deklaracja podatkowa

Artykuły - Deklaracja podatkowa (0)

 • "Rzeczpospolita": Pożegnanie z deklaracją VAT

  "Rzeczpospolita": Pożegnanie z deklaracją VAT

  Firmy nie będą wysyłać co miesiąc deklaracji VAT, fiskusowi wystarczy jeden elektroniczny plik - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
 • Błędy w deklaracji podatkowej bez kary? Ważne, by oddać ją o czasie, resztę załatwi korekta

  Błędy w deklaracji podatkowej bez kary? Ważne, by oddać ją o czasie, resztę załatwi korekta

  Co roku część zeznań dla fiskusa zawiera błędy. Jednak większość jest przez urzędy skarbowe traktowana pobłażliwie. Korekta PIT-u lub uzupełnienie danych pozwala uniknąć kary.
 • Zbliża się termin złożenia PIT za 2017 r.!

  Zbliża się termin złożenia PIT za 2017 r.!

  Osobom, które nie rozliczyły się jeszcze z tytułu podatku dochodowego za 2017 r., zostało niewiele czasu na wywiązanie się z tego obowiązku. Termin upływa 30 kwietnia 2018 r. Do tego dnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe, a jeżeli wynika z niego podatek do uiszczenia - dokonać zapłaty. Niezbędne formalności należy załatwić w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w dniu 31 grudnia 2017 r.
 • Termin "przedawnienia" straty podatkowej

  Termin "przedawnienia" straty podatkowej

  Podatnik ustala stratę w podatku dochodowym w zeznaniu podatkowym. Organy podatkowe mogą zweryfikować wysokość straty, ale tylko do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok, w którym została poniesiona. Standardowo mają więc na to 5 lat.
 • Spłata długów (nie)podatkowych nadpłatą z PIT za 2017 r.

  Spłata długów (nie)podatkowych nadpłatą z PIT za 2017 r.

  Nadpłata wykazana w PIT za 2017 r. może zostać zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych podatnika. Ma on prawo wskazać kolejność kompensowania zaległości podatkowych. Komornik sądowy lub urząd skarbowy może zająć nadpłatę na spłatę egzekwowanych przez siebie należności.
 • Konsekwencje złożenia małżeńskiego zeznania podatkowego

  Konsekwencje złożenia małżeńskiego zeznania podatkowego

  Małżonkowie - po spełnieniu określonych prawem wymogów - mogą wspólnie rozliczyć się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Rezultatem skorzystania z tego przywileju jest solidarna odpowiedzialność za wykazane zobowiązanie podatkowe lub solidarna wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku. W postępowaniu podatkowym dotyczącym wspólnego rozliczenia małżonkowie występują jako jedna strona.
 • Od 15 marca urząd skarbowy sam rozliczy podatnika

  Od 15 marca urząd skarbowy sam rozliczy podatnika

  Coraz więcej Polaków korzysta z pomocy urzędów skarbowych przy wypełnianiu deklaracji rocznych PIT. Podatnik musi wcześniej złożyć wniosek PIT-WZ. Ma na to czas do 16 kwietnia.
 • Sposoby na (skuteczną) zapłatę podatku z PIT za 2017 r.

  Sposoby na (skuteczną) zapłatę podatku z PIT za 2017 r.

  Termin zapłaty podatku wykazanego w PIT za 2017 r. upływa 30 kwietnia 2018 r. Wymaganą kwotę może uregulować za podatnika członek najbliższej rodziny. Osoby, które nie mają środków na pokrycie podatku, mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności lub zawarcie układu ratalnego.
 • Deklaracja roczna PIT-4R

  Deklaracja roczna PIT-4R

  Deklarację PIT-4R składa się do urzędu skarbowego w celu dostarczenia informacji o zaliczkach na podatek pobranych przez płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Składają ją płatnicy, którzy pobrali zaliczki na podatek m.in. od należności pracowniczych, umów zlecenia, umów o dzieło, rent czy emerytur.
 • Identyfikator podatkowy podatnika w PIT za 2017 r.

  Identyfikator podatkowy podatnika w PIT za 2017 r.

  Identyfikator podatkowy podatnika to obowiązkowy element rozliczeń związanych z podatkiem dochodowym za 2017 r. - składanych zarówno przez podatników, jak i płatników. Identyfikatorem podatkowym osoby fizycznej jest NIP albo PESEL. Problem z jego podaniem mogą mieć osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą w trakcie roku, zamknęły firmę przed złożeniem rozliczenia czy muszą sporządzić kilka zeznań podatkowych.