czaszki

Artykuły - Czaszki (60)

Filmy - Czaszki (3)

  • Meksyk: Znaleziono szczątki 166 osób w masowych grobach

    W stanie Veracruz znaleziono szczątki co najmniej 166 osób, które zostały pochowane w masowych grobach. Liczba osób została stwierdzona na podstawie znalezionych czaszek. Według specjalistów ciała zostały pochowane co najmniej 2 lata temu.
  • Dzień Zmarłych w Meksyku: Karnawał ze śmiercią w roli głównej

    Smutek, refleksja, zaduma? Nic z tych rzeczy! Dzień Zmarłych w Meksyku, czyli Dia de los Muertos, to prawdziwy karnawał ze śmiercią w roli głównej. To prastare święto ma swoje korzenie w wierzeniach i obrzędach ludów zamieszkujących Amerykę prekolumbijską, które celebrowały śmierć jako część życia i odwiecznego cyklu przyrody. Meksykański Dzień Zmarłych upływa pod znakiem radosnego świętowania w rytmie muzyki. Stragany na bazarach uginają się pod ciężarem cukrowych czaszek i trumien, a także Pan de Muerto - chleba zmarłych wypiekanego ze słodkiego ciasta. Zewsząd spoglądają na nas pustymi oczodołami figurki kościotrupów, wśród których prym wiedzie Catrina, uwspółcześnione wyobrażenie pani świata umarłych, pradawnej azteckiej bogini. Meksykanie wierzą, że w Dniu Zmarłych duchy ich bliskich na krótki czas odwiedzają świat, w związku z czym należy im się godny poczęstunek. Może składać się na niego ulubione jedzenie zmarłego, ale także cygara, a nawet… tequila! W wielu krajach świata śmierć jest tematem tabu, wzbudzającym smutek i lęk. Ale nie w Meksyku. Tutaj jest ona celebrowana w sposób, który – paradoksalnie – tętni życiem.
  • Tajemnica jedenastu szkieletów odkryta!

    Tajemnice imperium Inków nie przestają fascynować naukowców i miłośników historii. W grudniu archeolodzy przystąpili do prac wykopaliskowych w miejscu o nazwie Huaca Tupac Amaru, w pobliżu obiektów sportowych w stolicy Peru - Limie. Po dwóch miesiącach ich wysiłki uwieńczone zostały sukcesem. Badacze natrafili na dobrze zachowane groby z czasów przedhiszpańskich, w których znajdowały się szczątki jedenastu ciał. Szkielety spoczywały na plecionych trzcinowych matach i były obwiązane warkoczami uplecionymi z włókien palmy rattanowej. W grobach złożono także naczynia, tekstylia, liście drzew owocowych i narzędzia rolnicze. Najstarsze szkielety reprezentują tak zwaną kulturę Lima, która rozwijała się między III a VIII wiekiem naszej ery.