Fakty - da Vinci

Artykuły - Da Vinci (65)

 • Drugie życie zapomnianego dzieła Da Vinci

  Drugie życie zapomnianego dzieła Da Vinci

  "Pokłon Trzech Król", czyli niedokończone dzieło Leonarda Da Vinci, przez lata było ukryte pod warstwą kurzu. Teraz konserwatorzy dali mu drugie życie. Obraz, przed końcem 2015 roku, zawiśnie we florenckiej galerii sztuki.
 • Ryzykowny biznes na oddziale chirurgicznym

  Ryzykowny biznes na oddziale chirurgicznym

  Roboty pełniące funkcję chirurga miały zmienić współczesną medycynę. Coraz częściej słychać jednak głosy, że – zamiast pomóc – mogą one wręcz zaszkodzić pacjentowi. O kontrowersjach wokół robotów chirurgicznych pisze „New York Times”.
 • Arcydzieło da Vinci przez 500 lat ukryte za freskiem?

  Arcydzieło da Vinci przez 500 lat ukryte za freskiem?

  "Bitwa pod Anghiari", poszukiwane od pół tysiąca lat arcydzieło Leonarda da Vinci znajduje się w Palazzo Vecchio we Florencji pod freskiem Giorgio Vasariego. Tak twierdzi włoski inżynier Maurizio Seracini, który od 36 lat jest na tropie jednej z największych tajemnic historii sztuki. Seracini zapewnia, że ma na to dowody.
 • Damska torebka według projektu Leonarda da Vinci

  La Pretiosa to nazwa damskiej torebki wyprodukowanej przez znaną włoską firmę na podstawie szkicu Leonarda da Vinci. Tak oto po pięciu wiekach genialny artysta i konstruktor zasłużył teraz również na miano stylisty.
 • Niemcy: Kolejki od 5 rano do "Damy z gronostajem"

  Niemcy: Kolejki od 5 rano do "Damy z gronostajem"

  Miłośnicy sztuki, chcący obejrzeć wystawiony w berlińskim muzeum imienia Bodego obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem", ustawiali się w piątek w kolejce już od godz. 5 rano, choć kasy otwierano dopiero o godz. 10 - poinformowała agencja dpa.
 • Minister kultury: Decyzja ws. "Damy z gronostajem" niezwłocznie

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podejmie decyzję o wypożyczeniu "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci na wystawy do Berlina i Madrytu, niezwłocznie po otrzymaniu opinii komisji ekspertów, którzy oceniali stan obrazu.
 • "Dama z gronostajem" pozostanie w Warszawie

  "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci pozostanie na razie w Warszawie - poinformował prezes Fundacji Książąt Czartoryskich Adam Zamoyski. Do Krakowa obraz wróci najprawdopodobniej dopiero za rok.
 • "Dama" pojedzie do Londynu, a nie do Berlina

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski potwierdził dzisiaj, że "Dama z gronostajem" nie pojedzie na wystawę do Berlina, natomiast będzie eksponowana na monograficznej wystawie Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie od listopada 2011 do lutego 2012.
 • Wrocław: Histerektomia przy użyciu robota

  Dwa zabiegi histerektomii, czyli usunięcia macicy, przy wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci odbędą się w poniedziałek i wtorek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.
 • Fundacja Czartoryskich: Jedzie nie tylko "Dama z gronostajem"

  Na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w Londynie pojedzie nie tylko "Dama z gronostajem" z Krakowa, ale też dzieła mistrza z wielu renomowanych muzeów na świecie - powiedziała wiceprezes Fundacji Książąt Czartoryskich, Maria Osterwa-Czekaj.