dandys

Artykuły - Dandys (2)

 • Les Sapeurs - najwięksi szpanerzy XXI wieku

  Les Sapeurs - najwięksi szpanerzy XXI wieku

  Zamiast kupić dom, wolą sprawić sobie drogi garnitur, aby zadawać nim szyku i wzbudzać zazdrość innych. Dla nich świętością jest metka drogiego projektanta mody, a ze sposobu ubierania się uczynili prawdziwą sztukę. Poznajcie "Les Sapeurs" - afrykańskich dandysów i największych szpanerów XXI wieku.
 • Dandys koreańskiego kina

  Dandys koreańskiego kina

  Sekcja Taste of Korea w programie tegorocznego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków to nie tylko najnowsze produkcje z Korei Południowej. To również premierowe pokazy filmów jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów koreańskich, Honga Sang-soo.

Filmy - Dandys (1)

 • Kim są ekscentryczni hipsterzy z Republiki Konga?

  Ruch SAPE - czyli Towarzystwo Dobrego Nastroju i Eleganckich Ludzi - to ekscentryczny pomysł, który powstał w Demokratycznej Republice Konga. Wielu z nas zapewne chętnie nazwałoby jego członków "hipsterami", ale początki ruchu SAPE na czarnym kontynencie sięgają lat 60. ubiegłego wieku, a więc powstał on na długo przed narodzinami tego określenia. Członkom SAPE znacznie bliżej do XIX–wiecznych dandysów. Ta lokalna subkultura jest zdominowana przez mężczyzn. Mamitcho jest jedną z niewielu kobiet, które przyłączyły się do Ruchu. – Zawsze wolałam ubierać się jak mężczyzna. Nosiłam koszule i męskie buty, ale nie należałam do Ruchu. Jego członkiem był za to mój brat, u którego mieszkałam, więc w końcu i ja postanowiłam się do niego przyłączyć – mówi Mamitcho. Przynależność do SAPE jest jednak dość kosztowna. Członkowie na markowe ubrania wydają często ostatnie pieniądze.