dinozaury

Artykuły - Dinozaury (122)

Filmy - Dinozaury (4)

 • Na tropie "Strasznorękiego"

  Niemal pół wieku temu na pustyni Gobi w Mongolii polscy paleontolodzy odkryli zadziwiającą skamieniałość: parę przednich kończyn mierzących niemal 2,5 metra, z wyjątkowo długimi pazurami. Ich właściciela nazwano "strasznorękim bandytą" (Deynoheirus mirificus), ale długo nie było wiadomo, jak też mógł on wyglądać. Opis zwierzęcia ukazał się w "Nature" dopiero w 2014 roku. (źródło: PAP)
 • Sensacyjne odkrycie. Zmienia naszą wiedzę o dinozaurach!

  Łowcy dinozaurów całymi latami poszukiwali jego kości w piaskach północno-zachodniej Afryki. Wreszcie, po długich staraniach, udało im się zrekonstruować jego szkielet! Prehistoryczny gad, o którym mowa, to spinozaur - mierzący 15 m i 24 cm olbrzym, który 95 milionów lat temu przemierzał tereny na pograniczu dzisiejszego Maroka i Algierii, a także terytorium współczesnego Egiptu. Wnioski, do jakich doszli paleontolodzy, badając szkielet spinozaura, są rewolucyjne i zmieniają naszą dotychczasową wiedzę o dinozaurach. Przez długi czas naukowcy myśleli, że wszystkie gady kopalne bytowały wyłącznie na lądzie, tylko okazjonalnie i na krótki czas schodząc do akwenów wodnych. Tymczasem okazuje się, że spinozaur żył w dwóch krańcowo różnych środowiskach – na lądzie i w wodzie. Miał wydłużony pysk, podobny do paszczy krokodyla, a także masywne tylne nogi i długi ogon, co pomagało mu w pływaniu. Prawdopodobnie spinozaur nurkował, by zdobywać pożywienie. - Był królem wśród gigantów. Potrafił stawić czoła drapieżnym olbrzymom lądowym, jak tyranozaur, a także prehistorycznym rekinom i latającym gadom - mówi Nazir Ibrahim, paleontolog z Uniwersytetu Chigacowskiego, którego zasługą jest skompletowanie szkieletu spinozaura.
 • Jest rekordowo długi... i bardzo stary!

  Sensacja paleontologiczna w Meksyku! Na pustyni na północy kraju naukowcy odkryli kompletny, skamieniały ogon dinozaura. Jego właściciel przemierzał Ziemię 72 miliony lat temu. Takie odkrycia zawsze wzbudzają entuzjazm paleontologów, ponieważ nie zdarzają się często. Dlaczego?
 • "Dino mama 3D"

  Troje ciekawskich dzieciaków przez przypadek cofa się w czasie o 65 milionów lat i trafia w sam środek gniazda dinozaura.