicza czas pracy pracowników, ustalając czy nie doszło do pracy w godzinach nadliczbowych.
 • Choroba czy święta zahaczające o dni wolne od pracy

  Choroba czy święta zahaczające o dni wolne od pracy

  Jeśli w dzień wolny od pracy wypada święto, pracodawca musi wyznaczyć zastępczy dzień wolny - czyli "oddać" to święto pracownikom. Choroba pracownika w zastępczym dniu wolnym nie uniemożliwia pracownikowi wykorzystanie dnia wolnego, stąd rekompensacja w postaci tego dnia wyznaczonego przez szefa jako wolny nie traci znaczenia.
 • 15 czerwca 2016 r. - Dzień Wolności Podatkowej

  15 czerwca 2016 r. - Dzień Wolności Podatkowej

  15 czerwca przypada w tym roku w Polsce Dzień Wolności Podatkowej. To wyliczana przez Centrum im. Adama Smitha symboliczna data, kiedy przestajemy pracować, aby opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie.
 • Co zrobić, by sprawnie wrócić do zawodowych obowiązków po świątecznej przerwie

  Co zrobić, by sprawnie wrócić do zawodowych obowiązków po świątecznej przerwie

  Część osób skorzystała z wydłużonego weekendu, który dało wypadające w środę święto Trzech Króli. Powrót do zawodowych obowiązków może nie być taki łatwy, zwłaszcza, gdy urlop trwał więcej niż 3 dni. Jak więc sprawnie wrócić do pracy i nie stresować się tym faktem?