Demokratyczna Republika Konga

Synonimy:
DRK, Kongo
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Demokratyczna Republika Konga (103)

 • Kobalt z Konga. Wydobycie rękami dzieci

  Kobalt z Konga. Wydobycie rękami dzieci

  Kobalt jest w każdym smartfonie, laptopie i samochodzie elektrycznym. Warunki wydobycia tego kruszcu w Kongu - nieludzkie, a koncerny na razie nie są zobligowane do ich poprawy.
 • ONZ: Sytuacja w DR Konga "dramatycznie się pogarsza"

  ONZ: Sytuacja w DR Konga "dramatycznie się pogarsza"

  Sytuacja humanitarna w Demokratycznej Republice Konga "dramatycznie się pogarsza" wskutek walk międzyplemiennych, a liczba osób zmuszonych opuścić swe miejsca zamieszkania podwoiła się od sierpnia ubiegłego roku do 3,7 mln - podała w poniedziałek ONZ.
 • W Kongo powstanie największa elektrownia wodna na świecie

  W Kongo powstanie największa elektrownia wodna na świecie

  Gigantyczna elektrownia wodna na rzece Kongo wyprodukuje energię dla blisko połowy Afryki. Krytycy twierdzą jednak, że jej budowa doprowadzi do przesiedlenia ponad 60 tys. osób i zniszczy ekosystem.
 • Kibice dotkliwie pobili sędziego na murawie

  Kibice dotkliwie pobili sędziego na murawie

  Do gorszących scen doszło podczas jednego z meczów w Demokratycznej Republice Konga. Kibice wbiegli na murawę i zaczęli katować sędziego.
 • Demokratyczna Republika Konga w pófinale Pucharu Narodów Afryki

  Demokratyczna Republika Konga w pófinale Pucharu Narodów Afryki

  Demokratyczna Republika Konga zagra w półfinale Pucharu Narodów Afryki. Po pełnym dramaturgii meczu pokonali w ćwierćfinale Kongo 4-2. Turniej odbywa się w Gwinei Równikowej.
 • 129 ofiar śmiertelnych katastrofy statku

  129 ofiar śmiertelnych katastrofy statku

  Co najmniej 129 ofiar śmiertelnych katastrofy statku na afrykańskim jeziorze Tanganika.
 • Masakra w Kongo. 23 osoby nie żyją

  Masakra w Kongo. 23 osoby nie żyją

  Co najmniej 23 osoby zginęły w nocy we wsi Byalos na wschodzie kraju.Sprawcami byli prawdopodobnie rebelianci z muzułmańskiego ugrupowania ADF/NALU, działającego na pograniczu Konga i Ugandy. Ich ofiarami padły głównie kobiety i dzieci.
 • DRK: Katastrofa kolejowa. 56 osób nie żyje, wielu rannych

  56 osób zginęło, a 69 zostało rannych w prowincji Katanga na południowym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga (DRK) wskutek wykolejenia się pociągu - podały w środę lokalne źródła. Bilans ofiar może być wyższy. Na razie nie są znane przyczyny katastrofy.
 • Strzelanina na lotnisku w Kinszasie

  Nieznani sprawcy zaatakowali w poniedziałek lotnisko w stolicy Demokratycznej Republiki Konga Kinszasie i zajęli budynek państwowego radia i telewizji - relacjonują świadkowie. Budynek mediów publicznych jest otoczony przez kordon policji.
 • Janusz Steinhoff: Kongo może być inwestycyjnym eldorado dla polskich firm

  Janusz Steinhoff: Kongo może być inwestycyjnym eldorado dla polskich firm

  Polskie firmy dysponują technologią i kapitałem, Kongo - chłonnym rynkiem. Inwestycje hamuje jednak brak stosownych umów między naszymi krajami, które umożliwiłyby zwiększenie obrotów handlowych. Były minister gospodarki Janusz Steinhoff pozytywnie ocenia wysiłki rządu, który próbuje zacieśniać stosunki z krajami afrykańskimi.

Filmy - Demokratyczna Republika Konga (9)

 • Kibice skatowali sędziego w Afryce

  Do dramatycznych scen doszło po meczu w Demokratycznej Republice Konga. Fani dotkliwie pobili sędziego.
 • 130 tys. górników pracuje tu nielegalnie! Chcą nakarmić swoje dzieci

  Ponad 130 tysięcy górników, pracuje nielegalnie dzień i noc przy złożach mineralnych w Demokratycznej Republice Konga. DRK jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie, a zarazem wiodącym producentem kobaltu i miedzi.
 • Przeżyła zakażenie Ebolą. Takich jak ona jest niewielu

  58-letnia Marie Boongo należy do bardzo nielicznej grupy osób, których organizm - przy wsparciu medycznym - pokonał śmiercionośnego wirusa Ebola. Kobieta, która jest mieszkanką Demokratycznej Republiki Konga, w wyniku straszliwej epidemii straciła jednak swoich bliskich: ośmioro dzieci, dwoje wnucząt i dwoje dalszych krewnych... Kiedy Marie wyszła ze szpitala i wróciła do swojej wioski, okazało się, że bez swoich najbliższych nie potrafi już tam funkcjonować. Bezlitosna gorączka krwotoczna zabrała jej wszystko - oprócz życia. Rekonwalescentka, która sama jest teraz odporna na działanie wirusa, zaangażowała się w pomoc chorym na Ebolę, by w ten sposób przywrócić sens swojej dalszej egzystencji. Wszystkim zagrożonym zachorowaniem stara się natomiast uświadomić, jak ważna jest szybka i profesjonalna reakcja. - Nie wolno czekać, aż choroba się rozwinie. Trzeba od razu zabrać chorego do szpitala, bo tylko tam dostaniemy fachową pomoc - mówi Marie. Dotychczas w Demokratycznej Republice Konga wirus Ebola zabił 43 osoby. Ten bilans jest jednak niczym w porównaniu z hekatombą w innych krajach Afryki Zachodniej. W Liberii, Gwinei i Sierra Leone na Ebolę zmarło prawie 4,5 tysiąca chorych.
 • Kim są ekscentryczni hipsterzy z Republiki Konga?

  Ruch SAPE - czyli Towarzystwo Dobrego Nastroju i Eleganckich Ludzi - to ekscentryczny pomysł, który powstał w Demokratycznej Republice Konga. Wielu z nas zapewne chętnie nazwałoby jego członków "hipsterami", ale początki ruchu SAPE na czarnym kontynencie sięgają lat 60. ubiegłego wieku, a więc powstał on na długo przed narodzinami tego określenia. Członkom SAPE znacznie bliżej do XIX–wiecznych dandysów. Ta lokalna subkultura jest zdominowana przez mężczyzn. Mamitcho jest jedną z niewielu kobiet, które przyłączyły się do Ruchu. – Zawsze wolałam ubierać się jak mężczyzna. Nosiłam koszule i męskie buty, ale nie należałam do Ruchu. Jego członkiem był za to mój brat, u którego mieszkałam, więc w końcu i ja postanowiłam się do niego przyłączyć – mówi Mamitcho. Przynależność do SAPE jest jednak dość kosztowna. Członkowie na markowe ubrania wydają często ostatnie pieniądze.