dane makroekonomiczne

Artykuły - Dane makroekonomiczne (598)

 • Ceny i produkcja w sierpniu podał GUS

  Ceny i produkcja w sierpniu podał GUS

  Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu spadły rdr o 1,2 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rdr o 1,8 proc., a mdm spadku o 5,6 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w sierpniu wzrosła rdr o 1,8 proc., a mdm wzrosła o 0,6 proc.
 • GUS: Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu 2020 r. wzrosło o 4,1 proc. rdr

  GUS: Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu 2020 r. wzrosło o 4,1 proc. rdr

  Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu wzrosło o 4,1 proc. rdr - poinformował GUS.
 • Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu spadł do 50,6 pkt.

  Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu spadł do 50,6 pkt.

  Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu ukształtował się na poziomie 50,6 pkt. wobec 52,8 pkt. w lipcu - podała firma Markit. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wskaźnik wyniesie 52,9 pkt.
 • Inflacja CPI w sierpniu wyniosła rdr 2,9 proc.

  Inflacja CPI w sierpniu wyniosła rdr 2,9 proc.

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. wzrosły o 2,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
 • GUS podał ważne dane z polskiej gospodarki. PKB dramatycznie spadł

  GUS podał ważne dane z polskiej gospodarki. PKB dramatycznie spadł

  Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 r. spadł o 8,2 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rok do roku w I kwartale - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w II kw. PKB spadł o 8,2 proc. rok do roku.
 • Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w czerwcu 2020 r.

  Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w czerwcu 2020 r.

  Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • ​Wskaźnik PMI dla przemysłu mocno odreagował

  ​Wskaźnik PMI dla przemysłu mocno odreagował

  ​Wskaźnik PMI dla przemysłu Polski wzrósł w lipcu do 52,8 pkt z 47,2 pkt w czerwcu br. - poinformowała w firma IHS Markit. W lipcu wskaźnik poszybował w górę trzeci miesiąc z rzędu, wzrastając z czerwcowego poziomu 47,2 pkt do 52,8 pkt.
 • Ceny produkcji w czerwcu rok do roku spadły o 0,8 procent

  Ceny produkcji w czerwcu rok do roku spadły o 0,8 procent

  Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu spadły rdr o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu odnotowano szeroki zakres ożywienia aktywności w polskim przemyśle. Roczna dynamika produkcji zwiększyła się pomiędzy majem i czerwcem we wszystkich kategoriach poza "produkcją napojów" i "wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę". W 21 spośród 34 działów przemysłu odnotowano wzrost produkcji w ujęciu rok do roku.
 • GUS opublikował dane o inflacji w czerwcu

  GUS opublikował dane o inflacji w czerwcu

  Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2020 r. wzrosły o 3,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc.
 • BIEC: Pierwszy pandemiczny szok już minął

  BIEC: Pierwszy pandemiczny szok już minął

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w czerwcu o ponad 9 pkt w stosunku do maja - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów pierwszy pandemiczny szok już minął.