deklaracje PIT

Artykuły - Deklaracje PIT (31)

 • Czy dochody uzyskane w innym państwie zwolnione z opodatkowania w Polsce należy wykazać w PIT-ZG?

  Czy dochody uzyskane w innym państwie zwolnione z opodatkowania w Polsce należy wykazać w PIT-ZG?

  Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności gospodarczej uzyskanymi w Polsce? Czy za każdym razem trzeba je wykazywać w deklaracji?
 • Kto może rozliczyć PIT do 1 czerwca 2020 roku? Sprawdź, co z PIT-37 i PIT-38

  Kto może rozliczyć PIT do 1 czerwca 2020 roku? Sprawdź, co z PIT-37 i PIT-38

  W związku z epidemią COVID-19 terminy składania zeznań podatkowych [MP1] za 2019 rok uległy zmianie. Sprawdź dokładną rozpiskę dotyczącą typów deklaracji podatkowych, które można rozliczyć do 1 czerwca. Rozliczasz się za pomocą PIT-37 lub PIT-38? Zobacz, co stało się z Twoim rozliczeniem wraz z upływem 30 kwietnia.
 • Preferencyjne sposoby rozliczenia rocznego PIT

  Preferencyjne sposoby rozliczenia rocznego PIT

  ​Podstawowym sposobem rocznego rozliczenia z fiskusem osoby fizycznej w zakresie dochodów opodatkowanych według skali podatkowej jest złożenie indywidualnego zeznania na formularzu PIT-37 lub PIT-36. Podatnikom, którzy spełniają kryteria określone w art. 6 ustawy o pdof, ustawodawca stworzył jednak możliwość zastosowania w zeznaniu rocznym tzw. preferencyjnego sposobu opodatkowania.
 • Koronawirus w Polsce: Kwarantanna dokumentów do skarbówki i ZUS

  Koronawirus w Polsce: Kwarantanna dokumentów do skarbówki i ZUS

  Uwaga: Dokumenty na kwarantannie do 72 godzin!
 • Koronawirus: Jak uregulować podatek z PIT za 2019 r.?

  Koronawirus: Jak uregulować podatek z PIT za 2019 r.?

  ​PIT za 2019 r. trzeba wpłacić na indywidualny rachunek podatkowy. Wymaganą kwotę może uregulować za podatnika członek najbliższej rodziny. Podatek wynikający z zeznania podatkowego automatycznie zaakceptowanego w ramach usługi Twój e-PIT będzie można uiścić na wezwanie urzędu skarbowego po 30 kwietnia 2020 r. bez konsekwencji odsetkowych.
 • Jak i kiedy korygować błędy w deklaracji podatkowej?

  Jak i kiedy korygować błędy w deklaracji podatkowej?

  Deklarację podatkową zawierającą błąd można poprawić poprzez złożenie jej nowej - skorygowanej - wersji. W niektórych przypadkach poprawki ma prawo nanieść urząd skarbowy. Korekta nie wywołuje skutków prawnych, jeżeli jest dokonywana w trakcie weryfikowania rozliczenia w postępowaniu podatkowym, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.
 • Płatnik PIT musi zastosować nowe formularze podatkowe

  Płatnik PIT musi zastosować nowe formularze podatkowe

  Do końca stycznia przyszłego roku przedsiębiorcy muszą wysłać elektronicznie fiskusowi m.in. PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR. Dwa pierwsze formularze płatnicy przekazują też podatnikom, m.in. swoim pracownikom - na co mają więcej czasu - bo co do zasady do końca lutego. W 2020 r. 29 luty przypada jednak w sobotę, więc ostatni dzień na przekazanie tych dokumentów to 2 marca.
 • Sposoby zapłaty podatku wykazanego w PIT za 2018 r.

  Sposoby zapłaty podatku wykazanego w PIT za 2018 r.

  Podatek wykazany w PIT za 2018 r. trzeba zapłacić do 30 kwietnia 2019 r. Więcej czasu jest na uiszczenie - bez konsekwencji odsetkowych - podatku wynikającego z zeznania podatkowego automatycznie zaakceptowanego w ramach usługi Twój e-PIT. Osoby, które zostaną rozliczone automatycznie, będą miały na uregulowanie podatku tydzień od otrzymania z urzędu skarbowego informacji o konieczności dokonania wpłaty.
 • Kto w rocznym PIT korzysta z rozliczeniowych preferencji?

  Kto w rocznym PIT korzysta z rozliczeniowych preferencji?

  Osoba fizyczna dokonuje rocznego rozliczenia w pdof dochodów opodatkowanych według skali podatkowej zasadniczo poprzez złożenie indywidualnego zeznania na formularzu PIT-37 lub PIT-36. Niektórzy podatnicy, po spełnieniu ustawowych warunków, mają jednak możliwość skorzystania z tzw. rozliczenia preferencyjnego. Są to małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.
 • Czerwińska: W 2019 r. KAS przygotuje PITY-y za podatników

  Czerwińska: W 2019 r. KAS przygotuje PITY-y za podatników

  W 2019 r. KAS przygotuje dla podatników - w ramach usługi "Twój e-PIT" - zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 - poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.

Filmy - Deklaracje PIT (1)

 • Zmiany w przekazywaniu deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych

  Z końcem lutego mija termin na złożenie deklaracji podatkowych przez pracodawców. Od tego roku płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż pięć osób, są zobowiązani do złożenia druków do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej. Podatnikom druki powinny być przekazywane tradycyjnie, czyli w papierowej formie. Eksperci przypominają, że nieotrzymanie od pracodawcy PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rocznego rozliczenia podatku. Komentuje Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.