Dariusz Jabłoński

Artykuły - Dariusz Jabłoński (14)

 • "Naród, który traci pamięć, traci sumienie"

  "Naród, który traci pamięć, traci sumienie"

  - Konsultantami historycznymi twórców tego filmu byli naukowcy z IPN i PAN, scenariusz uznano za "w każdym szczególe wiarygodny" - powiedział producent "Pokłosia" Dariusz Jabłoński. Przypomniał słowa Zbigniewa Herberta: "Naród, który traci pamięć, traci sumienie".
 • "Pokłosie": To nie jest film antypolski

  "Pokłosie": To nie jest film antypolski

  - To nie jest film antypolski, lecz propolski; być Polakiem oznacza być człowiekiem odważnym - mówił na piątkowej konferencji prasowej w Gdyni, gdzie zaprezentowano obraz Władysława Pasikowskiego, producent "Pokłosia" Dariusz Jabłoński.
 • Jak smakuje wino truskawkowe?

  Jak smakuje wino truskawkowe?

  Jeśli ktoś przyjechał do Gdyni się plażować, czwartek był do tego idealny. Piękne słońce i tylko dwie premiery w konkursie głównym. Swój fabularny debiut "Wino truskawkowe" pokazał Dariusz Jabłoński, z kolei Leszek Wosiewicz przyjechał do Gdyni promować "Z miłości".
 • Polscy twórcy o Sierpniu '80

  Polscy twórcy o Sierpniu '80

  "Sierpień '80 był jednym z najważniejszych doświadczeń pokoleniowych" - mówi reżyser Jacek Bromski. Dariusz Jabłoński, Piotr Trzaskalski, Małgorzata Szumowska - autorzy 10-minutowych etiud, składających się na film "Solidarność", przygotowany z okazji rocznicy Sierpnia '80. - wspominają wydarzenia sprzed lat.
 • Zakończyły się zdjęcia do filmu "Solidarność"

  Zakończyły się zdjęcia do filmu "Solidarność"

  Zakończyły się zdjęcia do etiud filmowych trzynastu polskich reżyserów, które złożą się na film "Solidarność" mający uświetnić obchody rocznicy Sierpnia 80. "To będzie taki tribute to Solidarność najwybitniejszych polskich reżyserów" - powiedział we wtorek, 5 lipca, Dariusz Jabłoński, jeden z producentów rocznicowego filmu.
 • Jabłoński o pułkowniku Kuklińskim

  Jabłoński o pułkowniku Kuklińskim

  Dariusz Jabłoński jest reżyserem powstającego właśnie dokumentalnego filmu o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim. Ekipa, która od kilku lat pracowała nad filmem, wróci z USA do Polski w środę, 7 kwietnia, tym samym samolotem, którym przyleci urna z prochami zmarłego 11 lutego płk. Kuklińskiego. Iza Wójcik z realizującej obraz firmy Apple Film Production powiedziała, że film powstawał od kilku lat na życzenie samego Kuklińskiego.
 • Pułkownik Kukliński: Życie jak film

  Pułkownik Kukliński: Życie jak film

  Jak informuje "Rzeczpospolita", trwają przygotowania do realizacji co najmniej kilku filmów o Ryszardzie Kuklińskim. Andrzej Trzos- Rastawiecki, autor dokumentu z 1997 roku "Pułkownik Kukliński", ma już gotowy scenariusz filmu fabularnego "Zeznanie". Dariusz Jabłoński jest w trakcie kręcenia obrazu dokumentalnego, ale szykuje się także do fabuły.
 • Scenarzysta: "Ciało" nie jest plagiatem!

  Scenarzysta: "Ciało" nie jest plagiatem!

  Reżyser Janusz Zaorski i producent Dariusz Jabłoński posądzili we wtorek, 16 września, o plagiat twórców filmu "Ciało", nakręconego według scenariusza Andrzeja Saramonowicza. Ich zdaniem, pomysł komedii pochodził ze scenariusza zatytułowanego "Przedział dla niepalących", autorstwa Janusza Głowackiego i Evy Nagorski. Na odpowiedź scenarzysty i współreżysera "Ciała" nie trzeba było czekać długo.
 • "Ciało" plagiatem?

  "Ciało" plagiatem?

  Reżyser Janusz Zaorski i producent Dariusz Jabłoński opublikowali specjalne oświadczenia, w których twierdzą, iż film "Ciało", nakręcony według scenariusza Andrzeja Saramonowicza, jest plagiatem pomysłu znanego pisarza Janusza Głowackiego. Wyreżyserowana przez Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego komedia cieszy się obecnie wielką popularnością w polskich kinach.
 • Polski kandydat do Oscara?

  Polski kandydat do Oscara?

  Komisja Selekcyjna ds. 75. edycji Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar 2002 w składzie: Feliks Falk (przewodniczący), Sławomir Fabicki, Dariusz Jabłoński, Jan Kidawa-Błoński i Andrzej Kołodyński, zdecyduje, który z polskich filmów zostanie zgłoszony do Oscara. Jak podała witryna Stopklatka, największe szanse na nominację mają dwie produkcje: "Edi" Piotra Trzaskalskiego oraz "Dzień świra" Marka Koterskiego.